Prečo si ľudia zakrývajú kamery v laptope či telefóne?

Prečo si ľudia zakrývajú kamery v laptope či telefóne? Foto: intel.cz

Počas polovice posledného desaťročia sa technologický priemysel predbiehal v tom, aby sme mali čím ďalej lepšie kamery v zariadeniach, ktoré každodenne používame. Avšak tento trend so sebou začína prinášať kuriózne protiakciu - rozvíja sa nové priemyselné odvetvie, ktoré sa zameriava na výrobu krytiek na zvedavé oko kamier.

 

 

Ide o výrobky od lacných nálepiek až po značkové plastové záklopky navrhnuté tak, aby zakryli kameru na telefóne, laptope a dokonca aj na televízii.

Po celé roky odborníci na bezpečnosť nielen tvrdili, ale často aj názorne dokazovali, ako sa hackeri dokážu dostať do kamier a sledovať všetko, čo sa deje na opačnom konci. Aby ste dosah tohto oznámenia pochopili, skúste si predstaviť, čo všetko vás už váš laptop alebo telefón "videl" robiť, píše denník v The Guardian, ktorý o zvedavom oku kamier píše podrobnejšie.

"Zalepil som si kameru kúskom kartónu, pretože som to isté videl urobiť niekoho, kto je múdrejší ako ja," vyhlásil v máji riaditeľ amerického Federálneho úradu pre vyšetrovanie (FBI) James Comey.

Odporúčame aj: Pentagon si zavolal hackerov - najlepším zaplatil

Spoločnosť Idea Stage Promotions označuje svoju krytku Webcam Cover 1.0 za "najhorúcejší propagačný predmet na trhu."
Káblová televízia USA Networks poslala novinárom krytku na webové kamery s názvom "Mr Robot", napísal denník The Guardian.
Politologička nadácie Electronic Frontier Foundation (EFF) Eva Galperinová hovorí, že zakrýva vševidiace oko od chvíle, kedy si v roku 2007 kúpila prvý laptop so zabudovanou kamerou na obrazovke - MacBook Pro.

EFF začala tlačiť svoje prvé nálepky na zakrytie webových kamier v roku 2013, a tiež predáva aj rozdáva nálepky s nápisom "Tieto odstrániteľné nálepky sú pre hackerov nepriestrelnou technológiou na obranu proti sledovaniu." A ľudia si ich podľa nadácie pravidelne kupujú.

Strach z kamier prenikol do filmu

Strach z webových kamier prenikol aj hlboko do populárnej kultúry. Upútavka na nadchádzajúci film režiséra Olivera Stonea Snowden o mužovi, ktorý vyzradil praktiky amerických bezpečnostných služieb, ukazuje záber na herca Josepha Gordona-Levitta, ktorý hrá filmovú podobu Edward Snowden, ako sa pri intímnej chvíľke s priateľkou pozerá nervózne na kameru svojho laptopu.

Znamená to, že sme všetci paranoidní? Nejde o žiadnu sci-fi. Vedci v roku 2013 predviedli, ako dokážu aktivovať kameru v MacBooku, bez toho aby sa rozsvietilo zelené svetielko naznačujúce, že je zapnutá. Záznamy amerického federálneho súdu dokazujú, že aj FBI vie, ako použiť kamery v laptopoch ku špehovaniu ich užívateľov.

Strach sú peniaze

A samozrejme kde je strach, tam sú tiež peniaze, ktoré sa dajú zarobiť. Vo Washingtone sídliaca firma CamPatch sama seba označuje za "Mercedes Benz v odbore nálepiek pre webové kamery". Jej zakladatelia sa do tohto odboru podnikania pustili v roku 2013 po vyjadrení odborníkov Pentagonu na kybernetickú bezpečnosť, že webové kamery sú novým "vektorom útoku", povedala hlavná manažérka firmy Krystie Caraballová.

Finančné záležitosti Caraballová zverejniť nechcela. Uviedla len, že spoločnosť má v posledných rokoch "šesťciferné zisky" a že už uviedla do obehu viac ako 250.000 nálepiek. Propaguje ich „od 2,79 dolára".

Sú ale aj takí, ktorí sa týmto trendom strhnúť nenechali. Napríklad odborník na šifrovanie z Univerzity Johnsa Hopkinsa Matthew Green na otázku, prečo si nezakrýva svoju kameru, odpovedal: "Pretože som idiot." A dodal. "Iné ospravedlnenie pre to, prečo túto záležitosť neberiem vážne, naozaj nemám. Ale koniec koncov si hovorím, že vidieť ma nahého by už samo o sebe bolo pre kohokoľvek dosť veľkým trestom."