Print this page

Rodičia Kuciaka veľmi neveria, že sa vraždu podarí úplne vyšetriť Reprofoto Markíza

Rodičia zavraždeného novinára Jána Kuciaka majú pochybnosti, či sa vyšetrovateľom podarí úplne vyšetriť vraždu ich syna vrátane odhalenia objednávateľa činu.

 

ČTK a ďalším českým novinárom to povedal reportérov otec Jozef Kuciak. Polícia vlani obvinila z vraždy štyri osoby, medzi nimi aj strelca a druhotnú objednávateľku Alenu Zsuzsovú.

Kuciak bol zastrelený vlani 21. februára vo svojom dome v obci Veľká Mača neďaleko Trnavy. Objednávateľ podľa oznámenia prokuratúry zaplatil za vraždu najmenej 70.000 eur. Spolu s novinárom prišla o život aj jeho partnerka.

"Bolo to rozbehnuté dobre, teraz sa to viac menej zastavilo. Majú tých štyroch, ale obávam sa, aby to nebol koniec," povedal o vyšetrovaní Kuciakov otec.

Uviedol tiež, že čím ďalej tým menej verí v úplné objasnenie prípadu. "Nevidím absolútne žiadnu príčinu, prečo by pani Zsuzsová nechala zavraždiť novinára," dodal.

Generálny prokurátor Jaromír Čižnár minulý víkend v televíznej debate povedal, že vyšetrovatelia sú možno blízko k objednávateľom vraždy. Podľa nepotvrdených informácií médií ju mohol objednať podnikateľ Marian Kočner, ktorý je vo väzbe v inom prípade.

Ani odsúdenie páchateľov nebude však pre Kuciakovych rodičov zadosťučinením. "Potrestať ich môžu, ale syna nám to nevráti. Ide mi skôr o to, aby sa niečo zmenilo v spoločnosti. Zatiaľ je to tak, že sa to kedykoľvek môže zopakovať. Ak sa nepreskúmajú všetky tie veci, na ktorých Janko pracoval, tak spokojný nebudem, "uviedol Kuciakov otec.

Reportérov otec poukázal tiež na chyby v úvode vyšetrovania, keď napríklad k ohliadke tiel zastrelenej dvojice polícia neprizvala súdneho lekára, ale patológa, ktorý prednáša histológiu. Pripomenul, že jeho syn bol ešte niekoľko mesiacov pred vraždou preverovaný v policajných databázach. Podľa médií jeden vysoko postavený policajt skôr vypovedal, že Kuciakovu osobu lustrovali na jeseň 2017 na pokyn vtedajšieho šéfa polície Tibora Gašpara, ktorý to poprel.

Foto: Omediach.com

 

"Máme pocit, ako by sa niekto snažil zabrániť tomu, aby sa to (celé) vyšetrilo," povedal Kuciakov otec v reakcii na informácie, že vyšetrovaciemu tímu Kuciakovej vraždy bola odobraná časť spisu, ktorá sa týka plánovania smrti bývalého ministra vnútra a spravodlivosti, námestníka generálneho prokurátora a iného elitného prokurátora. Práve pri vyšetrovaní Kuciakovho prípadu vyšlo najavo, že obvinení zrejme pripravovali aj vraždu ďalších troch spomínaných osôb.

Kuciak starší povedal, že dôveru v existujúcu vládnu koalíciu absolútne nemá a že vyjadrenia politikov o úspechoch krajiny mu pripomínajú obdobie normalizácie v komunistickom Československu. Kritizoval tiež expremiéra Fica za jeho výroky, že protivládne protesty po Kuciakovej vražde boli organizované zo zahraničia.

Kuciakova rodina sa postavila proti plánom samosprávy, ktorá chcela odkúpiť dom, kde novinár s priateľkou žili, a postaviť tam múzeum. "Skôr si predstavujeme, že by tam bol otvorený park. Stavba by sa zbúrala, zbúral by sa plot, vysadili by sa stromčeky," povedal Kuciakov otec. Dodal, že na mieste by zostala len letná kuchyňa s vecami, ktoré zavraždená dvojica mala rada.