WikiLeaks začala zverejňovať dokumenty z e-mailu šéfa CIA

WikiLeaks začala zverejňovať dokumenty z e-mailu šéfa CIA

22.10.2015 14:14 | Internet | ČTK

Niekoľko dokumentov z osobnej e-mailové schránky šéfa americkej Ústrednej spravodajskej služby (CIA) Johna Brennana uverejnil server WikiLeaks.

 

 

Dokumenty pochádzajú z rokov 2007 až 2009, teda z doby pred tým, než Brennan nastúpil do čela CIA v marci 2013.
"21. októbra 2015 a počas nasledujúcich dní bude WikiLeaks zverejňovať dokumenty pochádzajúce z jednej z mimovládnych e-mailových schránok šéfa CIA Johna Brennana," oznámila organizácia na svojej internetovej stránke. Dodala, že Brennan túto schránku príležitostne využíval k niekoľkým spravodajským projektom.

V prvej várke dal server na internet okrem iného krátku správu, kde sa písalo o veciach spojených s Iránom. Išlo o odporúčania určené pre novozvoleného prezidenta Baracka Obamu pred tým, než sa v januári 2009 ujal funkcie.

Ďalšie dva zverejnené materiály z roku 2008 sa týkali mučenia. Jedným je kópia návrhu zákona o obmedzeniach vypočúvacích metód. Druhý dokument obsahuje zoznam zakázaných praktík, ako je takzvaný waterboarding alebo fingované popravy.

Wikileaks tiež zverejnil 48-stránkový dokument s množstvom osobných údajov, ktorý zrejme spísal Brennan v roku 2008 počas overovania svojich predchodcov, aby im mohol byť povolený prístup k citlivým informáciám.

Server začal tieto materiály publikovať niekoľko dní po tom, čo neznámy počítačový pirát, ktorý sa predstavil ako americký teenager, oznámil denníku The New York Post, že prenikol do e-mailovej schránky riaditeľa CIA a získal jeho osobné informácie. Následne niekto, kto tvrdil, že je týmto hackerom, umiestnil na twitterovom účte @phphax zábery ukazujúce dokumenty údajne obsahujúce citlivé úradné informácie.

Prípadom sa zaoberá FBI a úrad na ochranu prezidenta.

"Nie sú žiadne známky, že by dokumenty, ktoré boli doteraz zverejnené, boli považované za dôverné," uviedla CIA podľa agentúry AFP vo vyhlásení. Odsúdila tiež nabúranie sa do "účtu Brennanovej rodiny".

pošli na vybrali.sme.sk


Slovensko kleslo na rebríčku slobody tlače. Príčinou sú útoky Fica, vražda novinára aj situácia v RTVS

1. Slovensko kleslo na rebríčku slobody tlače. Príčinou sú útoky Fica, vražda novinára aj situácia v RTVS

Svetová novinárska organizácia Reportéri bez hraníc (RSF) dnes zverejnila pravidelný Index slobody tlače. Slovensko sa na rebríčku opäť prepadlo oproti minulému roku o 8 priečok. Je na 35 mieste.

RTVS v súvislosti s úmrtím televíznej hlásateľky a teatrológa mení program

2. RTVS v súvislosti s úmrtím televíznej hlásateľky a teatrológa mení program

RTVS v súvislosti s úmrtím prvej internej televíznej hlásateľky Blaženy Kočtúchovej a teatrológa Jaroslava Blaha mení program.

 

Hypotéka roka: Slovenská sporiteľňa zvíťazila s veľkým náskokom

3. Hypotéka roka: Slovenská sporiteľňa zvíťazila s veľkým náskokom

Slovenská sporiteľňa získala ocenenie Hypotéka roka, ktoré udeľuje týždenník Trend v spolupráci s Fincentrom. V hodnotení odbornej poroty dominovala vo všetkých hodnotených kritériách, spravidla s vysokým odstupom.

DM drogéria spúšťa testovanie plniacich staníc na niektoré prostriedky

4. DM drogéria spúšťa testovanie plniacich staníc na niektoré prostriedky

V sobotu spustila obchodná sieť DM vo vybraných filiálkach testovanie ekologickej služby – plniacich staníc na pracie a čistiace prostriedky.

V ČR vlani riešili 11 trestných oznámení súvisiacich s obsahom konšpiračných webov

5. V ČR vlani riešili 11 trestných oznámení súvisiacich s obsahom konšpiračných webov

 Na šírení xenofóbie v ČR sa výrazne podieľali konšpiračné weby.

Pozrite sa, ako vytvorili falošné video o moslimovi na katedrále pri vzniku požiaru (VIDEO)

6. Pozrite sa, ako vytvorili falošné video o moslimovi na katedrále pri vzniku požiaru (VIDEO)

Dôvod vzniku požiaru katedrály Notre-Dame v Paríži je stále neznámy. Francúzske úrady vyhlásili, že zatiaľ nič nenasvedčuje tomu, že išlo o úmysel a podpaľačstvo.

Mobil za volantom bez rizika. Aplikácie Android Auto a Apple CarPlay chránia vodičov

7. Mobil za volantom bez rizika. Aplikácie Android Auto a Apple CarPlay chránia vodičov

Hoci počet tragických dopravných nehôd na Slovensku dlhodobo klesá, vlani na našich cestách napriek tomu zomrelo až 229 osôb. Podľa niektorých odborníkov sú za poklesom týchto čísel modernejšie a bezpečnejšie autá, keďže podobný trend môžeme sledovať v takmer všetkých krajinách Európskej únie.

Požiar katedrály vyvolal záplavu konšpirácií o tom, kto to spôsobil

8. Požiar katedrály vyvolal záplavu konšpirácií o tom, kto to spôsobil

Požiar parížskej katedrály Notre-Dame vyvolal na internete záplavu lživých správ a sprisahaneckých teórií.

Riaditeľ vládnej letky vysvetľuje, aká je pravda o chemtrails (VIDEO)

9. Riaditeľ vládnej letky vysvetľuje, aká je pravda o chemtrails (VIDEO)

Jedným z najobľúbenejších a najprimitívnejších hoaxov, ktoré už roky šíria konšpirátori je hrozba chemtrails – ide o teóriu, že lietadla do ovzdušia rozprašujú rôzne škodlivé baktérie, vírusy a iné látky s cieľom poškodzovať krajinu, civilizáciu.

4ka pokrýva rýchlym roamingom európske krajiny

10. 4ka pokrýva rýchlym roamingom európske krajiny

Rýchle dáta nepoznajú hranice. V čoraz väčšom počte krajín môžu Štvorkári využívať už aj rýchly 4G medzinárodný roaming. Pred letnou sezónou operátor sprístupnil rýchle 4G dáta v roamingu v ďalších 21 krajinách.

Najčítanejšie