Českú televíziu potrestali za odvysielanie seriálu, ktorý zľahčoval čistky v Rusku Foto: ČT

Českú televíziu potrestali za odvysielanie seriálu, ktorý zľahčoval čistky v Rusku

11.02.2018 09:15 | Česko | ČTK

 Proti odvysielaniu sa zdvihla vlna kritiky. Ľudia žiadajú ČT o nápravu.

 Podľa českej Rady pre rozhlasové a televízne vysielanie (RRTV) Česká televízia odvysielaním ruského seriálu Zabudnutí vodcovia, ktorý zľahčuje stalinistické čistky, porušila zákon.

Osemdielny ruský dokumentárny seriál Zabudnutí vodcovia z roku 2016, ktorý ČT odvysielala koncom roka 2017, predstavil niekoľko menej známych postáv režimu sovietskeho diktátora Josifa Stalina. ČT porušila podľa RRTV zákon predovšetkým uvedením dvoch dielov týkajúcich sa Lavrentija Beriju, jedného z vykonávateľov Stalinových čistiek a popráv kritikov režimu. Program vyzdvihoval Berijove manažérske úspechy a jeho charakter a bagatelizoval jeho podiel na zatýkaní, deportáciách a popravách, uviedla rada.

"Berijov podiel na represiách je tiež prezentovaný ako niečo, čomu sa nemohol vo svojej funkcii vyhnúť, a tak robil s premáhaním. Tým de facto dochádza k ospravedlňovaniu Berijových činov, ktoré možno z historického hľadiska považovať za kruté správanie, na základe ktorého bola zamietnutá aj jeho rehabilitácia," oznámila RRTV v tlačovej správe.

Rada vyzvala ČT k náprave a v otvorenej výzve žiadajú televíziu o nápravu aj viac ako dve stovky osobností.

Na radu pre vysielanie sa kvôli seriálu obrátil aj rusista Jan Machonin. Zverejnil tiež na webe Babylon Revue otvorenú výzvu ČT k náprave. K výzve sa už pripojilo do dnešného dňa približne 240 ľudí, vrátane historikov, pedagógov, umelcov, bývalých politických väzňov alebo politikov. "Vo všetkých dieloch seriálu sa zámerne zľahčujú, vynechávajú či priamo popierajú fakty o politicky motivovaných perzekúciách vykonávaných v rokoch 1917 - 1991 sovietskym režimom a jeho predstaviteľmi," uvádza výzva.

Ľudia vo výzve žiadajú, aby televízia zverejnila okolnosti, za ktorých bol seriál zakúpený od ruských distribútorov. Chcú tiež, aby ČT nechala obsah seriálu posúdiť historikmi a výsledky potom zverejnila.

Podrobnosti o dianí v českých médiách sledujte aj na facebookuovej stránke.

pošli na vybrali.sme.sk


V Bratislave svieti veľká fotka Martiny a Jána, do ulíc idú ľudia z celého Slovenska

1. V Bratislave svieti veľká fotka Martiny a Jána, do ulíc idú ľudia z celého Slovenska

V predvečer výročia vraždy Jána Kuciaka a Martiny Kušnírovej sa na Primaciálnom námestí v Bratislave rozsvietil nápis #ALL FOR JAN so známou fotkou Jána Kuciaka a Martiny Kušnírovej.

Vyhlásenie viac ako 400 novinárov: Zabili nám kolegu a jeho snúbenicu. Nezabudli sme. A nikam neodchádzame!

2. Vyhlásenie viac ako 400 novinárov: Zabili nám kolegu a jeho snúbenicu. Nezabudli sme. A nikam neodchádzame!

Viac ako 400 novinárov sa podpísalo pod vyhlásenie k výročiu vraždy novinára Jána Kuciaka a Martiny Kušnírovej.

 

S novými nonstop dátovými balíkmi Nonstop Navigácia a Nonstop Hry Orange predstavuje ďalšie možnosti neobmedzeného dátovania

3. S novými nonstop dátovými balíkmi Nonstop Navigácia a Nonstop Hry Orange predstavuje ďalšie možnosti neobmedzeného dátovania

Orange rozširuje ponuku obľúbených nonstop dátových balíkov a svojim zákazníkom prináša ďalšie možnosti, ako bez obmedzení využívať dáta a mobilné aplikácie.

Zástupcovia krajín EÚ schválili dohodu o autorských právach na sieti

4. Zástupcovia krajín EÚ schválili dohodu o autorských právach na sieti

Zástupcovia vlád krajín Európskej únie dnes schválili kompromisnú verziu dohody o ochrane autorských práv na internete, ktorá bola minulý týždeň dosiahnutá spoločne s Európskym parlamentom.

Czech Media Invest prodala skupinu polských rádií Eurozet

5. Czech Media Invest prodala skupinu polských rádií Eurozet

Společnost Czech Media Invest (CMI) prodala skupinu polských rozhlasových stanic Eurozet, které loni získala od francouzského koncernu Lagardere.

Dezinformácie, nevedomosť a Moc faktov

6. Dezinformácie, nevedomosť a Moc faktov

Ako povedal bývalý prezident Barack Obama, „je to nádej vzbudzujúca kniha o tom, čo dokáže ľudský pokrok, keď sa naučíme pracovať s faktami namiesto toho, aby sme podliehali vrodeným predsudkom a zaujatosti.“

Rodičia Kuciaka veľmi neveria, že sa vraždu podarí úplne vyšetriť

7. Rodičia Kuciaka veľmi neveria, že sa vraždu podarí úplne vyšetriť

Rodičia zavraždeného novinára Jána Kuciaka majú pochybnosti, či sa vyšetrovateľom podarí úplne vyšetriť vraždu ich syna vrátane odhalenia objednávateľa činu.

The Jerusalem Post: Médiá robia zo zajatých členov Islamského štátu celebrity (VIDEO)

8. The Jerusalem Post: Médiá robia zo zajatých členov Islamského štátu celebrity (VIDEO)

Mnohých Iračanov a Sýrčanov poburuje ako o členoch samozvaného Islamského štátu (IS) píšu niektoré hlavne západné médiá. Robia z nich celebrity, pýtajú sa ich na ich životné plány a ignorujú otázky týkajúce sa vraždenia a mučenia obetí.

Majiteľ Pravdy a Parlamentných listov prevádza svoj majetok do zvereneckého fondu

9. Majiteľ Pravdy a Parlamentných listov prevádza svoj majetok do zvereneckého fondu

Český senátor a miliardár Ivo Valenta prevádza svoj majetok do zvereneckého fondu. ČTK dnes povedal, že sa pre prevod rozhodol kvôli dedičskému usporiadaniu majetku.

Kovačič Hanzelová bude mať vlastnú reláciu Rozhovory ZKH (VIDEO)

10. Kovačič Hanzelová bude mať vlastnú reláciu Rozhovory ZKH (VIDEO)


SME.sk spúšťa novú videosekciu a niekoľko nových relácií.

 

Najčítanejšie