Facebook dostal pokutu 110 miliónov eur Foto: Facebook

Facebook dostal pokutu 110 miliónov eur

18.05.2017 09:44 | Internet | ČTK

Americká internetová spoločnosť Facebook dostala od Európskej komisie pokutu 110 miliónov eur.

 

 

Firma podľa oznámenia komisie poskytla nesprávne a zavádzajúce informácie k jej vyšetrovaniu ohľadom prevzatia aplikácie WhatsApp pre bezplatné posielanie textových správ cez chytré telefóny.

Rozhodnutie nemá vplyv na schválenie transakcie z roku 2014, uviedla komisia v tlačovej správe. Výška pokuty má podľa názoru únijnej exekutívy dostatočný "odstrašujúci" účinok.

"Komisia musí byť schopná prijímať rozhodnutia o vplyvoch spájania firiem na hospodársku súťaž na základe úplnej znalosti presných faktov," zdôraznila komisárka pre hospodársku súťaž Margrethe Vestager.

Facebook za prevzatie aplikácie WhatsApp v roku 2014 zaplatil približne 22 miliárd dolárov. Spoločnosť vtedy uviedla, že nie je schopná automaticky prepájať účty používateľov Facebooku a WhatsApp. Vlani v auguste ale WhatsApp aktualizoval svoje podmienky a používateľom oznámil, že bude s materskou spoločnosťou Facebook zdieľať viac ich informácií, vrátane telefónnych čísiel.

Komisia zistila, že v rozpore s vyhláseniami firmy z roku 2014 existovala už v tej dobe technická možnosť automatického prepájania používateľských účtov Facebooku aj WhatsApp a zamestnanci Facebooku si toho boli vedomí.

Vec komisia začala preverovať v decembri, pokutu mohla udeliť až do výšky jedného percenta ročných tržieb. V tlačovej správe únijna exekutíva uviedla, že Facebook porušenie pravidiel uznal a spolupracoval.

pošli na vybrali.sme.sk


Najčítanejšie