Rozhlas si dovolil kritizovať Gašparoviča, dostal trest

Rozhlas si dovolil kritizovať Gašparoviča, dostal trest

27.08.2014 21:36 | Rádio | mk

Rádio Slovensko odvysielalo príspevok, v ktorom kritizovalo výber ľudí, ktorí dostávajú od prezidenta štátne vyznamenania. Medzi nimi bol napríklad pohraničiar, ktorý má na svedomí viacero smrteľných incidentov na hranici či diktátor.

 

 

Vo februári RTVS odvysielala príspevok, v ktorom upozornila na sporné prípady ľudí, ktorí dostali od bývalého prezidenta Ivana Gašparoviča štátne vyznamenania. Išlo napríklad o bývalého plukovníka pohraničnej stráže, "ktorý má z čias totality na svedomí viacero smrteľných incidentov, prezidenta Kazašskej republiky Nursultana Nazarbajeva, označovaného za diktátora, profesora Jaroslava Chovanca, podozrivého zo sexuálneho obťažovania študentiek, autora súsošia Klementa Gottwalda Tibora Bártfaya, ale aj herečku Evu Kristínovú, ktorá pravidelne vystupuje na akciách extrémistov, či spisovateľa Jozefa Boba, autora historikmi spochybňovaných diel."

Hoci v príspevku dostala Kancelária prezidenta (Marek Trubač) priestor na vyjadrenie, rada rozhodla, že rozhlas porušil ustanovenie zákona o objektívnosti a nestrannosti a povinnosti oddeľovanie názorov a komentárov od informácií spravodajského charakteru.

V podkladoch, ktoré pre členov rady pripravujú odborníci z Kancelárie rady, je však odporúčanie, aby sa správne konanie zastavilo.

Príspevok zaoberajúci sa udeľovaním prezidentských vyznamenaní:
Moderátorka: „Dvestoosem radov, stodvanásť krížov a štyridsaťdva medailí - to je bilancia vyznamenaní, ktoré za desať rokov udelil rôznym osobnostiam prezident Ivan Gašparovič. Hoci hlava štátu oceňovala najmä mimoriadny prínos v oblasti umenia, športu, či šírenia dobrého mena Slovenska v zahraničí, medzi ocenenými sú aj mená s pochybnou minulosťou."

Redaktor: „Prezident udeľuje štátne vyznamenania pri príležitosti výročia vzniku republiky na začiatku roka. Naposledy tak pred mesiacom ocenil šestnásť osobností. Návrh na vyznamenania dáva vláda alebo parlament. Posudzuje ich odborná šesťčlenná komisia. Prezident však môže udeliť vyznamenanie aj bez návrhu. Čo v tomto prípade zaváži, vysvetľuje hovorca hlavy štátu Marek Trubač."

Marek Trubač, hovorca prezidenta SR: „Mimoriadny prínos o rozvoj v oblasti umenia, športu, kultúry, reprezentácie Slovenka v zahraničí a šírenie dobrého mena, alebo zásluhy pri oslobodzovacích bojoch v druhej svetovej vojne, v boji proti fašizmu, a tak ďalej."

Redaktor: „Napriek snahe oceňovať pozitívny prínos je však medzi vyznamenanými viacero kontroverzných osobností. Príkladom je Ondrej Šedivý, bývalý plukovník pohraničnej stráže, ktorá má z čias totality na svedomí viacero smrteľných incidentov. Napriek tomu ho prezident v roku 2006 ocenil Krížom Milana Rastislava Štefánika III. triedy paradoxne za záchranu ľudských životov. Šedivý figuruje aj v oznámení za zločiny spáchané na hraniciach, ktoré podal na generálnu prokuratúru Ústav pamäti národa. Jeho predseda Ondrej Krajňák."

Ondrej Krajňák, predseda Správnej rady ÚPN: „Na slovensko-rakúskom úseku, stráženom jedenástou brigádou pohraničnej stráže, bolo usmrtených okolo štyridsaťdva osôb. Tieto skutky, ktoré boli spáchané, už sú premlčané a preto sa ďalej tým generálna prokuratúra nezaoberala."

Redaktor: „Medzi spornými ocenenými sú ale aj prezident Kazašskej republiky Nursultan Nazarbajev, označovaný za diktátora, profesor Jaroslav Chovanec, podozrivý zo sexuálneho obťažovania študentiek, autor súsošia Klementa Gottwalda Tibor Bártfay, ale aj herečka Eva Kristínová, ktorá pravidelne vystupuje na akciách extrémistov, či spisovateľ Jozef Bob, autor historikmi spochybňovaných diel. Hovorca hlavy štátu tvrdí, že nikto zo spomínaných ocenených nebol odsúdený. Navyše zákon, ktorý platí od roku 2008, udeľovanie vyznamenaní sprísnil."

Marek Trubač: „Nový zákon o štátnych vyznamenaniach stanovil prísnejšie pravidlá na výber týchto významných osobností, aby boli skutočne tým pozitívnym príkladom."

Redaktor: „Pozornosť pri udelení vyznamenania ale vzbudil aj Gašparovičov predchodca Rudolf Schuster, ktorý v roku 2004 ocenil vtedajšieho primátora Žiliny Jána Slotu. Filip Domovec, RTVS."

„Cieľom reportáže nebolo analyzovať minulosť menovaných vyznamenaných osôb, ale zhodnotiť udeľovanie vyznamenaní prezidentom Slovenskej republiky. Štátnymi vyznamenaniami Slovenská republika oceňuje mimoriadne zásluhy o Slovenskú republiku, jej vznik, o vznik a budovanie demokratickej spoločnosti, mimoriadne zásluhy alebo významné zásluhy o obranu a bezpečnosť Slovenskej republiky, mimoriadne výsledky alebo významné výsledky práce, hrdinské činy a iné výnimočné činy. Verejná diskusia o udeľovaní štátnych vyznamenaní, ktorej súčasťou bol aj tento príspevok podľa názoru vysielateľa jednoznačne napĺňa podstatu verejného záujmu a verejnej kontroly," napísala vo svojom stanovisku RTVS.

Kancelária rady s tým súhlasila: "Konštatovanie o „kontroverznosti" niektorých ocenených osobností vychádzalo zo všeobecne známych a preukázateľných skutočností, ku ktorým sa navyše mal možnosť vyjadriť hovorca prezidenta. Vzhľadom na cieľ a rozsah príspevku usudzujeme, že poskytovať priestor jednotlivým „kontroverzným" laureátom nebolo v danej veci účelné, ani potrebné na zabezpečenie objektívnosti a nestrannosti programu."

Napriek tomu sa členovia rady rozhodli, že RTVS potrestajú.

pošli na vybrali.sme.sk


Do Na telo príde šéf vyšetrovacieho tímu Gorila (VIDEO)

Do Na telo príde šéf vyšetrovacieho tímu Gorila (VIDEO)

Hostia a témy víkendových diskusii. Na verejnosť sa dostal zvukový záznam z Gorily, ktorý obsahuje nahrávky, ktoré naznačujú politickú korupciu.

Posledný videoklip Karla Gotta už má okolo 23 miliónov zhliadnutí (VIDEO)

Posledný videoklip Karla Gotta už má okolo 23 miliónov zhliadnutí (VIDEO)

Posledný klip Karla Gotta a jeho dcéry Charlotte Elly k piesni Srdcia nehasnú už má na YouTube okolo 23 miliónov zhliadnutí. Singel zložil frontman skupiny Kryštof Richard Krajčo, ktorý ich tiež doprevádzal na akustickej gitare. Ide o prvú pieseň, ktorú Krajčo napísal pre niekoho iného než svoju kapelu. Finálnu podobu doladil s Petrom Harazinom z kapely Nebe.

Wanda Adamík Hrycová sa stala opäť prezidentkou filmovej a televíznej akadémie

Wanda Adamík Hrycová sa stala opäť prezidentkou filmovej a televíznej akadémie

Valné zhromaždenie Slovenskej filmovej a televíznej akadémie (SFTA) si zvolilo nových členov prezídia. Tí následne jednohlasne potvrdili v pozícii prezidentky SFTA Wandu Adamík Hrycovú a zvolili dvojicu nových viceprezidentov Katarínu Krnáčovú a Tibora Búzu.

Křetinský a Tkáč vlastnia podiel v nemeckej ProSiebenSat.1

Křetinský a Tkáč vlastnia podiel v nemeckej ProSiebenSat.1

Skupina Czech Media Invest (CMI), ktorú spoluvlastní český podnikateľ Daniel Křetínský a má v nej podiel aj Patrik Tkáč, kúpila podiel zhruba 4,07 percenta v nemeckej televíznej a rozhlasovej spoločnosti ProSiebenSat.1 Media.

Jeden z obvinených z vraždy Kuciaka sa dohodol na znížení trestu

Jeden z obvinených z vraždy Kuciaka sa dohodol na znížení trestu

Dohodu o vine a treste dnes s prokurátorom uzavrel Zoltán Andrusko, sprostredkovateľ minuloročnej vraždy Jána Kuciaka a Martiny Kušnírovej.

Kočnerova Threema: Novinárka Ruttkayová si vypýtala od Kočnera na dovolenku. Z médií sa teraz sťahuje

Kočnerova Threema: Novinárka Ruttkayová si vypýtala od Kočnera na dovolenku. Z médií sa teraz sťahuje

Pokrivený imidž štátnej tajomníčky ministerstva spravodlivosti Moniky Jankovskej mala na žiadosť Mariana Kočnera v médiách napravovať redaktorka Martina Ruttkayová. Od Kočnera si podľa komunikácie z Kočnerovej Threemy vypýtala peniaze na dovolenku za pomoc pri odchode ministerky Lucie Žitňanskej.

České médiá sú pod tlakom, uvádza Európska novinárska federácia

České médiá sú pod tlakom, uvádza Európska novinárska federácia

Česká média jsou pod tlakem veřejnosti a politiků, část mediálního trhu navíc stále nepřímo ovládá premiér Andrej Babiš, uvádí zpráva Evropské novinářské federace (EJF), na kterou upozornil zpravodajský server iRozhlas.

Kvôli škandalóznej stopke odvolali šéfa bulharského rádia

Kvôli škandalóznej stopke odvolali šéfa bulharského rádia

Odvolanie generálneho riaditeľa bulharského verejnoprávneho rozhlasu BNR Svetoslava Kostova dnes schválila bulharská Rada pre elektronické médiá (SEM).

Dano Dangl o novej Mall.tv: Vyrábame necenzurovaný obsah, nepozeráme sa na to, či sa niekto urazí (VIDEO)

Dano Dangl o novej Mall.tv: Vyrábame necenzurovaný obsah, nepozeráme sa na to, či sa niekto urazí (VIDEO)

Už mesiac na Slovensku vysiela nová internetová televízna platforma Mall.tv. Má veľké ambície, chce "dobyť slovenský trh".

Markíza kvôli násiliu nečakane vylúčila z Farmy jedného súťažiaceho (VIDEO)

Markíza kvôli násiliu nečakane vylúčila z Farmy jedného súťažiaceho (VIDEO)

Televízia Markíza dnes oznámila, že z reality šou Farma vylúčila jedného zo súťažiacich - Mateja Jurkoviča.

Najčítanejšie