Prokuratúra zverejnila prvýkrát video pádu janovského mosta (VIDEO)

02.07.2019 14:27 | Stručne | ČTK

Talianska prokuratúra dnes povolila zverejnenie videa zachytávajúceho pád Morandiho mosta v Janove, pri ktorom vlani 14. augusta zomrelo 43 ľudí. Informovala o tom agentúra ANSA. Zábery pochádzajú z firmy Ferrometal, ktorá sídlila neďaleko mosta. Nahrávku ihneď po nešťastí zabavila na pokyn prokurátorov polícia. Až doteraz bola tajná, aby sa vylúčilo ovplyvnenie výpovedí svedkov. Zrútenie mosta trvalo 14 sekúnd.

 

Video považuje prokuratúra za kľúčový dôkaz. Jasne podľa prokuratúry ukazuje, ako sa u deviateho piliera pretrhol jeden zo zväzkov lán pokrytý betónom. Hneď potom sa k zemi rútia kusy mostovky z oboch strán piliera, ktorý spadne ako posledný.

Medzi kusmi padajúceho mosta sú na začiatku viditeľné autá s rozsvietenými svetlami - niektoré padajú zároveň s mostovkou, dvaja sa na chvíľu posunú do vzduchu, pretože v poslednej chvíli vyšli po naklonenej konštrukcii.

Niekdajší prevádzkovateľ mosta, spoločnosť Autostrade per l'Italia, v reakcii uviedla, že podľa jej technických konzultantov video "príčinu zrútenia neozrejmuje" a "neukazuje všetky základné komponenty mosta". Príčiny ďalej zisťujú technickí konzultanti spoločnosti.

Most sa čiastočne zrútil vlani 14. augusta a o život vtedy prišlo 43 ľudí. Minulý piatok boli odstrelené zostávajúce dva piliere konštrukcie.

Minulý utorok boli symbolicky začaté betonárske práce na pilieri nového mosta. Jeho budovanie vedie miestny rodák, architekt Renzo Piano. Podľa denníka La Stampa by sa nový most mal podobať lodi. Konštrukcia z ocele má byť v noci osvietená elektrinou zo solárnych panelov.

Zmeniť sa má aj priestor pod mostom, plánuje sa aj vznik novej štvrte. Augustový pád konštrukcie zničil aj niektoré existujúce budovy, do ktorých sa už ich obyvatelia nemohli vrátiť. Bez stálej strechy nad hlavou ich zostalo zhruba 600.

Štátne zastupiteľstvo v súvislosti s nešťastím vyšetruje 20 ľudí a niekdajšieho prevádzkovateľa mosta spoločnosť Autostrade per l'Italia.

pošli na vybrali.sme.sk


Denník SME spustil smeti.sme.sk a ďalší špecializovaný web

1. Denník SME spustil smeti.sme.sk a ďalší špecializovaný web

Denník SME spustil špecializované weby.

Útoky Tibora Gašpara na novinárov odsúdilo aj Európske centrum pre slobodu tlače a médií

2. Útoky Tibora Gašpara na novinárov odsúdilo aj Európske centrum pre slobodu tlače a médií

Sponzorované statusy útočiace na novinárov, ktoré zverejňuje bývalý policajný prezident Tibor Gašpar na facebooku, si všimli medzinárodné novinárske organizácie Európske centrum pre slobodu tlače a médií a organizácia Reportéri bez hraníc.

NSS: Homeopatia nie je zdravotná služba, nie je vedecky preukázaná

3. NSS: Homeopatia nie je zdravotná služba, nie je vedecky preukázaná

Homeopatia nenapĺňa znaky zdravotnej služby, ako ju definuje zákon. Jej účinky nie sú vedecky preukázané. Ak nie je možné homeopatiu poskytovať podľa pravidiel vedy a uznávaných medicínskych postupov, potom nemôže ísť o zdravotnú službu, rozhodla rozšírená komora českého Najvyššieho správneho súdu (NSS).

Organizátori Eurovízie dali pokutu Islandu kvôli skupine Hatari (VIDEO)

4. Organizátori Eurovízie dali pokutu Islandu kvôli skupine Hatari (VIDEO)

Organizátori medzinárodnej súťaže Eurovízia potrestali Island pokutou za správanie skupiny Határ pri tohtoročnom ročníku akcie, ktorej finále sa konalo v máji v Tel Avive.

Twitter zrušil tisíce účtov na Blízkom východe, šírili propagandu

5. Twitter zrušil tisíce účtov na Blízkom východe, šírili propagandu

Twitter zrušil 4258 účtov zo Spojených arabských emirátov, ktoré prostredníctvom falošných mien šírili tweety o Katare a Jemene.

Kultový seriál Priatelia ovplyvnil životy miliónov divákov (VIDEO)

6. Kultový seriál Priatelia ovplyvnil životy miliónov divákov (VIDEO)

Americký seriál Priatelia patril k najúspešnejším televíznym projektom vysielaným na prelome storočia.

Odborník: Podľa štúdií je na internete závislá polovica mladých

7. Odborník: Podľa štúdií je na internete závislá polovica mladých

Niektoré štúdie uvádzajú, že na internete je závislá až polovica tínedžerov. Na sociálnych sieťach sú závislí aj dospelí.

Medzi najväčšími favoritmi o televízne ceny Emmy patria seriály HBO a Netflix

8. Medzi najväčšími favoritmi o televízne ceny Emmy patria seriály HBO a Netflix

Medzi najväčších favoritov tohtoročných amerických televíznych cien Emmy patria kandidáti z produkcie televízneho velikána HBO - fantasy seriál Hra o tróny alebo miniséria Černobyľ o havárii jadrovej elektrárne v roku 1986.

O2 má nových maskotov - Ludda a Moyu (VIDEO)

9. O2 má nových maskotov - Ludda a Moyu (VIDEO)

Operátor O2 má novú kampaň, v ktorej predstavuje nových maskotov – robotov Ludda a Moyu.

Mark Zuckerberg sa v Bielom dome stretol s Donaldom Trumpom

10. Mark Zuckerberg sa v Bielom dome stretol s Donaldom Trumpom

Americký prezident Donald Trump sa vo štvrtok v Bielom dome stretol so šéfom spoločnosti Facebook Markom Zuckerbergom. Sám Trump to dnes oznámil na twitteri s tým, že stretnutie bolo "pekné". Firma Facebook schôdzku potvrdila, stretnutie vraj bolo "dobré a konštruktívne".

Najčítanejšie