Reprofoto youtube WUW Reprofoto youtube WUW

Navádza hra Modrá veľryba detí k samovraždám? Nie, je to podvod

15.04.2017 16:07 | Hoaxy | ČTK, mk

Hra Modrá veľryba, ktorá vraj deti navádza k samovraždám, v skutočnosti neexistuje. Je to hoax, teda vymyslená informácia zdieľaná v internetovom priestore.

 

 

Tvrdí to manažér pre internetovú bezpečnosť v Seznam.cz Martin Kožíšek a vedúci projektu E-bezpečie z Univerzity Palackého v Olomouci Kamil Kopecký.
Podľa neho je to marketingový ťah, ktorý mal pritiahnuť nových užívateľov do konkrétnych skupín na sociálnych sieťach.

Informácie o hre Modrá veľryba sa podľa serveru E-bezpečí.cz dostali do Európy prostredníctvom ruských webových portálu Novaja Gazeta a Siberian Times. V textoch, ktoré boli na týchto portáloch zverejnené, sa objavovali správy o tom, že v Rusku v priebehu roka 2015 až 2016 spáchalo samovraždu vyše 130 detí a že väčšina z obetí bola členmi rovnakých diskusných skupín na sociálnych sieťach, pričom vyše 80 z nich bolo spojené so skupinami s názvom "modrá veľryba". Na základe tejto informácie sa začali jednotlivé prípady prešetrovať a zistilo sa, že s on-line skupinami "modrá veľryba" v skutočnosti nebol priamo prepojený ani jeden prípad samovraždy, píše web.

"Aby sme pochopili fenomén "modrá veľryba", musíme predovšetkým pochopiť, že Rusko nie je krajina zasľúbená. Ruské deti totiž páchajú samovraždy 3x častejšie, než je celosvetový priemer ... bez toho, aby hrali túto hru," hovorí Kopecký.

Samotný názov "modrá veľryba" je odvodený od skutočnosti, že tieto druhy veľrýb občas páchajú samovraždy tým, že vplávajú do plytčín na pobreží.

Hoci fenomén "modrá veľryba" sa samovraždami detí priamo prepojený nie je, čo neznamená, že by deti nemohli tieto skupiny k nežiaducemu správaniu inšpirovať, napriek tomu tieto skupiny existujú, uviedol server. Podľa neho sa skupiny začali aktívne tematikou samovrážd zaoberať a zdieľať veľké množstvo šokujúceho obsahu - predovšetkým videá samovrážd alebo fotografie rezných rán spôsobených žiletkami. "Tieto materiály s odkazmi na skupiny sa potom rozšírili nielen po Rusku a Strednej Ázii, ale aj celej Európe. A práve tieto materiály v súčasnosti zdieľajú predovšetkým detskí užívatelia sociálnych sietí," píše E-bezpečí. Deti o téme veľa diskutujú, šíria materiály a veria, že niečo podobné existuje. Môžu preto tiež napodobňovať to, čo šíria, vyskúšať si, či sú schopné výzve vyhovieť.

"Komunity, ktoré sú postavené na báze 'modrých veľryb', sú samozrejme nežiadúce, avšak najväčšie skupiny zamerané na tento fenomén sú už v súčasnosti zablokované," informoval Kopecký. Odporúča, aby rodičia a učitelia informovali deti o tomto fenoméne a dali im skutočne pravdivé informácie. "Najmä im vysvetlili, že pôvodne išlo o marketingový ťah, ktorého úlohou bolo zvýšiť predovšetkým zisk správcov daných skupín na sociálnych sieťach, a že je nezmyselné tento fenomén nasledovať," uviedol.

Najväčším nebezpečenstvom tak podľa neho nie je hra samotná, ale jej popularizácia prostredníctvom médií a panika, ktorú so sebou informácie o hre nesú, dodal. Podľa Kožíška sa teraz na poradňu Zoznam sa bezpečne! obracajú deti, ktoré hľadajú spôsob, ako si hru zahrať. "Počet hľadaní návodu na zahranie Modré veľryby sa navýšil o stovky percent," povedal ČTK.

pošli na vybrali.sme.sk


Rokovanie o zmene tlačového zákona koalícia odložila

1. Rokovanie o zmene tlačového zákona koalícia odložila

Koalícia dnes opäť odložila rokovania o spornej novele tlačového zákona v parlamente, podľa ktorej by politici mali znovu získať právo na bezplatné uverejnenie reakcie na články v médiách, ktoré sa týkajú ich osoby.

Slovenská sporiteľňa zlacňuje hypotéky na rekordných 0,89 %

2. Slovenská sporiteľňa zlacňuje hypotéky na rekordných 0,89 %

Horúce leto schladia rekordne nízke úroky. Najväčšia slovenská banka razantne znižuje sadzby hypoték, počas letnej akcie môžu klienti získať úver už od 0,89 % ročne. Sadzba platí pri ročnej aj trojročnej fixácii. Bývanie so Slovenskou sporiteľňou je dnes historicky najlacnejšie. Vďaka inováciám sporiteľne vám na vybavenie úveru môže stačiť len jedna návšteva pobočky.

Taliban hrozí afganským médiám, že novinári budú terčom útokov

3. Taliban hrozí afganským médiám, že novinári budú terčom útokov

Islamistické hnutie Taliban dnes varovalo afganské médiá, že ich novinári budú terčom útokov, ak neprestanú vysielať "vládnu propagandu namierenú proti povstalcom".

Slovenská a česká pobočka Microsoftu má novú hovorkyňu

4. Slovenská a česká pobočka Microsoftu má novú hovorkyňu

Novou hovorkyňou a manažérkou pre komunikáciu a spoločenskú zodpovednosť spoločnosti Microsoft v SR a ČR je od 1. júna 2019 Miroslava Aleksieva.

Vysielanie z nedeľnej demonštrácie na ČT videlo štvrť milióna ľudí (VIDEO)

5. Vysielanie z nedeľnej demonštrácie na ČT videlo štvrť milióna ľudí (VIDEO)

Vysílání z nedělní demonstrace na pražské Letné vidělo na kanále ČT 24 v průměru 245.000 diváků starších 15 let. To je 12 procent z těch, co byli v tu dobu, tedy mezi 16:30 a 20:00 hodinou, u televize. ČTK to dnes sdělila Česká televize.

Status o migrantoch pri jazere už rieši polícia ako podozrenie zo šírenia poplašnej správy

6. Status o migrantoch pri jazere už rieši polícia ako podozrenie zo šírenia poplašnej správy

Už štyri dni sa šíri správa o tom, že na Draždiaku v Petržalke sa kúpali 10 migranti v spodnom prádle, ktorí „pokukovali po našich dievčencoch.“

Za prepusteného redaktora v RTVS sa postavili jeho kolegovia

7. Za prepusteného redaktora v RTVS sa postavili jeho kolegovia

Minulý týždeň v RTVS nečakane skončil jeden z hlavných a dlhoročných redaktorov Jaroslav Barborák.

Slováci majú čoraz väčší záujem o aktívnu dovolenku

8. Slováci majú čoraz väčší záujem o aktívnu dovolenku

Polovica Európanov je obézna. Tento priemer, žiaľ, nevylepšujú ani Slováci. Štatistiky však ukazujú, že máme záujem zmeniť svoj životný štýl – viac sa hýbeme a čoraz viac si vyberáme aktívny spôsob trávenia letnej dovolenky.

V RTVS sú opäť čistky, dotkli sa skúseného redaktora a moderátora

9. V RTVS sú opäť čistky, dotkli sa skúseného redaktora a moderátora

V RTVS sa dnes nečakane dozvedel o svojom konci jeden z najskúsenejších redaktorov a moderátorov rozhlasového spravodajstva Jaroslav Barborák.

Som spokojný, je tu o nás postarané, naozaj, hovoria redaktori RTVS a TASR v promovideu Úradu vlády (VIDEO)

10. Som spokojný, je tu o nás postarané, naozaj, hovoria redaktori RTVS a TASR v promovideu Úradu vlády (VIDEO)

Úrad vlády zverejnil video, v ktorom traja redaktori verejnoprávnych médií chvália podmienky pre novinárov na Úrade vlády. Ukázalo sa, že Úrad vlády "nepekné veci" vystrihol.

Najčítanejšie