Až 200 talianskych novinárov má nejakú formu policajnej ochrany

07.12.2017 11:24 | Stručne | ČTK

 

Takmer 200 talianskych novinárov má nejakú formu policajnej ochrany, uviedlo talianske ministerstvo vnútra. Žurnalistom, najmä tým na juhu krajiny a v Ríme, hrozí nebezpečenstvo najmä z prostredia organizovaného zločinu a extrémistických organizácií, informovala organizácia Reportéri bez hraníc. Pred redakciou denníka La Repubblica sa včera zhromaždili maskovaní prívrženci krajne pravicovej skupiny Forza Nuova (FN) a po niekoľkých novinároch hádzali svetlice.

Z komuniké ministerstva vnútra vyplýva, že 19 žurnalistom bola pridelená stála policajná eskorta a u ďalších 167 novinárov polícia prikročila k ľahším bezpečnostným opatreniam, napríklad pravidelne hliadkuje v mieste ich bydliska.

"Osobitná pozornosť bude venovaná najmä hrozbám z prostredia neonacistických či neofašistických zoskupení a organizovaného zločinu," uviedlo ministerstvo vnútra. To zriaďuje stredisko, ktoré sa bude zastrašovaním novinárov zaoberať.

Reportéri bez hraníc uvádzajú, že k nepriaznivej situácii talianskych novinárov prispel nemalou mierou šéf populistického Hnutia piatich hviezd Beppe Grillo. Novinárov, ktorí mu nevyhovujú totiž verejne stigmatizuje.

Mimovládne organizácie obhajujúce slobodu tlače a médií na svojom webe tiež upozorňujú na tlak politikov a rastúce autocenzúru. V tejto súvislosti zmieňujú nedávno schválený zákon, podľa ktorého môže byť ohováranie politika, sudcu či štátneho úradníka potrestané odňatím slobody v rozmedzí šesť až deväť rokov.

pošli na vybrali.sme.sk


 • Prinášame nominácie v hlavných kategóriách na filmové ceny Zlatý glóbus

  Nominácie v hlavných kategóriách na filmové ceny Zlatý glóbus 2017:

 • Saudská Arábia povolí po viac ako 30 rokoch verejné kina

    

   

 • Ruský parlament zruší obmedzenia pre médiá, ak to urobí aj USA

    

 • Kniha Gustáv Husák odkrýva nové skutočnosti o bývalom prezidentovi

        

 • Adriana Kmotríková sa vrátila na televízne obrazovky

    

 • Herca Dustina Hoffmana obvinila z obťažovania ďalšia kolegyňa

   

 • Kniha, aká tu ešte nebola. Texty vpisované do obrazov

  Umelecký tandem Kamil Peteraj – Martin Augustín už vytvoril niekoľko zaujímavých publikácií, no táto bola pre nich výnimočná. Pracovali na nej dlhé mesiace. Na takmer hotové obrazy Martina Augustína dopisoval vlastnoručne svoje verše Kamil Peteraj. Alebo naopak.

   

 • Hostia a témy víkendových diskusných relácií RTVS

  Sobotné dialógy (sobota 9.12. o 12:10 v Rádiu Slovensko)

   

 • Zomrel spevák a herec Johnny Hallyday

    

 • Televízia ABC News sa ospravedlnila za mylnú správu o Trumpovi

    

 • Rádio Slovensko odvysiela cyklus príspevkov o rozdelení ČSFR

    

 • V rámci projektu Slovensko Advent 2017 vystúpi 15 top interpretov, prinášame program

   

  RTVS koncerty odvysiela naživo každý deň o 20.00 na Dvojke a nasledujúci pracovný deň v repríze o 21.05 v Rádiu Slovensko.

  „Každý koncert a výťažok z predaja vstupeniek naň, bude venovaný jednému občianskemu združeniu, ktoré často na lokálnej úrovni a s minimálnym finančným a materiálnym zázemím dokážu výrazne skvalitňovať a obohacovať život ľudí vo svojom okolí", priblížil projekt jeho dramaturg Mikuláš Michelčík.

  „Tri týždne trvajúca šnúra piatich po sebe idúcich priamych prenosov vždy z iného mesta Slovenska a vždy s inými hosťami, to je v histórii našej televízie jedinečný projekt už náročnosťou jeho realizácie," dodáva Michelčík.

  Vystúpi napríklad spevák Štefan Švec, ktorý si počas účinkovania vo folklórnej šou RTVS Zem spieva vyslúžil prezývku „Rusínsky Karel Gott", operný spevák Filip Tůma, popoví speváci Miro Jaroš, Robo Opatovský - Unplugged či Peter Nagy, ktorý uvedie svoj nový koncertný program. Ale aj hudobné skupiny Samuel Tomeček & Band, Queer Jane, Radovan Tariška - Radio Band a speváčky Katarína Malíková, Zuzana Mauréry a Jana Andevska.
  Za hudobné zoskupenia vystúpia Bratislavský chlapčenský zbor, folklórny súbor Urpín, Slovenské komorné divadlo Martin a ľudoví speváci Horehronskí chlopi.

  Druhý z koncertov odznie zo zrekonštruovaného Hotela Lomnica v Tatranskej Lomnici.
  "RTVS prinesie prvý priamy prenos v dejinách z tohto historického miesta. Podobné prvenstvo RTVS zaznamenala už v roku 2014, keď odvysielala koncert zo zámku Vígľaš, do ktorého sa vracia aj tento rok," píše RTVS v tlačovej správe.

  „Divákov a návštevníkov pozveme aj do auly Slovenskej poľnohospodárskej univerzity, ktorá je ikonickým dielom slovenskej modernej architektúry 60-tych rokov minulého storočia, a ktorá bola ako jedno z mála modernistických diel zapísaná medzi národné kultúrne pamiatky," povedal Michelčík. „Vrátime sa do už zrekonštruovanej Novej synagógy v Žiline, z ktorej sme pred dvoma rokmi vysielali náš adventný koncert ešte ako zo staveniska. Vďaka iniciatíve niekoľkých nadšencov sa podarila takmer neuveriteľná a náročná rekonštrukcia architektonického unikátu. A sme radi, že k tomu prispela aj RTVS svojím prenosom spred dvoch rokov," dodal.

  Popri Kataríne Martinkovej a Kataríne Brychtovej, ktoré opäť uvádzajú Slovensko Advent 2017, sa tento rok predstaví aj dvojica nových moderátorov – Martin Staňo z Rádia_FM a komentátor RTVS Ján Žgravčák.

  Harmonogram koncertov:

  Štefan Štec 4. 12. 2017, Prešov - Divadlo Jonáša Záborského - historická budova
  Zuzana Mauréry 5. 12. 2017, Tatranská Lomnica - Hotel Lomnica
  Radovan Tariška - Radio Band 6. 12. 2017, Liptovská Sielnica - Koliba Gréta
  Slovenské komorné divadlo Martin 7. 12. 2017, Martin - Národný dom
  Bratislavský chlapčenský zbor 8. 12. 2017, Bratislava - Slovenské národné múzeum - výstavný pavilón Podhradie
  Robo Opatovský Unplugged 11. 12. 2017, Levoča - Mestské divadlo
  Samuel Tomeček & Band 12. 12. 2017, Liptovský Hrádok - Chateau Grand Castle
  Miro Jaroš 13. 12. 2017, Rajecké Teplice - Hotel Aphrodite Palace
  FS Urpín 14. 12. 2017, Žilina - Nová synagóga
  Katarína Máliková 15. 12. 2017, Považská Bystrica - Hotel Gino Park Palace
  Queer Jane 18. 12. 2017, Lučenec - Synagóga
  Filip Tůma 19. 12. 2017, Vígľaš - Zámok Vígľaš
  Jana Andevska 20. 12. 2017, Banská Bystrica - Robotnícky dom
  Peter Nagy 21. 12. 2017, Nitra - Aula - Slovenská poľnohospodárska univerzita
  Horehronskí chlopi 22. 12. 2017, Skalica - Jezuitský kostol Sv. Františka Xaverského

 • Chceli zdiskreditovať novinárov, no nevyšlo im to. Teraz sú na smiech

   

 • Témy a hostia O 5 minút 12

  O 5 minút 12 (nedeľa 3. 12. o 11:55 na Jednotke)

 • V decembri bude JOJ Cinema cez anténu bezplatne

    

Najčítanejšie