Rusi obviňujú americké médiá, že zasahovali do ruských volieb Ilustr.foto twitter/euromaidan

Rusi obviňujú americké médiá, že zasahovali do ruských volieb

19.04.2017 08:43 | Hoaxy | ČTK

Šéf ruského parlamentného výboru pre informačnú politiku Leonid Levin obvinil americké médiá z pokusov ovplyvniť parlamentné voľby v Rusku v roku 2016. Hovoril predovšetkým o Rádiu Sloboda, internetovom spravodajskom serveri Hlas Ameriky a ruskej pobočke stanice BBC.

 

 

Washington ich podľa Levina využíva na tlak na Moskvu.

 

Levin v parlamente opakovane zdôrazňoval, že nebude požadovať zákaz alebo obmedzenie činnosti zahraničných médií v Rusku. Dodal však, že výbor koná na pozadí amerického vyšetrovania vo vzťahu k Rusku. "Obdobné obvinenia vzniesli USA proti (ruskej) agentúre Sputnik a ďalším ruským médiám, ktoré sa údajne pokúšali ovplyvniť americkej prezidentské voľby," povedal Levin.

Tri výbory amerického Kongresu sa venujú vyšetrovaniu údajných pokusov Moskvy ovplyvniť minuloročné americké prezidentské voľby v prospech neskoršieho víťaza Donalda Trumpa. Rusko podobné obvinenia rozhorčene odmieta.

Rokovania ruského výboru o zahraničných médiách sa zúčastnili poslanci, politológovia, mediálni odborníci a amerikanisti. Levin vyzval na posúdenie zásahov USA nielen do parlamentných volieb, ale aj do celkového diania v krajine.

Podľa ruskej správy, ktorá bola pripravená pre výbor, Rádio Sloboda aj Hlas Ameriky nedostatočne informovali o minuloročnej predvolebnej kampani v Rusku. Autori správy tvrdia, že podiel informácií o kampani tvoril len štyri percentá z celého spravodajstva oboch staníc.

Vplyv týchto médií na prebiehajúce voľby bol pritom významný, píše sa v správe. O predvolebnom dianí sa spravodajské servery v 55 percentách prípadov vyjadrovali negatívne. Médiá vraj uprednostňovali opozíciu, spochybňovali demokratický charakter ruského volebného systému a kritizovali vládnu stranu Jednotné Rusko.

Podľa politológa Alexeja Muchina, riaditeľa Centra pre politické informácie, USA vytvorili zvláštnu spravodajskú službu pre informačnú vojnu s Ruskom. Financovali pritom údajne nielen Rádio Sloboda a Hlas Ameriky, ale aj ruskú službu stanice BBC.

pošli na vybrali.sme.sk


Británia zakázala sexistické reklamy

1. Británia zakázala sexistické reklamy

Výjavy, v ktorých žena nevie riadiť a muž nezvláda postarať sa o rodinu, zmiznú z britských médií.

Slováci majú čoraz väčší záujem o aktívnu dovolenku

2. Slováci majú čoraz väčší záujem o aktívnu dovolenku

Polovica Európanov je obézna. Tento priemer, žiaľ, nevylepšujú ani Slováci. Štatistiky však ukazujú, že máme záujem zmeniť svoj životný štýl – viac sa hýbeme a čoraz viac si vyberáme aktívny spôsob trávenia letnej dovolenky.

Po novom šéfredaktorovi má Trend aj nového zástupcu

3. Po novom šéfredaktorovi má Trend aj nového zástupcu

 Po vlne odchodov sa v Trende mení vedenie.

Zomrela speváčka Lýdia Volejníčková (VIDEO)

4. Zomrela speváčka Lýdia Volejníčková (VIDEO)

Včera 13. júna zomrela vo veku 66 rokov speváčka Lýdia Volejníčková.

Ringier Axel Springer na Slovensku bude mať nové vedenie, doterajší šéf odstupuje

5. Ringier Axel Springer na Slovensku bude mať nové vedenie, doterajší šéf odstupuje

Od 1.septembra 2019, preberú riadenie Ringier Axel Springer SK dvaja členovia predstavenstva spoločnosti. Michal Maruška, ktorý sa stane novým Chief Operations Officer (COO) a Peter Hollý, ktorý bude naďalej zastávať pozíciu Chief Financial Officer (CFO), budú spoločne riadiť vydavateľstvo. Doterajší CEO spoločnosti Milan Dubec, sa rozhodol odstúpiť a zostane akcionárom spoločnosti.

Trumpa opúšťa tlačová hovorkyňa Sandersová

6. Trumpa opúšťa tlačová hovorkyňa Sandersová

Tlačová hovorkyňa Bieleho domu Sarah Sandersová opustí na konci júna svoju funkciu.

Za masívnym kybernetickým útokom na aplikáciu Telegram je Čína, tvrdí jej zakladateľ

7. Za masívnym kybernetickým útokom na aplikáciu Telegram je Čína, tvrdí jej zakladateľ

Masívny kybernetický útok na komunikačnú platformu Telegram, ktorú používali aj protestujúci v Hongkongu, bol vedený z Číny. Informoval o tom dnes spravodajský server BBC s odvolaním sa na zakladateľa aplikácie Telegram Pavla Durova.

PRIESKUM: Dôchodcovia zdieľajú takmer 7-krát viac dezinformácií ako dospelí do 30 rokov

8. PRIESKUM: Dôchodcovia zdieľajú takmer 7-krát viac dezinformácií ako dospelí do 30 rokov

Známa veta „viac rokov, viac skúseností“ v prípade sociálnych sietí neplatí.

Toto sú víťazi Slovenskej pivnej korunky: Najlepšie pivá za rok 2019

9. Toto sú víťazi Slovenskej pivnej korunky: Najlepšie pivá za rok 2019

V stredu večer Slovenské združenie výrobcov piva a sladu vyhlásilo výsledky súťaže o najlepšie slovenské pivá - víťazov tohtoročnej anonymnej degustačnej súťaže Slovenská pivná korunka.

V Moskve sa demonštruje, polícia zatýka aj novinárov (VIDEO)

10. V Moskve sa demonštruje, polícia zatýka aj novinárov (VIDEO)

Viac ako 200 ľudí dnes zadržala moskovská polícia pri nepovolenom pochode, ktorého účastníci vyzývali k potrestanie vinníkov nespravodlivého stíhaného investigatívneho novinára Ivana Golunova. O zatýkaní informoval portál OVD-Info, špecializujúci sa na policajné zákroky. Medzi zadržanými sú aj reportéri a opozičný politik Alexej Navalnyj, považovaný za hlavného oponenta Kremľa.

Najčítanejšie