Na komentár moderátora z Top Gear o Meghan prišiel rekordný počet sťažností

Na komentár moderátora z Top Gear o Meghan prišiel rekordný počet sťažností Foto: Netflix

Rekordný počet sťažností dostala britská novinárska organizácia IPSO na komentár moderátora Jeremyho Clarksona, v ktorom okrem iného napísal, že neznáša manželku britského princa Harryho Meghan. Do dnešného rána sa naňho sťažovalo 17 500 ľudí. To je podľa denníka The Guardian viac, než ich nezávislá organizácia dohliadajúca na štandardy novinárskej práce dostala za celý minulý rok.

Moderátor, ktorý sa preslávil v motoristickej šou Top Gear, v piatkovom komentári pre The Sun Meghan kritizoval kvôli nedávno zverejnenej dokumentárnej sérii streamovacej platformy Netflix. Napísal, že sa mu Meghan hnusí "na bunkovej úrovni" porovnateľne ako sériová vrahyňa Rose Westová. Tiež poznamenal, že "sníva o dni, kedy sa (Meghan) bude musieť promenádovať nahá ulicami každého mesta v Británii, zatiaľ čo davy budú skandovať 'hanba!' a hádzať na ňu kusy exkrementov".

Po vlne kritiky denník článok na webe na jeho žiadosť stiahol a Clarkson sľúbil, že si nabudúce dá v svojich komentároch pozor. Za svoje slová sa ale neospravedlnil.

Na vedenie bulvárneho denníka sa už obrátilo aj vyše 60 poslancov z rôznych strán, ktorí požadujú ospravedlnenie a prijatie opatrení voči Clarksonovi. Tvrdo kritizujú "násilný a k ženám nenávistný jazyk", ktorý podľa nich v Británii nemá miesto. Pripomínajú, že Meghan čelila vyhrážkam smrťou, a tvrdia, že stĺpčeky, ako bol ten Clarksonov, prispievajú k "neprijateľnej atmosfére nenávisti a násilia".

Medzi kritikov šesťdesiatdvaročného moderátora sa zaradila aj jeho dcéra Emily, ktorá dala najavo, že je "proti všetkému, čo otec napísal o Meghan Markleovej".

Novinárska organizácia IPSO sľúbila, že pri preverovaní sťažností bude postupovať ako vždy. Upozornila ale, že jej to kvôli množstvu sťažnosti bude trvať dlhšie. Za celý minulý rok dostala 14.355 sťažností.