Print this page
Prihláste sa do grantového projektu Nápad pre folklór a získajte až 2500 eur Foto: PB

Prihláste sa do grantového projektu Nápad pre folklór a získajte až 2500 eur

11.04.2019 21:38 | Marketing | PR

Budúcnosť folklóru je aj v našich rukách.

 

Voňavé jedlá, zvuk píšťalky, chytľavé tance a výšivky. Farebnosť a originalita slovenských folklórnych tradícií nemusí nevyhnutne patriť do múzea alebo zážitkov prastarých rodičov. Ľudové remeslá dokážu stále živo komunikovať aj so súčasným umením, vedia inšpirovať aj mladšie generácie, vzbudiť ich zvedavosť a fantáziu. Stačí im venovať priestor a podporu.

Každý z nás niekedy navštívil aspoň jeden jarmok, salaš, vinobranie či stavanie mája. Atmosféra takýchto miest je vždy veľmi nákazlivá a dokáže nás vytrhnúť z každodennej reality. Bez ohľadu na to aký veľký folklórny fanúšik ste, tradície majú čaro, ktoré sa vám ľahko dostane pod kožu. Aj vďaka minuloročnému grantovému programu Nápad pre folklór ožili Vlčkovské kroje či izba ľudových tradícií v Základnej a materskej škole v Dolnej Strehovej. Spomedzi 290 prihlásených projektov sa našli aj také, ktoré spojili to najlepšie z oboch svetov. Tradičného a súčasného. Napríklad tanec kombinujúci odzemok s breakdance alebo videohra inšpirovaná ľudovými výšivkami.

To je len malá ukážka z 39 projektov, ktoré boli v roku 2018 podporené prostredníctvom grantového programu Nadácie Poštovej banky. Ak máte aj vy nápad a chcete prispieť k zachovaniu tradícií na Slovensku, prihláste svoj projekt do grantu Nápad pre folklór a získajte podporu až 2 500 €.

„Poštová banka je presvedčená, že folklór je dar budúcim generáciám. Naše kultúrne dedičstvo nie je len o tom, aby sme sa mali na čo pozerať v múzeu alebo skanzene. Kultúra a história je to, čo nás všetkých spája. Vďaka nej vieme, kto sme a kam patríme. Nadácia Poštovej banky sa už dlhodobo snaží o spájanie generácií. Avšak tentoraz cez naše korene, ktorých súčasťou je aj tradičná ľudová kultúra a umenie. Aj preto naďalej podporujeme projekty, ktoré sa zaoberajú našou ľudovou tvorbou, jej výskumom, propagáciou a prezentáciou,“ uvádza Lýdia Žáčková, hovorkyňa Poštovej banky.

Prihlásiť sa môžu aktívni občania, verejnoprospešné organizácie, školy, škôlky, samosprávy či kultúrne inštitúcie, ktoré chcú podporiť tvorbu folklórneho diela, podujatie zamerané na remeselné tradície, zberateľskú a výskumnú činnosť, realizáciu vzdelávacích kurzov v regióne, alebo tvorbu učebných pomôcok či vytvorenie internetovej stránky prezentujúcej lokálne kultúrne tradície. Prihlásiť projekty môžete do 17.5.2019 na webe www.napadprefolklor.sk .

Nápady bude hodnotiť odborná komisia zložená z členov zaoberajúcich sa ľudovou kultúrou. V tejto fáze programu Nadácia podporí projekty v maximálnej hodnote 29 000 €. Zapojená bude aj verejnosť, ktorá následne rozhodne o tom, kto získa mimoriadnu prémiu 1 000 €.

 Súvisiace články