Jerusalem Post: Izraelská armáda pomocou dezinformácie vlákala radikálov pred útokom do tunelov

Jerusalem Post: Izraelská armáda pomocou dezinformácie vlákala radikálov pred útokom do tunelov Foto: Twitter Israel Defense Forces

Mätúci tweet izraelskej armády, ktorý minulý týždeň naznačoval začiatok pozemnej operácie v Pásme Gazy, bol zámernou dezinformáciou, uviedol izraelský denník Jerusalem Post. Cieľom vraj bolo vlákať ozbrojencov z palestínskych organizácií Hamas a Islamského džihádu do systému podzemných tunelov, na ktoré potom izraelské letectvo začalo masívne útoky. Na základe tweetu o začiatku pozemnej operácie v Gaze informovali niektoré zahraničné médiá, vrátane denníka The Washington Post alebo stanice ABC.

Izrael začal vo štvrtok zhromažďovať pozemné sily pri hranici Pásma Gazy. Krátko po polnoci miestneho času potom armáda na svojom twitterovom účte napísala: "Letecké a pozemné sily izraelskej armády útočia na Pásmo Gazy." Armádny hovorca až neskôr spresnil, že pozemné jednotky do Gazy nevstúpili, ale delostrelectvo a tanky len podporujú letecké útoky paľbou z izraelského územia. Premiér Benjamin Netanjahu vtedy povedal, že operácia proti Hamasu zďaleka neskončila a v najbližšej dobe budú nasledovať ďalšie akcie.

Mnohé zahraničné médiá ale pôvodný tweet pochopili jednoznačne. "Izraelské jednotky vstúpili do Pásma Gazy a konflikt s Palestínčanmi sa stupňuje, uvádza izraelská armáda," napísal napríklad americký The Washington Post.

V skutočnosti bolo vo vzduchu 160 izraelských lietadiel, ktoré začali s masívnym bombardovaním tunelov, ktoré izraelská armáda prezýva "metro Hamasu". Radikáli v nich majú uskladnené zbrane a vybavenie. Hamas začal tunely budovať po minulom konflikte s Izraelom v roku 2014.

Podľa denníka The Jerusalem Post poslali Hamas a Islamský džihád po oznámení štartu pozemnej operácie do tunelov svojich bojovníkov s protitankovými strelami a mínometmi, aby sa pripravili na príchod izraelských vojakov. Dostali sa tak do paľby izraelských lietadiel. Koľko ich prišlo o život, nie je jasné.

Odporúčame aj: Reportéri bez hraníc žiadajú vyšetrenie izraelských náletov na budovy v Gaze s kanceláriami médií

Niekoľkí zahraniční novinári pre denník Haarec povedali, že im hovorca armády začiatok pozemnej invázie potvrdzoval a že až príliš neskoro nasledovalo ospravedlnenie za mylnú informáciu.

Domáci novinári, zaskočení vývojom, začali obvolávať svoje armádne zdroje a dozvedeli sa, že žiadna invázia sa nekoná.

Hovorca armády Jonatan Konrikus sa v piatok ráno na brífingu so zahraničnými žurnalistami za omyl ospravedlnil, vyhlásil, že išlo o nedorozumenie a pripísal ho vojnovému zmätku. Podľa denníka Haarec armáda v deň útoku zahraničným novinárom otvorene oznámila, že vojaci vyrazili do Gazy, neobstojí vraj tak vysvetlenie o nesprávnom pochopení anglického prekladu presnejšej hebrejskej verzie tweetu.

Felicia Schwartzová z Wall Street Journal uvádza, že jej Konrikus priamo potvrdil prítomnosť pozemných síl v Gaze, informáciu zmenil až po dvoch hodinách. Iný nemenovaný americký novinár podľa Haarecu povedal, že tento incident vzťahy Izraela so zahraničnými novinármi  nezlepší. V bojoch od minulého pondelka prišlo o život takmer 200 Palestínčanov, Izrael má desať mŕtvych.

Táto sekcia vzniká v spolupráci s 365.bank. Stretli ste sa s hoaxom, dezinformáciami či konšpiráciami? Dajte nám o nich vedieť na Táto e-mailová adresa je chránená pred spamovacími robotmi. Na jej zobrazenie potrebujete mať nainštalovaný JavaScript.