Prokuratúra zverejnila prvýkrát video pádu janovského mosta (VIDEO)

02.07.2019 14:27 | Stručne | ČTK

Talianska prokuratúra dnes povolila zverejnenie videa zachytávajúceho pád Morandiho mosta v Janove, pri ktorom vlani 14. augusta zomrelo 43 ľudí. Informovala o tom agentúra ANSA. Zábery pochádzajú z firmy Ferrometal, ktorá sídlila neďaleko mosta. Nahrávku ihneď po nešťastí zabavila na pokyn prokurátorov polícia. Až doteraz bola tajná, aby sa vylúčilo ovplyvnenie výpovedí svedkov. Zrútenie mosta trvalo 14 sekúnd.

 

Video považuje prokuratúra za kľúčový dôkaz. Jasne podľa prokuratúry ukazuje, ako sa u deviateho piliera pretrhol jeden zo zväzkov lán pokrytý betónom. Hneď potom sa k zemi rútia kusy mostovky z oboch strán piliera, ktorý spadne ako posledný.

Medzi kusmi padajúceho mosta sú na začiatku viditeľné autá s rozsvietenými svetlami - niektoré padajú zároveň s mostovkou, dvaja sa na chvíľu posunú do vzduchu, pretože v poslednej chvíli vyšli po naklonenej konštrukcii.

Niekdajší prevádzkovateľ mosta, spoločnosť Autostrade per l'Italia, v reakcii uviedla, že podľa jej technických konzultantov video "príčinu zrútenia neozrejmuje" a "neukazuje všetky základné komponenty mosta". Príčiny ďalej zisťujú technickí konzultanti spoločnosti.

Most sa čiastočne zrútil vlani 14. augusta a o život vtedy prišlo 43 ľudí. Minulý piatok boli odstrelené zostávajúce dva piliere konštrukcie.

Minulý utorok boli symbolicky začaté betonárske práce na pilieri nového mosta. Jeho budovanie vedie miestny rodák, architekt Renzo Piano. Podľa denníka La Stampa by sa nový most mal podobať lodi. Konštrukcia z ocele má byť v noci osvietená elektrinou zo solárnych panelov.

Zmeniť sa má aj priestor pod mostom, plánuje sa aj vznik novej štvrte. Augustový pád konštrukcie zničil aj niektoré existujúce budovy, do ktorých sa už ich obyvatelia nemohli vrátiť. Bez stálej strechy nad hlavou ich zostalo zhruba 600.

Štátne zastupiteľstvo v súvislosti s nešťastím vyšetruje 20 ľudí a niekdajšieho prevádzkovateľa mosta spoločnosť Autostrade per l'Italia.

pošli na vybrali.sme.sk


Ten chlapec jej môže zničiť život!

1. Ten chlapec jej môže zničiť život!

Občas sa ocitnete v situácii, ktorá môže radikálne zmeniť váš život. Nielen týždne a mesiace, ktoré prídu. Ale celý váš život...

Začal sa súd s Ruskom a Kočnerom za falšovanie zmeniek televízie Markíza

2. Začal sa súd s Ruskom a Kočnerom za falšovanie zmeniek televízie Markíza

Dnes začalo súdne pojednávanie s exministrom hospodárstva a bývalým riaditeľom televízie Markíza Pavlom Ruskom a kontroverzným podnikateľom Marianom Kočnerom v kauze falšovania štyroch zmeniek vystavených na sumu v celkovej výške takmer 69 miliónov eur, ktorých preplatenie vymáhala aj od Markízy jedna z Kočnerových firiem.

Najlepšie zarábajúcim filmom všetkých čias sa stal Avengers: Endgame (VIDEO)

3. Najlepšie zarábajúcim filmom všetkých čias sa stal Avengers: Endgame (VIDEO)

Pozrite si aktuálny rebríček najlepšie zarábajúcich filmov v histórii.

Novým stratégom Mayer/McCann Erickson sa stal Martin Kozár

4. Novým stratégom Mayer/McCann Erickson sa stal Martin Kozár

O júla tohto roku pôsobí na pozícii Head of Strategy reklamnej agentúry Mayer/McCann Erickson Martin Kozár.

Ministerka kultúry vymenovala nových členov Rady Slovenského filmového ústavu

5. Ministerka kultúry vymenovala nových členov Rady Slovenského filmového ústavu

Rada Slovenského filmového ústavu má nové zloženie. Ministerka kultúry Ľubica Laššáková vymenovala štyroch nových členov.

Fico: Hlavnú vinu na stave slovenskej spoločnosti nesú slovenské médiá

6. Fico: Hlavnú vinu na stave slovenskej spoločnosti nesú slovenské médiá

Predseda Smeru-SD dnes pobúril článok Nového Času, na facebooku opäť kritizuje slovenské médiá.

Ukrajinský prezident navrhol výmenu novinára Vyšynského za Sencova

7. Ukrajinský prezident navrhol výmenu novinára Vyšynského za Sencova

Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj dnes navrhol výmenu novinára Kyryla Vyšynského väzneného v Kyjeve za režiséra Oleho Sencova odsúdeného v Rusku na dvadsať rokov.

Na komunikačnom oddelení v Tescu sú zmeny

9. Na komunikačnom oddelení v Tescu sú zmeny

Na komunikačnom oddelení spoločnosti Tesco Slovensko došlo k viacerým zmenám.

Zomrel spisovateľ a bývalý šéfredaktor Dotykov a rádia Devín

10. Zomrel spisovateľ a bývalý šéfredaktor Dotykov a rádia Devín

V stredu vo veku 58 rokov zomrel spisovateľ, básnik, textár, publicista a dlhoročný rozhlasový spolupracovník Maroš M. Bančej.

Najčítanejšie