Print this page

Slovenský rozhlas oslavuje RTVS

Slovenský rozhlas prevetrá rozhlasový archív, predstaví viacerých reportérov, bude koncertovať. V stredu si pripomenie Svetový deň rádia (World Radio Day).

 

Oslavovať bude niekoľko okruhov.

 

Rádio Slovensko ponúkne rannú a večernú tému o rádiu: „Čo pre vás znamenalo rádio kedysi, čím je dnes a ako vidíte jeho budúcnosť? Čo očakávate od rádia dnes a v čom vidíte hlavné výhody a pridanú hodnotu tohto média? Pýtať sa budeme nielen odborníkov, ale aj našich poslucháčov, ktorí sa môžu do diskusie zapojiť prostredníctvom e-mailov a textových správ," povedal Marcel Hanáček, šéfdramaturg Rádia Slovensko.
O 8.21 a tiež o 16.47 uvedie montáže o histórii rozhlasového vysielania vo svete aj u nás. Predstaví rôzne podoby SRo v priebehu dejín, zaujímavosti. Vo vysielaní použije ukážky z archívov, ako sa rozhlas vyvíjal, ako znel.

Rádio Regina o 10.05 h predstaví redaktorov vo svete. Moderátor Igor Haraj bude prostredníctvom telemostu medzi Bratislavou, Banskou Bystricou a Košicami diskutovať s redaktormi RTVS so skúsenosťami z pôsobenia v zahraničných médiách: Andreou Fecikovou, Sylviou Hoffmanovou a Máriou Mikušovou.

O 16.00 rozhlas odvysiela špeciálne vydanie programu Zahrajte mi túto! Svetovú!, kde Marián Minárik pripravil výber najzaujímavejších nahrávok ľudových piesní naprieč krajinami. O 20.00 v programe Stretnutia rozhlas predstaví svoju redaktorku Urszulu Szabadoszovú z Košíc.

„Okrem toho v prúdovom vysielaní všetkých troch štúdií nazrieme do rozhlasových archívov, navštívime zberateľov rádií, alebo ľudí, pre ktorých je rádio celoživotným priateľom. Taktiež upravíme hudobnú dramaturgiu vysielania, aby reflektovala rôznu národnostnú škálu interpretov populárnej hudby," dodáva Eva Reiselová, šéfdramaturgička Rádia Regina.

Rádio Devín: V stredu 13. februára do Popoludnia na Devíne pozve Marián Lucký Adriána Rajtera. Hovoriť budú o iniciatíve WRD, o význame Európskej vysielacej únie (EBU) a tiež o večernom koncerte Symfonického orchestra SRo.

Pri príležitosti Svetového dňa rádia bude naživo v rozhlasovej pyramíde 5. abonentný koncerte SOSR so začiatkom o 19.00, sólistom bude ruský klavirista Denis Kožuchin.

V prúdovom vysielaní na Rádio_FM medzi 10.00 a 14.00  bude Andrej Svitok hovoriť s odborníčkou na mediálnu komunikáciu Vierou Lehoczkou o úlohách dnešného rádia, ale aj o tom, ako sa jeho úloha vyvíjala a menila.

Šéfdramaturg Rádia_FM Dušan Vančo povie o moderných spôsoboch prenosu, čo môže v súčasnej dobe priniesť terestriálne vysielanie, o možnostiach streamovania vysielania na celom svete, ale aj o tom, ako sa počas svojho fungovania menilo vysielanie Rádia_FM. Popoludní medzi 14 a 18.00 bude Marián Mitaš hovoriť so zástupcami troch internetových rádií RTVS – Rádia Junior, Rádia Klasika a Rádia Litera.

Televízna Dvojka uvedie o 21.00 h dokumentárny film Jaroslava Riháka Rááádio, ktorý vznikol v roku 1996 pri príležitosti 70. výročia Slovenského rozhlasu.