Rozhlas si dovolil kritizovať Gašparoviča, dostal trest

Rozhlas si dovolil kritizovať Gašparoviča, dostal trest

27.08.2014 21:36 | Rádio | mk

Rádio Slovensko odvysielalo príspevok, v ktorom kritizovalo výber ľudí, ktorí dostávajú od prezidenta štátne vyznamenania. Medzi nimi bol napríklad pohraničiar, ktorý má na svedomí viacero smrteľných incidentov na hranici či diktátor.

 

 

Vo februári RTVS odvysielala príspevok, v ktorom upozornila na sporné prípady ľudí, ktorí dostali od bývalého prezidenta Ivana Gašparoviča štátne vyznamenania. Išlo napríklad o bývalého plukovníka pohraničnej stráže, "ktorý má z čias totality na svedomí viacero smrteľných incidentov, prezidenta Kazašskej republiky Nursultana Nazarbajeva, označovaného za diktátora, profesora Jaroslava Chovanca, podozrivého zo sexuálneho obťažovania študentiek, autora súsošia Klementa Gottwalda Tibora Bártfaya, ale aj herečku Evu Kristínovú, ktorá pravidelne vystupuje na akciách extrémistov, či spisovateľa Jozefa Boba, autora historikmi spochybňovaných diel."

Hoci v príspevku dostala Kancelária prezidenta (Marek Trubač) priestor na vyjadrenie, rada rozhodla, že rozhlas porušil ustanovenie zákona o objektívnosti a nestrannosti a povinnosti oddeľovanie názorov a komentárov od informácií spravodajského charakteru.

V podkladoch, ktoré pre členov rady pripravujú odborníci z Kancelárie rady, je však odporúčanie, aby sa správne konanie zastavilo.

Príspevok zaoberajúci sa udeľovaním prezidentských vyznamenaní:
Moderátorka: „Dvestoosem radov, stodvanásť krížov a štyridsaťdva medailí - to je bilancia vyznamenaní, ktoré za desať rokov udelil rôznym osobnostiam prezident Ivan Gašparovič. Hoci hlava štátu oceňovala najmä mimoriadny prínos v oblasti umenia, športu, či šírenia dobrého mena Slovenska v zahraničí, medzi ocenenými sú aj mená s pochybnou minulosťou."

Redaktor: „Prezident udeľuje štátne vyznamenania pri príležitosti výročia vzniku republiky na začiatku roka. Naposledy tak pred mesiacom ocenil šestnásť osobností. Návrh na vyznamenania dáva vláda alebo parlament. Posudzuje ich odborná šesťčlenná komisia. Prezident však môže udeliť vyznamenanie aj bez návrhu. Čo v tomto prípade zaváži, vysvetľuje hovorca hlavy štátu Marek Trubač."

Marek Trubač, hovorca prezidenta SR: „Mimoriadny prínos o rozvoj v oblasti umenia, športu, kultúry, reprezentácie Slovenka v zahraničí a šírenie dobrého mena, alebo zásluhy pri oslobodzovacích bojoch v druhej svetovej vojne, v boji proti fašizmu, a tak ďalej."

Redaktor: „Napriek snahe oceňovať pozitívny prínos je však medzi vyznamenanými viacero kontroverzných osobností. Príkladom je Ondrej Šedivý, bývalý plukovník pohraničnej stráže, ktorá má z čias totality na svedomí viacero smrteľných incidentov. Napriek tomu ho prezident v roku 2006 ocenil Krížom Milana Rastislava Štefánika III. triedy paradoxne za záchranu ľudských životov. Šedivý figuruje aj v oznámení za zločiny spáchané na hraniciach, ktoré podal na generálnu prokuratúru Ústav pamäti národa. Jeho predseda Ondrej Krajňák."

Ondrej Krajňák, predseda Správnej rady ÚPN: „Na slovensko-rakúskom úseku, stráženom jedenástou brigádou pohraničnej stráže, bolo usmrtených okolo štyridsaťdva osôb. Tieto skutky, ktoré boli spáchané, už sú premlčané a preto sa ďalej tým generálna prokuratúra nezaoberala."

Redaktor: „Medzi spornými ocenenými sú ale aj prezident Kazašskej republiky Nursultan Nazarbajev, označovaný za diktátora, profesor Jaroslav Chovanec, podozrivý zo sexuálneho obťažovania študentiek, autor súsošia Klementa Gottwalda Tibor Bártfay, ale aj herečka Eva Kristínová, ktorá pravidelne vystupuje na akciách extrémistov, či spisovateľ Jozef Bob, autor historikmi spochybňovaných diel. Hovorca hlavy štátu tvrdí, že nikto zo spomínaných ocenených nebol odsúdený. Navyše zákon, ktorý platí od roku 2008, udeľovanie vyznamenaní sprísnil."

Marek Trubač: „Nový zákon o štátnych vyznamenaniach stanovil prísnejšie pravidlá na výber týchto významných osobností, aby boli skutočne tým pozitívnym príkladom."

Redaktor: „Pozornosť pri udelení vyznamenania ale vzbudil aj Gašparovičov predchodca Rudolf Schuster, ktorý v roku 2004 ocenil vtedajšieho primátora Žiliny Jána Slotu. Filip Domovec, RTVS."

„Cieľom reportáže nebolo analyzovať minulosť menovaných vyznamenaných osôb, ale zhodnotiť udeľovanie vyznamenaní prezidentom Slovenskej republiky. Štátnymi vyznamenaniami Slovenská republika oceňuje mimoriadne zásluhy o Slovenskú republiku, jej vznik, o vznik a budovanie demokratickej spoločnosti, mimoriadne zásluhy alebo významné zásluhy o obranu a bezpečnosť Slovenskej republiky, mimoriadne výsledky alebo významné výsledky práce, hrdinské činy a iné výnimočné činy. Verejná diskusia o udeľovaní štátnych vyznamenaní, ktorej súčasťou bol aj tento príspevok podľa názoru vysielateľa jednoznačne napĺňa podstatu verejného záujmu a verejnej kontroly," napísala vo svojom stanovisku RTVS.

Kancelária rady s tým súhlasila: "Konštatovanie o „kontroverznosti" niektorých ocenených osobností vychádzalo zo všeobecne známych a preukázateľných skutočností, ku ktorým sa navyše mal možnosť vyjadriť hovorca prezidenta. Vzhľadom na cieľ a rozsah príspevku usudzujeme, že poskytovať priestor jednotlivým „kontroverzným" laureátom nebolo v danej veci účelné, ani potrebné na zabezpečenie objektívnosti a nestrannosti programu."

Napriek tomu sa členovia rady rozhodli, že RTVS potrestajú.CNN Prima News nebude vysielať spravodajskú relaciu Hlavní Zprávy

CNN Prima News nebude vysielať spravodajskú relaciu Hlavní Zprávy

Televizní skupina Prima v příštích týdnech stáhne svou hlavní zpravodajskou relaci Hlavní zprávy ze CNN Prima News, dále ji bude vysílat už jen na stanici Prima.

Novou šéfkou tlačového oddelenia ministerstva kultúry je dlhoročná novinárka

Novou šéfkou tlačového oddelenia ministerstva kultúry je dlhoročná novinárka

Aj tlačové oddelenie ministerstva kultúry, na čele ktorého je nominantka OĽaNO Natália Milanová, prešlo po voľbách zmenou.

Znížená mobilita Slovákov vyplývajúca z opatrení v koronakríze sa naplno prejavila v polročných výsledkoch skupiny O2

Znížená mobilita Slovákov vyplývajúca z opatrení v koronakríze sa naplno prejavila v polročných výsledkoch skupiny O2

Počet zákazníkov operátora O2 dosiahol koncom júna už takmer 2,16 mil., čo je o 4% viac ako pred rokom. Výnosy skupiny O2 na Slovensku, ktorá zahŕňa aj výsledky spoločnosti O2 Business Services, dosiahli koncom júna 138 mil. eur, čo je medziročne menej o 6%. Do polročných výnosov sa tak naplno premietla už aj situácia spojená so šírením koronavírusu na Slovensku a štátnych opatrení k jeho zamedzeniu, ako aj tretinový pokles ceny prepojovacích poplatkov. Zisk skupiny O2 pred úrokmi a zdanením (EBITDA) medziročne stúpol o necelé 2% na 58 mil. eur.

Nova chystá nové díly Špecialistov aj svadobný sociálny experiment (VIDEO)

Nova chystá nové díly Špecialistov aj svadobný sociálny experiment (VIDEO)

Televize Nova chystá na podzim nové díly krimi seriálu Specialisté, na obrazovky se po několikaměsíční pauze způsobené koronavirem vrátí seriál Ulice.

Domáce spravodajstvo v RTVS bude riadiť bývalá hovorkyňa a redaktorka

Domáce spravodajstvo v RTVS bude riadiť bývalá hovorkyňa a redaktorka

Do vedenia televízneho spravodajstva prichádza Slávka Gáborová.

New York Times klesol zisk o 6%, tržby z digitálu prevýšili tlač

New York Times klesol zisk o 6%, tržby z digitálu prevýšili tlač

Americkému vydavateľovi novín The New York Times (NYT) klesol v druhom štvrťroku čistý zisk o šesť percent na 23,7 milióna dolárov. Tržby digitálnej divízie prvýkrát prevýšili tržby z tlačenej verzie novín. Celkové tržby sa síce znížili, ale prekonali odhady analytikov.

Zbierka na pomoc obyvateľstvu Libanonu po tragickom výbuchu v Bejrúte

Zbierka na pomoc obyvateľstvu Libanonu po tragickom výbuchu v Bejrúte

Platforma Ambrela, združujúca 27 humanitárnych a rozvojových organizácií na Slovensku, prináša zoznam verejných zbierok svojich členov na podporu obyvateľstva Libanonu po utorkovej masívnej explózii v Bejrúte. Do zdieľania výzvy či priamej finančnej pomoci sa môže zapojiť každý z nás.

EÚ podporí projekty v oblasti kybernetickej bezpečnosti

EÚ podporí projekty v oblasti kybernetickej bezpečnosti

Na poslednom samite európskych lídrov sa riešila aj oblasť kybernetickej bezpečnosti, ktorej Európska únia prikladá obrovszvýšený záujem.

Na NBÚ vzniklo pracovisko pre hybridné hrozby a dezinformácie

Na NBÚ vzniklo pracovisko pre hybridné hrozby a dezinformácie

Národný bezpečnostný úrad zriadil začiatkom júla tzv. Pracovisko pre hybridné hrozby a dezinformácie (PHHD). Po ministerstve zahraničných vecí ide o druhú štátnu inštitúciu, ktorá sa chystá systematicky sledovať, vyhodnocovať, analyzovať a reagovať na informačné operácie zamerané na šírenie potenciálne škodlivých informácií.

Facebook spúšťa Reels, zdieľanie videí podobné TikToku

Facebook spúšťa Reels, zdieľanie videí podobné TikToku

Spoločnosť Facebook spúšťa v Spojených štátoch a desiatkach ďalších krajín službu na zdieľanie krátkych videí. Nová služba s označením Reels je obdobou čínskej aplikácie TikTok, ktorej teraz napríklad v USA hrozí zákaz.

Najčítanejšie