Print this page

Šesť Českých levov prevzali tvorci filmu Kobry a užovky Foto: FB Český lev

Nejvíce Českých lvů - šest - převzali v pražském Rudolfinu tvůrci filmu Kobry a užovky v čele s producenty Ondřejem Zimou a Janem Prušinovským, který byl i režisérem. Proměnili polovinu z tuctu nominací.

Tři prestižní ocenění České filmové a televizní akademie získala pohádka Alice Nellis Sedmero krkavců. Po dvou soškách si odnesly česko-německý snímek Schmitke a projekt Petra Zelenky Ztraceni v Mnichově. Ten s 15 nominacemi patřil letos k favoritům 23. ročníku.

Kobry a užovky zvítězily v kategoriích Nejlepší film a Nejlepší režie. Dále zabodovaly v hereckých kategoriích - ocenění si odnesli Matěj a Kryštof Hádkovi (Matěj ceny převzal i za svého bratra) a herečka Lucie Žáčková. Šestého Českého lva dostal kameraman Petr Koblovský.

Čtvrtou hereckou cenu získala Alena Mihulová za hlavní roli ve filmu debutujícího Slávka Horáka Domácí péče.

Originální komedie Ztraceni v Mnichově vynesla Zelenkovi Českého lva za scénář; za nejlepší střih byl oceněn Vladimír Barák.

Ocenění za mimořádný přínos české kinematografii převzal za potlesku přítomných kameraman Stanislav Milota. Jeho jméno oznámily Magda a Emília Vášáryovy.

Nejlepším dokumentem byl vyhlášen snímek producentky a režisérky Jany Ševčíkové Opři žebřík o nebe.

Film Schmitke debutujícího Štěpána Altrichtera se prosadil díky zvuku Christopha de la Chevallerie a hudbě Johannese Repky. Pohádka Sedmero krkavců zabodovala v kategoriích Nejlepší filmová scénografie (Ondřej Mašek, Peter Čanecký), Nejlepší kostýmy (Kateřina Štefková) a Nejlepší masky (Juraj Steiner).

Mimořádným počinem v oblasti audiovize byla vyhlášena III. část internetového seriálu Kancelář Blaník.

Letos poprvé se do soutěže o České lvy dostala televizní tvorba. V kategorii Nejlepší televizní film nebo minisérie zvítězil snímek České televize režiséra Jaroslava Brabce a producenta Jana Lekeše Americké dopisy. Nejlepším dramatickým seriálem se stal projekt HBO Mamon režiséra Vladimíra Michálka a producentů Šárky Oujezdské, Johnathana Younga a Vratislava Šlajera. Nejlepším dokumentárním filmem nebo seriálem byl vyhlášen snímek Filmová lázeň, který v České televizi natočili k půlstoletí karlovarského festivalu režisér Miroslav Janek a producenti Ondřej Zima a Helena Uldrichová.

Nestatutární cena Magnesia za studentský film byla udělena krátkému snímku Furiant režiséra Ondřeje Hudečka z pražské FAMU. Patří k ní i 100.000 korun na jeho další projekt. Mimo statut byla udělena také cena filmových fanoušků a ocenění za nejlepší plakát Michalu Tilschovi - obě za snímek Kobry a užovky.