Zodpovedný prístup k zodpovednej kampani

Zodpovedný prístup k zodpovednej kampani

Rok 2021 bol na natívne kampane v portfóliu News and Media Holding (NMH) opäť bohatý. Kampane mali rôzne podoby, rôzne zameranie a rôznu intenzitu, no všetky mali spoločný menovateľ – zrealizovať s čo najväčším úspechom a marketingovým efektom. Kampaní odbehlo mnoho, no niektoré z radu predsa len vytŕčali – poďme si predstaviť jednu z nich.

Ako nadviazať na už existujúcu kreatívu?

Kampaň klienta O2 sa do najväčšieho vydavateľstva na Slovensku dostala cez digitálnu agentúru ZenithMedia a zadanie bolo jasné – vytvoriť v portfóliu NMH kampaň, ktorá nadviaže na multimediálnu komunikáciu klienta pod hashtagom #datujzodpovedne. Táto kampaň bola mediálnou agentúrou naplánovaná do rôznych médií vrátane televízie, sociálnych sietí, printu a onlineu a práve portfólio NMH malo rozšíriť distribučné kanály a zväčšiť zásah kampane. Základná myšlienka kampane bola v dobre covidu veľmi aktuálna – pramenila z tematiky hoaxov a klamlivých neoverených informácií v médiách, ktorým majú ľudia tendenciu slepo uveriť. Hlavným prvkom kampane bolo deepfake video so Zlaticou Puškárovou, ktoré vzniklo mimo NMH, na toto video však nadväzovali ďalšie formáty vo vydavateľstve.

Deepfake video na titulke

Kampaň #datujzodpovedne odštartovala v denníku Plus JEDEN DEŇ, v ktorom bol na titulke avizovaný článok o videu so Zlaticou Puškárovou, v ktorom odzneli z úst moderátorky šokujúce vyjadrenia týkajúce sa covid opatrení.

Až v samotnom článku bolo ozrejmené, že ide o fake video a upozornilo sa na problematiku hoaxov, ktorá naberá na sile. Ďalšími printovými výstupmi boli články v týždenníku Plus 7 dní a v mesačníku Emma – oba články boli tematicky poňaté tak, aby zasiahli cieľovú skupinu daného titulu.

P7D_print.png

Všetky printové články mali dvojičky na weboch daných titulov, doplnené o neštandardný, najviditeľnejší formát interscroller. V tejto kampani nebol samozrejme obídený ani obľúbený video formát a vznikli tak hneď dve video ankety na tému hoaxy, v ktorých sa redaktori pýtali ľudí na ulici, aké majú skúsenosti práve so šírením neoverených informácií.

Viac o ankete: https://plus7dni.pluska.sk/domov/doba-hoaxova-ako-rozoznat-pravdu-vymyslov-nenaletiet

video_2.jpg

Viac o ankete: https://www1.pluska.sk/video/akym-hoaxom-sme-uverili-pytali-sme-priamo-uliciach

EMMA print

Na záver kampane boli uverejnené ešte dva online články najnavštevovanejšom webe v portfóliu NMH - pluska.sk, opäť doplnené o interscrollery.

Hoaxy ľudí bavia

Kampaň O2 v slovenskom mediálnom priestore celkovo zarezonovala, čoho dôkazom je aj Zlatý klinec pre reklamnú agentúru klienta za kreativitu v kampani. Atraktivita tejto problematiky sa odrazila aj vo výsledkoch kampane v rámci NMH, čo bolo vidieť najmä na zásahu online článkov. Úvodný článok o Zlatici Puškárovej mal dokonca až 52 000 videní.

Obe videá z produkcie NMH dosiahli cez 105 000 prehratí a dopozeranosť bola až cez 60%.

V tejto spolupráci dokázalo vydavateľstvo NMH nadviazať na už hotový koncept multimediálnej kampane, čo nie je vždy ľahké, keďže každé médium má svoje špecifiká a svoje publikum. Kampaň dosiahla výborné výsledky a veľmi úspešne ju zhodnotil aj klient.

 Pre viac case studies a kontakt, v prípade záujmu o spoluprácu navštívte web o natívnom obsahu Nativio.sk.

Autor: Nina Raučinová
(PR)