Slovenská pošta vysvetľuje prečo roznáša Noviny strany Smer-SD

16.12.2016 15:19 | Tlačové správy | Slovenská pošta

Stanovisko Slovenskej pošty k článku: Ministerstvo Marka Maďariča si posvieti na Noviny Smeru:

 

Slovenská pošta môže distribuovať (Noviny strany Smer--SD, Kali špeciál) tlačoviny dvomi spôsobmi a to ako letáky alebo ako periodickú tlač. Na distribúciu tlačoviny ako periodická tlač je potrebné, aby objednávateľ tejto služby preukázal, že túto tlačovinu má registrovanú Ministerstvom kultúry ako periodickú tlač. Posudzovanie absencie povinných náležitostí periodickej tlače v zmysle zákona, nepatrí do kompetencie Slovenskej pošty, ale do kompetencie Ministerstva kultúry, ktoré môže voči takémuto vydavateľovi začať konanie o uloženie pokuty.

Tlačovina Noviny Smeru bola podaná ako leták, podkategórie neadresná periodická tlač. Rovnako, ako pri každej inej tlačovine, ak ide o leták, Slovenská pošta preveruje všetky náležitosti týkajúce sa obsahu, pretože v takomto prípade by v zmysle zákona o reklame mala Slovenská pošta postavenie šíriteľa reklamy a v prípade zásahu do osobnostných práv konkrétnej fyzickej osoby by to zakladalo zodpovednosť Slovenskej pošty za porušovanie takýchto práv
V prípade vydavateľa tlačoviny Noviny Smeru, nemá Slovenská pošta žiadnu vedomosť o spornosti registrácie tejto tlačoviny ako periodickej tlače, nemáme vedomosť ani o porušovaní autorských práv vydavateľa tejto tlačoviny a z hľadiska obsahu tejto tlačoviny sa jedná o tlačovinu, ktorá nie je zameraná voči konkrétnej fyzickej osobe a preto tu neexistuje žiadne riziko vzniku zodpovednosti Slovenskej pošty za porušenie osobnostných práv konkrétnej fyzickej osoby. Na základe týchto skutočností sa preto Slovenská pošta rozhodla túto tlačovinu distribuovať prostredníctvom svojej poštovej siete.

V prípade nedávno medializovanej tlačoviny s názvom „Kali špeciál", táto nebola distribuovaná najmä z dôvodu, že v nej použité fotografie porušovali autorské práva nositeľa týchto autorských práv, o čom nás priamo informovalo nie len Ministerstvo kultúry ale aj autor týchto fotografií. Z týchto dôvodov Slovenská pošta sa rozhodla nevstúpiť do zmluvného vzťahu s objednávateľom distribúcie tlačoviny „Kali špeciál" a vyhnúť sa tak možným budúcim súdnym sporom s autorom fotografií z dôvodu nedovoleného šírenia jeho autorského diela. V prípade tlačoviny s názvom „Kali špeciál" nevyčítala Slovenská pošta vydavateľovi absenciu niektorých náležitostí, ktoré musí mať registrovaná periodická tlač v zmysle zákona, ale v danom prípade bol sporný postup, ktorým sa registrácia tejto tlačoviny vykonala. Preto Slovenská pošta požiadala Ministerstvo kultúry o stanovisko, či sa v danom prípade jednalo o platnú registráciu a či sa daná tlačoviny považuje za periodickú tlač. K vyžiadaniu stanoviska z Ministerstva kultúry pristúpila Slovenská pošta z toho dôvodu, že v prípade ak by sa predmetná registrácia tejto tlačoviny nepovažovala za platnú, nazeralo by sa na takúto tlačovinu ako na leták a v tomto prípade by v zmysle zákona o reklame mala Slovenská pošta postavenie šíriteľa reklamy a v prípade zásahu do osobnostných práv konkrétnej fyzickej osoby by to zakladalo zodpovednosť Slovenskej pošty za porušovanie takýchto práv.

pošli na vybrali.sme.sk


 • Stanovisko Roberta Fica k protikorupčnému pochodu

   

 • Divé maky podporujú mladých rómskych lídrov

  Divé maky po prvýkrát vo svojej histórii zorganizovali mládežnícku zahraničnú výmenu. Koncom augusta sa v Bratislave stretli mladí lídri z Bulharska, Litvy, Maďarska, Nórska a Slovenska. Prežili spolu šesť dní plných nezabudnuteľných zážitkov. Tento úspešný projekt sa uskutočnil prostredníctvom Programu Erasmus+ a záštitu nad ním prevzal prezident Slovenskej republiky Andrej Kiska.

 • Orange prichádza s paušálmi HOME. Zjednodušuje výber internetu do domácnosti a vynovil aj ponuku televízie

  Orange pre zákazníkov zjednodušil orientáciu v službách pevného internetu pre domácnosť. Vynovené paušály optického a domáceho 4G internetu od 22. septembra 2017 nájdu rozdelené prehľadne do troch cenových úrovní pod hlavičkou HOME. Zákazníci tak v Orangei po novom získajú tie najvhodnejšie služby pre svoju rodinu ešte jednoduchšie – len na základe svojej cenovej preferencie.

   

 • Stanovisko presbyterstva k rozhodnutiu Zboru biskupov v prípade kauzy Ondreja Prostredníka

  Stanovisko Presbyterstva Cirkevného zboru ECAV Bratislava Staré Mesto k rozhodnutiu Zboru biskupov ECAV ohľadne odňatia kanonickej misie doc. Ondrejovi Prostredníkovi

 • Arcibiskupský úrad v Bratislave: Na púť nepatria politické symboly

  Arcibiskupský úrad v Bratislave informoval:

 • Zápisnica zo zasadnutia Rady pre vysielanie a retransmisiu z 13. septembra

  Na dnešnom zasadnutí Rada pre vysielanie a retransmisiu

 • Dokážu ľudia bez domova sami meniť svoje životy a okolie? Určite áno

  Cieľom návštevy Rachel Leonor Ramirez bude odovzdať čo najviac skúseností zo svojej práce s ľuďmi bez domova v Chicagu bratislavským kolegom.

 • Dajte privátnymi filtrami STOPKU vizuálnym hackerom

  Obrazovky a displeje sú dnes všade. A na nich citlivé dáta, súkromné aj firemné, s ktorými často pracujeme bez ohľadu na to, kto sa nám pozerá cez plece. Zvedavé oči tak môžu za pár minút vyčítať z našich displejov prístupové mená a heslá, informácie o zamestnancoch či zákazníkoch, finančné ukazovatele a množstvo ďalších dôverných informácií. Technologická spoločnosť 3M v experimente spočítala, ako rýchlo a koľko informácií takíto visual hackeri dokážu získať z našich obrazoviek a zároveň prináša technologicky vyspelé riešenie tohto fenoménu – privátne filtre pre obrazovky notebookov, tabletov, aj smartphonov.

   

 • Lidl venuje druhákom a tretiakom knižku o prvej pomoci

  Jedinečnú publikáciu pripravil Lidl v spolupráci s Ministerstvom školstva, Slovenským Červeným krížom, Policajným zborom a Hasičským a záchranným zborom.

 • Premiéry nových slovenských filmov, ale aj mimoriadnych festivalových noviniek. To je 12. ročník Cinematiku


  Aktuálny ročník filmového festivalu Cinematik v Piešťanoch premietne aktuálny výber slovenskej kinematografie (v minoritnej aj v majoritnej koprodukcii) v pravidelnej sekcii Čo dom dal. Premiérovou novinkou v sekcii bude snímka Nina Juraja Lehotského, ktorá mala svetovú premiéru na tohtoročnom festivale v Karlových Varoch. Najnovšie si ju do programu vyhliadol aj filmový festival v kanadskom Toronte.

   

 • Zomrel slovenský režisér a scenárista Vlado Balco, režisér úspešného filmu Rivers of Babylon

  Vo štvrtok 31. augusta 2017 zomrel vo veku 68 rokov slovenský režisér, scenárista a pedagóg Vlado Balco.

   

 • Zápisnica zo zasadnutia Rady pre vysielanie a retransmisiu z 30. augusta

  Na dnešnom zasadnutí Rada pre vysielanie a retransmisiu

 • Lidl prichádza s knihou Kuchyňa Lidla pre najmenších. Ako ju môžete získať?

  Užite si veselé varenie a pečenie so svojimi deťmi. Odkiaľ vziať inšpiráciu?

 • Slovenskí dodávatelia vďaka Lidlu exportujú tovar v hodnote desiatok miliónov eur


  V uplynulom obchodnom roku umiestnilo prostredníctvom Lidla viac ako štyridsať dodávateľov zo Slovenska na zahraničné trhy tovar v hodnote 37,5 milióna eur
  Lidl Slovenská republika pomáha domácim výrobcom rásť a exportovať tovar do zahraničia. V uplynulom obchodnom roku vyviezli prostredníctvom diskontného reťazca do európskych štátov tovar v celkovej hodnote viac ako 37,5 milióna eur.
  Pod privátnymi značkami Lidl sa v období od marca 2016 do februára 2017 celkovo 43 slovenským dodávateľom podarilo umiestniť svoje výrobky na pultoch predajní v desiatich európskych krajinách. Slovenské firmy exportovali najviac do Česka, Maďarska, Litvy a Poľska, ich produkty sa však objavili napríklad aj v Nemecku, Chorvátsku či Slovinsku. Medzi najväčších vývozcov patria spoločnosti AGRO TAMI, Tatranská mliekareň, SHP Harmanec, Stepanow či Metsa Tissue.
  „Dodávateľov do našej siete vyberáme na základe troch kritérií: kvalita, schopnosť dodávať nami požadované množstvá a cena. S mnohými pritom spolupracujeme dlhodobo. Teší nás, že čoraz viac slovenských výrobcov dokáže splniť naše požiadavky, ktoré sú prísne predovšetkým v oblasti kvality. Viac ako štyridsať z nich využilo možnosť predávať svoje výrobky v iných krajinách, kde Lidl pôsobí. Ide predovšetkým o syry a iné mliečne výrobky, tofu, hygienické potreby a kozmetiku, alkoholické nápoje či mäsové výrobky," povedal Martin Nagy, konateľ Lidl Slovenská republika za oblasť nákupu a marketingu. Prostredníctvom Lidla môžu napríklad maďarskí zákazníci spoznať bryndzu či tofu zo Slovenska, Bulhari môžu vychutnávať syr nivového typu a Česi pološtiepok či sumčeka afrického.
  Zákazníci Lidl Slovenská republika sa v najbližších mesiacoch môžu tešiť na ešte viac slovenských výrobkov, a to tak v stálom sortimente ako aj v rámci akčných ponúk. V priebehu ostatných mesiacov pribudli v ponuke diskontného reťazca produkty od dodávateľov ako HO&PE, Mecom, Kozí vŕšok či Tatrakon. Počet slovenských dodávateľov v Lidli narástol oproti predošlému obdobiu o viac ako 13%. „Dodávatelia, ktorí s nami spolupracujú, vedia, že záväzky si platíme vždy včas a nikdy nevyžadujeme žiadne poplatky za zalistovanie či umiestnenie tovarov v mieste predaja," uzavrel Martin Nagy.

 • Maňušky využijú jedinečný zamestnanecký benefit a vezmú si O2 Prázdniny

  Maňušky, ktoré nám dlhé roky vtipným a uvoľneným štýlom predstavovali produkty spoločnosti O2 Slovakia, sa rozhodli si svoju letnú dovolenku predĺžiť a vybrať si benefit, ktorý majú k dispozícii aj všetci zamestnanci spoločnosti O2 v podobe neobmedzeného pracovného voľna, a to O2 Prázdniny.

Najčítanejšie