Blog Miroslavy Kernovej: Prvý diel 1890 priniesol rozpačitý dojem Foto: JOJ

Blog Miroslavy Kernovej: Prvý diel 1890 priniesol rozpačitý dojem

06.03.2017 18:35 | Blog | Miroslava Kernová

Seriál 1890 chce byť aj historický, aj vtipný, aj kriminálny, aj chce diváka zvyknutého na úroveň Paneláku, no zdá sa, že sa všetko spojiť nedá.

 

 

Televízia JOJ v nedeľu večer odvysielala prvý diel dlho avizovaného historického seriálu 1890. „Seriál zaznamenal vynikajúcu 13,2% sledovanosť a 26,8% podiel na trhu, keď si jeho prvú epizódu nenechalo ujsť celkovo 620-tisíc divákov (CS 12+)," pochválila sa televízia v tlačovej správe.

Seriál je neobvyklý tým, že televízia sa pustila do historického projektu, nechala si ušiť historické kostýmy, zasadila dej do prostredia kaštieľa v Betliari, vybrala kvalitných hercov, pohrala sa s výberom prostredia aj s hudbou, čo je príjemná zmena.

Iný dojem však vyvoláva neobvyklá chvála, ktorou nešetrila televízia ani generálny riaditeľ ešte pred prvou epizódou. JOJ napríklad písala o novinke, ktorá prinesie unikátne veci, aké na Slovensku nemajú obdoby. „Sme hrdí na to, že práve TV JOJ priniesla seriál, ktorý je výrazne nadpriemerne urobený a nehanbíme sa zaň. Ide o najkvalitnejšie urobený seriál na Slovensku za posledných 10 – 15 rokov," napísal zas generálny riaditeľ JOJ Marcel Grega. Podľa neho sa seriál rodil na filmovej úrovni.

Ak by tieto vzletné vyjadrenia neodzneli, môžem povedať, že v porovnaní s inými projektami JOJ - ako je Panelák, Naši, Divoké kone - je to posun o level vyššie.

V kontexte vyhlásení Gregu, že je to „nadpriemerne či najkvalitnejšie urobený seriál" je pre mňa 1890 sklamaním a zistením, že Grega veľa kvalitných súčasných seriálov nevidel.

Dokonalé vymaľované steny, upravené interiéry, či čisté oblečenie nenavodzuje skutočný historický dojem, aký sme mohli vidieť napríklad v Červenom víne alebo vo filme Bathory. V seriáli je mnoho kvalitných hercov, no výsledok je rozpačitý. Skratkovité dialógy s pravidelným humorným vyústením pripomínajú dialógy zo seriálu Naši. Hlavná postava Ján Koleník je už pre mňa opozeraným inventárom JOJ. Seriálu by sa viac hodil kratší formát, s minutážou celovečerného filmu sa ukázal ako dosť veľké sústo pre televíziu ale aj trpezlivosť divákov. Výsledkom sú mnohé nudné pasáže, ktoré síce ukazujú peknú prírodu, hru s kamerou, pohľady z dronu, no film zbytočne naťahujú – stráca dynamiku.

Spôsob uvažovania, vyjadrovania hlavného hrdinu vyšetrovateľa Jánoša Martona (J. Koleník) pripomína až veľmi Sherlocka Holmesa zo seriálu BBC. Seriál 1890 chce byť aj historický, aj vtipný, aj kriminálny, aj chce diváka zvyknutého na úroveň Paneláku, no zdá sa, že sa všetko spojiť nedá. Dobrých historických seriálov je na trhu neúrekom – napríklad film The Crown od BBC či The Knick. Tie však so slovenskými možnosťami nechcem porovnávať.

1890 patrí medzi to lepšie a kvalitnejšie, čo JOJ vyprodukovala, ale myslím si, že Kriminálka Staré mesto bola ďaleko lepšia a pútavejší je napríklad aj Svět pod hlavou od ČT, na ktorom spolupracovala a vysiela ho aj JOJ.

pošli na vybrali.sme.sk


Danšari. Spoznajte umenie upratovať

1. Danšari. Spoznajte umenie upratovať

Danšari je japonské umenie upratovať, ktoré ponúka návod, ako si urobiť poriadok nielen v priestore, v ktorom žijeme, ale v sebe samom. Výborne ho popísala a ponúkla aj množstvo tipov Hideko Jamašitová v knihe Danšari – umenie upratovať.

Minulý rok opäť klesol predaj slovenských novín

2. Minulý rok opäť klesol predaj slovenských novín

Vydavatelia vlani zaznamenali nižší predaj tlačeného vydania novín. Predaný náklad klesol oproti predchádzajúcemu roku každému z piatich sledovaných celoštátnych denníkov.

RTVS odvysiela špeciálne vydanie Reportérov (VIDEO)

3. RTVS odvysiela špeciálne vydanie Reportérov (VIDEO)

Od vraždy investigatívneho novinára Jána Kuciaka a jeho snúbenice Martiny Kušnírovej uplynie vo štvrtok 21. februára presne rok.

Markíza odvysiela duel Mistríka so Šefčovičom (VIDEO)

4. Markíza odvysiela duel Mistríka so Šefčovičom (VIDEO)

Televízia vysvetľuje, prečo v dueli nepočítala so Zuzanou Čaputovou.

Křetinský s Tkáčom kúpili za 52 miliónov známe časopisy vo Francúzsku

5. Křetinský s Tkáčom kúpili za 52 miliónov známe časopisy vo Francúzsku

Spoločnosť Czech Media Invest (CMI), ktorú spoluvlastnia hlavne český miliardár Daniel Křetínský a Patrik Tkáč z J&T, dokončila nákup francúzskych časopisov mediálnej skupiny Lagardère za 52 miliónov eur. Súčasťou kúpy je licencia na značku módneho magazínu Elle pre Francúzsko.

Fico opäť zaútočil na novinárov: Vy ste najväčší zločinci na svete! (VIDEO)

6. Fico opäť zaútočil na novinárov: Vy ste najväčší zločinci na svete! (VIDEO)

Národná rada dnes opätovne nezvolila žiadnych kandidátov na sudcov Ústavného súdu a súd sa tým stane nefunkčným.

eKasa prichádza na Slovensko

7. eKasa prichádza na Slovensko

Od 1. apríla vstúpi do platnosti nová povinnosť pre podnikateľov vo forme eKasy s online pripojením do systému finančnej správy. Štátu má priniesť zvýšenie transparentnosti výberu daní a podnikateľom zjednodušenie komunikácie so štátom a potenciál pre inovácie. Nové riešenia pokladníc okrem online pripojenia majú priniesť mnohé vlastnosti, ktoré podnikateľom môžu uľahčiť život. Všetky bločky z pokladníc budú po novom obsahovať aj QR kód, ktorý jednoduchým spôsobom umožní overiť pravosť a platnosť pokladničného dokladu.

Komisia: Bývalý prorektor Univerzity Karlovej sa v textoch dopustil plagiátorstva

8. Komisia: Bývalý prorektor Univerzity Karlovej sa v textoch dopustil plagiátorstva

Bývalý prorektor Univerzity Karlovej v Prahe Martin Kovář sa podľa etickej komisie Filozofickej fakulty UK dopustil plagiátorstva. Na rokovaní akademického senátu Filozofickej fakulty UK to uviedla členka komisie Olga Lomová.

Cestovateľ Miroslav Zikmund oslavuje 100 rokov, na všetky miesta by sa vrátil opäť (VIDEO)

9. Cestovateľ Miroslav Zikmund oslavuje 100 rokov, na všetky miesta by sa vrátil opäť (VIDEO)

Cestovatelskou legendou se už za života stala dvojice Zikmund - Hanzelka, která společně navštívila přes 80 zemí, ve světě proslavila bývalé Československo a vozy Tatra a mimo jiné dojednala i zakázky pro československý průmysl.

O 100 dní budú Eurovoľby - kampaň prináša súťaž, špeciálnu schránku aj časomieru

10. O 100 dní budú Eurovoľby - kampaň prináša súťaž, špeciálnu schránku aj časomieru

Len niekoľko týždňov po prezidentských voľbách čakajú Slovensko ďalšie dôležité voľby – voľby do Európskeho parlamentu. Voliči na Slovensku budú v sobotu 25. mája 2019 vyberať 14 zástupcov do Európskeho parlamentu.

Najčítanejšie