Reprofoto youtube WUW Reprofoto youtube WUW

Navádza hra Modrá veľryba detí k samovraždám? Nie, je to podvod

15.04.2017 16:07 | Hoaxy | ČTK, mk

Hra Modrá veľryba, ktorá vraj deti navádza k samovraždám, v skutočnosti neexistuje. Je to hoax, teda vymyslená informácia zdieľaná v internetovom priestore.

 

 

Tvrdí to manažér pre internetovú bezpečnosť v Seznam.cz Martin Kožíšek a vedúci projektu E-bezpečie z Univerzity Palackého v Olomouci Kamil Kopecký.
Podľa neho je to marketingový ťah, ktorý mal pritiahnuť nových užívateľov do konkrétnych skupín na sociálnych sieťach.

Informácie o hre Modrá veľryba sa podľa serveru E-bezpečí.cz dostali do Európy prostredníctvom ruských webových portálu Novaja Gazeta a Siberian Times. V textoch, ktoré boli na týchto portáloch zverejnené, sa objavovali správy o tom, že v Rusku v priebehu roka 2015 až 2016 spáchalo samovraždu vyše 130 detí a že väčšina z obetí bola členmi rovnakých diskusných skupín na sociálnych sieťach, pričom vyše 80 z nich bolo spojené so skupinami s názvom "modrá veľryba". Na základe tejto informácie sa začali jednotlivé prípady prešetrovať a zistilo sa, že s on-line skupinami "modrá veľryba" v skutočnosti nebol priamo prepojený ani jeden prípad samovraždy, píše web.

"Aby sme pochopili fenomén "modrá veľryba", musíme predovšetkým pochopiť, že Rusko nie je krajina zasľúbená. Ruské deti totiž páchajú samovraždy 3x častejšie, než je celosvetový priemer ... bez toho, aby hrali túto hru," hovorí Kopecký.

Samotný názov "modrá veľryba" je odvodený od skutočnosti, že tieto druhy veľrýb občas páchajú samovraždy tým, že vplávajú do plytčín na pobreží.

Hoci fenomén "modrá veľryba" sa samovraždami detí priamo prepojený nie je, čo neznamená, že by deti nemohli tieto skupiny k nežiaducemu správaniu inšpirovať, napriek tomu tieto skupiny existujú, uviedol server. Podľa neho sa skupiny začali aktívne tematikou samovrážd zaoberať a zdieľať veľké množstvo šokujúceho obsahu - predovšetkým videá samovrážd alebo fotografie rezných rán spôsobených žiletkami. "Tieto materiály s odkazmi na skupiny sa potom rozšírili nielen po Rusku a Strednej Ázii, ale aj celej Európe. A práve tieto materiály v súčasnosti zdieľajú predovšetkým detskí užívatelia sociálnych sietí," píše E-bezpečí. Deti o téme veľa diskutujú, šíria materiály a veria, že niečo podobné existuje. Môžu preto tiež napodobňovať to, čo šíria, vyskúšať si, či sú schopné výzve vyhovieť.

"Komunity, ktoré sú postavené na báze 'modrých veľryb', sú samozrejme nežiadúce, avšak najväčšie skupiny zamerané na tento fenomén sú už v súčasnosti zablokované," informoval Kopecký. Odporúča, aby rodičia a učitelia informovali deti o tomto fenoméne a dali im skutočne pravdivé informácie. "Najmä im vysvetlili, že pôvodne išlo o marketingový ťah, ktorého úlohou bolo zvýšiť predovšetkým zisk správcov daných skupín na sociálnych sieťach, a že je nezmyselné tento fenomén nasledovať," uviedol.

Najväčším nebezpečenstvom tak podľa neho nie je hra samotná, ale jej popularizácia prostredníctvom médií a panika, ktorú so sebou informácie o hre nesú, dodal. Podľa Kožíška sa teraz na poradňu Zoznam sa bezpečne! obracajú deti, ktoré hľadajú spôsob, ako si hru zahrať. "Počet hľadaní návodu na zahranie Modré veľryby sa navýšil o stovky percent," povedal ČTK.

pošli na vybrali.sme.sk


Čínska firma môže kontrolovať Soukupovu Empresa Mediu a Médeu

1. Čínska firma môže kontrolovať Soukupovu Empresa Mediu a Médeu

Čínská společnost Rainbow Wisdom Investment ze skupiny CITIC se může podílet na kontrole firem Empresa Media a Médea Jaromíra Soukupa. Povolil to Úřad pro ochranu hospodářské soutěže (ÚOHS).

Pochod za život promujú aj Kotlebovci, organizátori sa dištancujú od nevhodných prejavov

2. Pochod za život promujú aj Kotlebovci, organizátori sa dištancujú od nevhodných prejavov

Organizátori Národného pochodu za život, ktorý bude tento víkend, zverejnili vyhlásenie, v ktorom sa dištancujú od "násilných a urážlivých prejavov ... a od všetkých možných foriem, ktoré by smerovali k potláčaniu ľudských práv a slobôd."

Ku klimatickej iniciatíve 250 médií z celého sveta sa pridal aj denník zo Slovenska

3. Ku klimatickej iniciatíve 250 médií z celého sveta sa pridal aj denník zo Slovenska

Stovky svetových médií a ďalších inštitúcií upozorňujú tento týždeň vo zvýšenej miere na klimatické hrozby dnešnej doby. Pridali k iniciatíve s názvom Covering Climate Now.

Reuters: Za hackerským útokom na austrálsky parlament bola Čína

4. Reuters: Za hackerským útokom na austrálsky parlament bola Čína

Čína stála za hackerským útokom na austrálsky parlament a tri najväčšie politické strany pred májovými parlamentnými voľbami. Vyplýva to zo správy austrálskych tajných služieb, o ktorej s odvolaním sa na zdroje oboznámené s obsahom dokumentu informovala agentúra Reuters.

Slováci majú plné skrine, napriek tomu stále nemajú čo na seba

5. Slováci majú plné skrine, napriek tomu stále nemajú čo na seba

Viac ako polovica Slovákov priznáva, že má plný šatník, ale napriek tomu stále „nemá čo na seba“. 53% našincov má problém s výberom oblečenia, pretože ho nevedia správne kombinovať, a tak si pravidelne dokupujú nové kúsky. V tomto začarovanom kruhu plnom plytvania sa točia viac ženy ako muži a najmä mladí do 24 rokov. Jeden Slovák vyhodí ročne v priemere 4 – 12 kg šatstva.

Najčítanejším týždenníkom na Slovensku je sieť novín REGIONPRESS

6. Najčítanejším týždenníkom na Slovensku je sieť novín REGIONPRESS

Noviny regionálnej siete REGIONPRESS sú bezplatne distribuované až do 1,5 milióna domácností. Dokážu týždenne osloviť takmer pol milióna čitateľov.

Film Pomaľované vtáča sa dostalo do výberu hollywoodskych kritikov (VIDEO)

7. Film Pomaľované vtáča sa dostalo do výberu hollywoodskych kritikov (VIDEO)

Americký magazín The Hollywood Reporter zaradil nový film Pomaľované vtáča do výberu dvadsiatich najlepších snímok z filmových festivalov tohtoročnej jesene. Film sa dostal aj do nominácie na Oscara.

Tajomstvo izraelských inovácií a vynálezov

8. Tajomstvo izraelských inovácií a vynálezov

Štát Izrael existuje len sedem desaťročí, no za svoju krátku existenciu dokázal zúrodniť nehostinné miesta vďaka dômyselným zavlažovacím technológiám, vybudovať infraštruktúru, postaviť špičkové nemocnice a vzdelávať svoje obyvateľstvo na prestížnych univerzitách.

Herečka zo seriálu Zúfalé manželky dostala 14 dní väzenia a pokutu 30.000 dolárov (VIDEO)

9. Herečka zo seriálu Zúfalé manželky dostala 14 dní väzenia a pokutu 30.000 dolárov (VIDEO)

Americká herečka Felicity Huffmanova, známa zo seriálu Zúfalé manželky, bola odsúdená k 14 dňom väzenia, 250 hodinám verejnoprospešných prác a pokute 30.000 dolárov v korupčnom škandále s prijímacími testami na prestížnej americkej univerzite. Informovala o tom televízia CNN.

RTVS odvysiela všetky zápasy slovenskej futbalovej reprezentácie do 21 rokov

10. RTVS odvysiela všetky zápasy slovenskej futbalovej reprezentácie do 21 rokov

Všetky kvalifikačné zápasy reprezentantov do 21 rokov prinesie naživo RTVS.

Najčítanejšie