Ako odpromovať farmaceutickú firmu v médiách?

Ako odpromovať farmaceutickú firmu v médiách? Zdroj: NMH

Kampane na voľnopredajné lieky a výživové doplnky na nás vyskakujú z televízie, rádia aj tlače, vydavateľstvo News and Media Holding (NMH) však dlhšie postrádalo väčšiu kampaň od klienta Zentiva. O to väčšia výzva pre natívny tím NMH bolo, keď sa klient v lete sám iniciatívne ozval s ponukou spolupráce. Rozhodol sa komunikovať priamo s NMH, bez agentúry, čo je v mnohých prípadoch pre vydavateľstvo lepšie, keďže priama komunikácia s klientom býva flexibilnejšia a presnejšia a tým sa urýchľuje aj celý proces realizácie kampane.

Kreatívny návrh od A po Z(entivu)

Zadanie kampane bolo nasledovné: zvýšiť povedomie o problematike nedostatku železa a následne odpromovať výživový doplnok na doplnenie železa - Sideral. Cieľová skupina nebola výraznejšie špecifikovaná – ženy a muži od 15 rokov. Klient nemal preferenciu vo formátoch kampane a v podstate nechal celú stratégiu kampane na kreatívny tím NMH. To je na jednej strane veľmi oslobodzujúce a dáva to natívnemu oddeleniu priestor na kreativitu, na strane druhej je to však o to väčšia zodpovednosť, keďže prípadný neúspech kampane bude celý na pleciach NMH. NMH sa preto zodpovedne pustilo do úlohy vytvoriť čo najefektívnejšiu kampaň, ktorá splní ciele klienta, a odštartuje intenzívnejšiu spoluprácu so spoločnosťou Zentiva.

Čo ak produkt nie je atraktívny na prvý pohľad?

Kampane na lieky a výživové doplnky sú vždy mierne komplikované, väčšinou to totiž nie je sexi téma, ktorá by vyvolala u čitateľa záujem na prvý pohľad. Prvá úloha bola preto vymyslieť formát, ktorý by tematiku nedostatku železa predstavil a vytvoril u čitateľa pôdu na neskoršie promo samotného produktu. Pre tento účel boli vybrané printové tituly Zdravie a Báječná žena, keďže téma zdravia je im blízka a aj cieľová skupina titulov je pre produkt vyhovujúca. Kampaň odštartovala vizuálom na jednu stranu v Báječnej žene a bannerovoou kampaňou vo formáte 300x600 v ženskom portfóliu webov. Tieto viditeľné formáty mali otvoriť tému a upozorniť potenciálneho zákazníka na existenciu výživového doplnku Sideral.

Samotné vizuály však problematiku ako takú ľuďom nepriblížia, preto bol o pár dní uverejnený veľmi obľúbený formát na najčítanejšom ženskom portáli na Slovensku casprezeny.sk – kvíz. Kvíz sa venoval práve nedostatku železa, príznakom a rôznym tipom, ako železo do tela získať, a zároveň obsahoval product placement klienta v samotných otázkach a vo vyhodnotení.

V rámci vyhodnotenia bolo okrem product placementu v podobe produktového obrázku respondentom odporučené, aby v prípade nedostatku železa, alebo aj ako prevenciu, siahli práve po produkte Sideral. Týmto spôsobom boli čitateľovi poskytnuté zaujímavé informácie týkajúce sa problematiky a zároveň bola jeho pozornosť nenútene nasmerovaná na produkt klienta.

Na toto obsahové promo nadviazal o dva týždne formát v mesačníku Zdravie, kde bola na 3 stranách odbornejšie rozobratá téma železa. Časopis Zdravie je čo sa týka produktového proma špecifický titul – s reklamou sa tu narába opatrne, keďže titul nechce zneužívať dôveru čitateľa. Preto samotný článok promo na Sideral neobsahoval, prepojenie na klienta bolo dosiahnuté inzertným vizuálom v článku a za článkom.

Článok bol následne upravený a preklopený na web izdravie.sk a neskôr doplnený o video, ktoré bolo vyprodukované video tímom NMH ako ďalší formát kampane. Išlo o rozhovor s doktorkou na tému železa, ktorý sa v pár minútach snažil obsiahnuť všetky základné informácie o problematike a zároveň opäť upriamiť pozornosť diváka na produkt Sideral.


Atraktívne výsledky môže dosiahnuť každý klient

Napriek ťažšie komunikovateľnej téme dopadla kampaň Sideral veľmi dobre. Bannery dosiahli CTR 0,32%, čo je vzhľadom na charakter produktu nadštandardný výsledok. Kvíz videlo vyše 6 200 ľudí – to je pri organickom zásahu naozaj výborné číslo a video malo cez 115 000 prehratí, s dopozeranosťou takmer 60%, čo je pri takomto type videa výrazný nadpriemer. S kampaňou bol spokojný aj klient, čoho dôkazom je ďalšia kampaň v NMH, ktorá je práve v procese realizácie.

Pre viac case studies a kontakt, v prípade záujmu o spoluprácu navštívte web o natívnom obsahu Nativio.sk.

Autor: Nina Raučinová
(PR)