Osobnosťou roka je #MeToo - všetci, ktorí prelomili mlčanie pri sexuálnom obťažovaní Zdroj: Time

Osobnosťou roka je #MeToo - všetci, ktorí prelomili mlčanie pri sexuálnom obťažovaní

06.12.2017 21:23 | Tlač | ČTK

Osobnosťou roka podľa časopisu Time sa tento rok stali všetci tí, ktorí "prelomili mlčanie" a pripojili sa ku kampani proti sexuálnemu obťažovaniu #MeToo. Na druhom mieste skončil americký prezident Donald Trump a na treťom jeho čínsky náprotivok Si Ťin-pching, uviedol časopis.

Kampaň pod heslom #MeToo (# jatiež) spustila aféra okolo hollywoodskeho producenta Harveyho Weinsteina, ktorého mnoho žien obvinilo zo sexuálneho obťažovania. Následne verejne vystúpilo množstvo žien i mužov, ktorí sa zverili, že sa stali obeťou sexuálneho zneužívania.

"Začalo to jednotlivými prejavmi odvahy stoviek žien - a tiež mužov - ktorí sa odhodlali popísať svoje príbehy," povedal agentúre Reuters šéfredaktor časopisu Edward Felsenthal. "To je ale len časť celkového stavu," dodal.

"Za to, že porozprávali o verejnom tajomstve, že šepot presunuli na sociálne siete, za to, že nás všetkých prinútili prestať prijímať neprijateľné, sú tí, ktorí prelomili mlčanie, osobnosťou roka 2017," zdôvodnil výber Felsenthal.

Na obálke aktuálneho vydania časopisu sa objavili herečka Ashley Juddová, speváčka Taylor Swiftová a ďalšie ženy, ktoré sa zapojili do kampane #MeToo vrátane Taran Burkeovej, ktorá hnutie Me Too pred desiatkov rokov založila.

Tohtoročnému vyhlásenie osobnosti roka predchádzala kontroverzia spojená s prezidentom Trumpom, ktorý pred časom na twitteri uviedol, že mu časopis Time volal, aby mu povedal, že možno bude rovnako ako vlani práve on vyhlásený osobnosťou 2017. "Musel som ale súhlasiť s rozhovorom a fotografovaním, "napísal. "Povedal som, že 'možno' nestačí a odmietol som. Napriek tomu ďakujem," dodal šéf Bieleho domu.

Predstavitelia časopisu reagovali tiež na twitteri poznámkou, že sa Trump mýli, pokiaľ ide o spôsob výberu osobnosti roka. "Time svoju voľbu nekomentuje pred jej zverejnením, čo je 6. decembra," uviedol časopis.

Pri hľadaní osobnosti roku 2017 sa tento rok do užšieho výberu okrem Trumpa dostali tiež bývalý hráč americkej Národnej futbalovej ligy Colin Kaepernick, ktorý začal trend pokľaknutia počas americkej hymny pred zápasmi, čo sa stalo gestom, ktorým americkí športovci vyjadrujú podporu hnutiu proti policajnému násiliu na černochoch, ale aj zakladateľ spoločnosti Amazon Jeff Bezos, severokórejský diktátor Kim Čong-un či zvláštny vyšetrovateľ Robert Mueller, ktorý objasňuje ruský vplyv na minuloročné prezidentské voľby v USA.

Titul osobnosť roka časopis Time udeľuje od roku 1927. V roku 2015 ho získala nemecká kancelárka Angela Merkelová, vlani prezident Trump. V roku 1938 za osobnosť roka časopis označil vodcu nacistického Nemecka Adolfa Hitlera. U sovietskeho diktátora Jozefa Stalina tak urobil dokonca dvakrát - v rokoch 1939 a 1942.

pošli na vybrali.sme.sk

Najčítanejšie