Policajný prezident: Krajmer nemal čo robiť na mieste vraždy Foto: Omediach.com

Policajný prezident: Krajmer nemal čo robiť na mieste vraždy

06.10.2018 23:27 | Tlač | ČTK, mk

Policajný šéf ľutuje načasovanie razie v kauze vraždy Jána Kuciaka.

 

Policajti museli k razii na osoby podozrivé z vraždy novinára Jána Kuciaka a jeho priateľky pristúpiť skôr, než by to bolo ideálne. Urobili tak, aby predišli hroziacemu vyzradeniu operácie. V rozhovore pre Aktuality.sk to povedal policajný prezident Milan Lučanský, ktorý veľmi ľutuje, že zásah nebolo možné pozdržať napríklad o dva mesiace. Komentoval tiež pochybenia zo začiatku vyšetrovania.

Policajný prezident potvrdil, že vyšetrovatelia pred raziou z minulého týždňa dlhšiu dobu podozrivých sledovali. Snažili sa tak dostať k objednávateľovi vraždy. Museli ale zohľadniť fakt, že "niektorí právni zástupcovia, ktorí majú viac informácií zo spisu", mali informácie aj o prípravách zatýkaní.

"Tak sme museli pristúpiť k jej realizácii (razie), aby nedošlo k jej zmareniu. Čo je mi veľmi ľúto, pretože sme tú vec mohli pretiahnuť ešte o dva mesiace a možno by sa podarilo odhaliť aj to, kto je objednávateľ," povedal Lučanský . Takto vraj čaká políciu prácnejšia cesta cez overovanie výpovedí, pri ktorej môže dôjsť "k viac procesným pochybeniam", ktoré môžu mať vplyv na výsledok celého vyšetrovania.

Z februárové vraždy novinára Kuciaka a jeho partnerky sú obvinené štyri osoby, pričom peniaze za ňu podľa všetkého vyplatila podnikateľka Alena Zs.. Tá údajne bola priateľkou kontroverzného podnikateľa Mariana Kočnera, o ktorom médiá hovoria ako o možnom skutočnom objednávateľovi. V minulosti sa Kočner Kuciakovi vyhrážal.

Lučanský nekomentoval, či je variant s Kočnerom jednou z dvoch hypotéz, s ktorými teraz prokuratúra pracuje, pretože vraj nemá prístup k obsahu vyšetrovacieho spisu. Zároveň nevylúčil iné možnosti. "Ja nikdy nebudem vylučovať taliansku ani albánsku stopu, pretože je to stále na úrovni vyšetrovania. Nie je vylúčené, že sa nemôžu neskôr objaviť a preukázať," povedal reportérom z webu Aktuality.sk.

Tiež priznal, že začiatok vyšetrovania poznamenalo mnoho chýb. Najviac sa hovorilo o prítomnosti šéfa elitnej protikorupčnej jednotky polície Róberta Krajmera na mieste činu. Lučanský má za to, že tam Krajmer nemal čo robiť, a dúfa, že sa podobné veci už nebudú opakovať. "Inak sa nám napríklad môžu stať také veci, že advokát bude považovať všetky dôkazy z miesta činu za nezákonné," vysvetlil.

pošli na vybrali.sme.sk


Taliban hrozí afganským médiám, že novinári budú terčom útokov

1. Taliban hrozí afganským médiám, že novinári budú terčom útokov

Islamistické hnutie Taliban dnes varovalo afganské médiá, že ich novinári budú terčom útokov, ak neprestanú vysielať "vládnu propagandu namierenú proti povstalcom".

Slovenská a česká pobočka Microsoftu má novú hovorkyňu

2. Slovenská a česká pobočka Microsoftu má novú hovorkyňu

Novou hovorkyňou a manažérkou pre komunikáciu a spoločenskú zodpovednosť spoločnosti Microsoft v SR a ČR je od 1. júna 2019 Miroslava Aleksieva.

Vysielanie z nedeľnej demonštrácie na ČT videlo štvrť milióna ľudí (VIDEO)

3. Vysielanie z nedeľnej demonštrácie na ČT videlo štvrť milióna ľudí (VIDEO)

Vysílání z nedělní demonstrace na pražské Letné vidělo na kanále ČT 24 v průměru 245.000 diváků starších 15 let. To je 12 procent z těch, co byli v tu dobu, tedy mezi 16:30 a 20:00 hodinou, u televize. ČTK to dnes sdělila Česká televize.

Status o migrantoch pri jazere už rieši polícia ako podozrenie zo šírenia poplašnej správy

4. Status o migrantoch pri jazere už rieši polícia ako podozrenie zo šírenia poplašnej správy

Už štyri dni sa šíri správa o tom, že na Draždiaku v Petržalke sa kúpali 10 migranti v spodnom prádle, ktorí „pokukovali po našich dievčencoch.“

Za prepusteného redaktora v RTVS sa postavili jeho kolegovia

5. Za prepusteného redaktora v RTVS sa postavili jeho kolegovia

Minulý týždeň v RTVS nečakane skončil jeden z hlavných a dlhoročných redaktorov Jaroslav Barborák.

Slováci majú čoraz väčší záujem o aktívnu dovolenku

6. Slováci majú čoraz väčší záujem o aktívnu dovolenku

Polovica Európanov je obézna. Tento priemer, žiaľ, nevylepšujú ani Slováci. Štatistiky však ukazujú, že máme záujem zmeniť svoj životný štýl – viac sa hýbeme a čoraz viac si vyberáme aktívny spôsob trávenia letnej dovolenky.

V RTVS sú opäť čistky, dotkli sa skúseného redaktora a moderátora

7. V RTVS sú opäť čistky, dotkli sa skúseného redaktora a moderátora

V RTVS sa dnes nečakane dozvedel o svojom konci jeden z najskúsenejších redaktorov a moderátorov rozhlasového spravodajstva Jaroslav Barborák.

Som spokojný, je tu o nás postarané, naozaj, hovoria redaktori RTVS a TASR v promovideu Úradu vlády (VIDEO)

8. Som spokojný, je tu o nás postarané, naozaj, hovoria redaktori RTVS a TASR v promovideu Úradu vlády (VIDEO)

Úrad vlády zverejnil video, v ktorom traja redaktori verejnoprávnych médií chvália podmienky pre novinárov na Úrade vlády. Ukázalo sa, že Úrad vlády "nepekné veci" vystrihol.

Poľský vicepremiér sľubuje návrat médií do poľských rúk

9. Poľský vicepremiér sľubuje návrat médií do poľských rúk

Poľskej vládnucej strane Právo a spravodlivosť (PiS) pripadne podľa vicepremiéra Jaroslawa Gowino v prípade volebného víťazstva úloha vrátiť médiá pôsobiace v jeho krajine do poľských rúk. Informoval o tom internetový portál Onet.pl. Gowin je presvedčený o tom, že zahraniční majitelia médií budú vždy reprezentovať záujmy tej krajiny, odkiaľ pochádzajú.

Sloboda médií je na Balkáne podľa pozorovateľov v rastúcom ohrození

10. Sloboda médií je na Balkáne podľa pozorovateľov v rastúcom ohrození

 

Viac ako tretina útokov na slobodu prejavu novinárov z rokov 2018 a 2019 sa udiala na Balkáne, pričom za polovicou z nich stáli priamo miestne vlády. S odkazom na oznámenie generálneho tajomníka Európskeho zväzu novinárov Ricarda Gutierreza o tom informovala agentúra Reuters. Útokov na novinárov pritom podľa neho stále pribúda.

"Sloboda médií je na ústupe všade v Európe, ale situácia v tomto regióne (na Balkáne) je horšia, než kdekoľvek inde," uviedol Gutierrez v stredu na záver dvojdňovej konferencie organizovanej Organizáciou pre bezpečnosť a spoluprácu v Európe (OBSE) v Sarajeve. Mnoho novinárov z Albánska, Turecka, Bosny, Macedónska či Srbska na nej hovorili o strastiach pri výkone ich povolania.

Viac ako tretina zo 79 útokov na slobodu prejavu novinárov zaznamenaných v Európe sa udiala práve na Balkáne. Podľa Gutierezzu pritom ohrozenie novinárskej práce začína u politikov, ktorí hovoria o žurnalistoch spôsobom podnecujúcim násilnosti.

Časť viny podľa neho leží tiež na miestnych súdoch, ktoré prešetrujú sťažnosti podané novinármi príliš pomaly, alebo sa nimi vôbec nezaoberajú. Mnoho útokov na žurnalistov pritom súvisí s ich prácou pri odkrývaní korupčných afér.

Štefica Galićová, editorka bosnianskeho nezávislého spravodajského portálu tacno.net, na konferencii uviedla, že bola kvôli svojej práci niekoľkokrát fyzicky napadnutá, súdy však všetky jej žaloby proti útočníkom zamietli. "Nehľadiac na to, ako veľmi bojujem, všetky bitky prehrávam," povedala Galićová. "Budem naďalej pracovať, nikoho sa nebojím," dodala.

Námestník britského ministra zahraničia Tariq Ahmad na konferencii sľúbil, že Spojené kráľovstvo poskytne na podporu nezávislých médií na západnom Balkáne desať miliónov libier. Ochrana miestnych novinárov je podľa jeho slov pre Britániu prioritou.

Najčítanejšie