Rusi obviňujú americké médiá, že zasahovali do ruských volieb Ilustr.foto twitter/euromaidan

Rusi obviňujú americké médiá, že zasahovali do ruských volieb

19.04.2017 08:43 | Hoaxy | ČTK

Šéf ruského parlamentného výboru pre informačnú politiku Leonid Levin obvinil americké médiá z pokusov ovplyvniť parlamentné voľby v Rusku v roku 2016. Hovoril predovšetkým o Rádiu Sloboda, internetovom spravodajskom serveri Hlas Ameriky a ruskej pobočke stanice BBC.

 

 

Washington ich podľa Levina využíva na tlak na Moskvu.

 

Levin v parlamente opakovane zdôrazňoval, že nebude požadovať zákaz alebo obmedzenie činnosti zahraničných médií v Rusku. Dodal však, že výbor koná na pozadí amerického vyšetrovania vo vzťahu k Rusku. "Obdobné obvinenia vzniesli USA proti (ruskej) agentúre Sputnik a ďalším ruským médiám, ktoré sa údajne pokúšali ovplyvniť americkej prezidentské voľby," povedal Levin.

Tri výbory amerického Kongresu sa venujú vyšetrovaniu údajných pokusov Moskvy ovplyvniť minuloročné americké prezidentské voľby v prospech neskoršieho víťaza Donalda Trumpa. Rusko podobné obvinenia rozhorčene odmieta.

Rokovania ruského výboru o zahraničných médiách sa zúčastnili poslanci, politológovia, mediálni odborníci a amerikanisti. Levin vyzval na posúdenie zásahov USA nielen do parlamentných volieb, ale aj do celkového diania v krajine.

Podľa ruskej správy, ktorá bola pripravená pre výbor, Rádio Sloboda aj Hlas Ameriky nedostatočne informovali o minuloročnej predvolebnej kampani v Rusku. Autori správy tvrdia, že podiel informácií o kampani tvoril len štyri percentá z celého spravodajstva oboch staníc.

Vplyv týchto médií na prebiehajúce voľby bol pritom významný, píše sa v správe. O predvolebnom dianí sa spravodajské servery v 55 percentách prípadov vyjadrovali negatívne. Médiá vraj uprednostňovali opozíciu, spochybňovali demokratický charakter ruského volebného systému a kritizovali vládnu stranu Jednotné Rusko.

Podľa politológa Alexeja Muchina, riaditeľa Centra pre politické informácie, USA vytvorili zvláštnu spravodajskú službu pre informačnú vojnu s Ruskom. Financovali pritom údajne nielen Rádio Sloboda a Hlas Ameriky, ale aj ruskú službu stanice BBC.

pošli na vybrali.sme.sk


Polícia upozorňuje na výhražné správy na facebooku s výzvou platiť

1. Polícia upozorňuje na výhražné správy na facebooku s výzvou platiť

Polícia dnes upozornila, že niektorým užívateľom facebooku prišla správa, ktorej autor sa vyhráža, že sa dostal na ich účtu na facebooku, vie si stiahnuť celý obsah a žiada 100 €, ak ich dostane, ich účet nechá tak.

Zmizol poľský milionár a filmový producent

2. Zmizol poľský milionár a filmový producent

Poľskí policajti, hasiči, pohraničníci a záchranári na severovýchode Poľska druhý deň pátrajú po milionárovi a filmovom producentovi Piotrovi Wozniak-Starakovi, ktorý zmizol na Mazurských jazerách.

Prokurátori vyzvali verejných činiteľov, ktorí s Kočnerom páchali trestnú činnosť, aby sa prihlásili (VIDEO)

3. Prokurátori vyzvali verejných činiteľov, ktorí s Kočnerom páchali trestnú činnosť, aby sa prihlásili (VIDEO)

Pri vyšetrovaní prípadu vraždy Jána Kuciaka boli získané poznatky o trestnej činnosti predstaviteľov štátnych orgánov, oznámili dnes prokurátori špeciálnej prokuratúry na tlačovej besede.

Ako zabezpečiť svoju domácnosť počas dovolenky?

4. Ako zabezpečiť svoju domácnosť počas dovolenky?

Nezáleží na tom, či prázdninové mesiace strávite v Tatrách, pri jadranskom pobreží alebo kdekoľvek inde. Kým budete mimo domu, treba sa postarať o to, aby vaša obývačka zostala bez neželaných návštev.

Čína vedie informačnú vojnu proti hongkonským demonštrantom

5. Čína vedie informačnú vojnu proti hongkonským demonštrantom

Čínske štátne médiá sa stali nástrojom informačnej vojny Pekingu proti demonštrantom, ktorí sa od júna búria proti pomerom v Hongkongu. Obhajujú kroky tamojšej polície a manipulatívnym spravodajstvom zhadzujú účastníkov protestov, z ktorých zosnovania vinia Západ. V čínskom podaní sú aktuálne udalosti dielom malej skupiny násilníkov, ktorá bez podpory ľudu usiluje o nezávislosť Hongkongu a rozvracia Čínu, píše denník The New York Times.

DIGI prináša najlepší svetový program

6. DIGI prináša najlepší svetový program

DIGI SLOVAKIA si so štartom svetových futbalových líg pripravila pre svojich zákazníkov zaujímavú jesennú kampaň. Na štyroch kanáloch DIGI SPORT a novom programe PREMIER SPORT čaká na divákov to najlepšie zo svetového futbalu. Zákazníci si môžu vychutnať až 11 športových HD kanálov a k tomu 54 rodinných programov už v základnom balíku za stále nezmenených 9,60 € mesačne. Jesennú kampaň DIGI spúšťa od 15. augusta 2019.

Facebook nechal prepisovať hlasové správy svojich užívateľov

7. Facebook nechal prepisovať hlasové správy svojich užívateľov

Spoločnosť Facebook platila stovky externých spolupracovníkov, aby pre ňu prepisovali hlasové správy užívateľov jednej z jej aplikácií.

Terčom kybernetického útoku sa stali novinári aj aktivisti, ktorí informujú o Rusku

8. Terčom kybernetického útoku sa stali novinári aj aktivisti, ktorí informujú o Rusku

Tri desiatky expertov na Rusko v Európe a USA, medzi nimi pracovníci mimovládnych organizácií, akademici, novinári a politickí aktivisti, sa stali obeťou dômyselného kybernetického útoku, oznámil v sobotu investigatívny server Bellingcat.

Británia zakázala reklamy so stereotypným pohľadom na mužov a ženy (VIDEO)

9. Británia zakázala reklamy so stereotypným pohľadom na mužov a ženy (VIDEO)

 V Británii prvýkrát zakázali dve reklamy na základe nového pravidla, ktoré nedovoľuje pri propagácii výrobkov prisudzovať mužom a ženám stereotypné role. Podľa regulačného úradu, ktorý v krajine na reklamy dohliada (ASA), sa nenáležité klišé objavilo v reklame amerického výrobcu potravín Mondelez a automobilky Volkswagen.

Bývalý šéfredaktor aj zástupca šéfredaktora Trendu chystajú nový ekonomický projekt

10. Bývalý šéfredaktor aj zástupca šéfredaktora Trendu chystajú nový ekonomický projekt

Odídenci z Trendu pripravujú ďalší nový ekonomický projekt.

Najčítanejšie