Dekanka FMK odpovedá absolventom: Finančné ocenenie vráťte na účet Foto: FMK

Dekanka FMK odpovedá absolventom: Finančné ocenenie vráťte na účet

03.05.2017 21:21 | Tlač | mk

Dekanka Fakulty masmediálnej komunikácie UCM v Trnave Dana Petranová reaguje na otvorený list troch absolventov.

 

 

Minulotýždňová účasť Tibora Rostása na vedeckej konferencii FMK má ďalšiu dohru. Dnes ráno traja známi absolventi oznámili, že sa rozhodli vrátiť ocenenie Granátové jablko Mariána Matyáša, určené pre absolventov a študentov šíriacich dobré meno fakulty. „V uplynulých týždňoch ste povesť našej alma mater poškvrnili. Neostáva nám teda iné ako ocenenie, ktoré sme si prevzali na tej istej vedeckej konferencii, na ktorú ste pozvali človeka dehonestujúceho mediálnu komunikáciu založenú na faktoch, vrátiť," píšu v otvorenom liste dekanke FMK marketérka a publicistka Veronika Pizano, dizajnér Jakub Ptačin a copywriter Radovan Andrej Grežo.

Podrobnosti: Na konferenciu si fakulta pozvala konšpirátora Rostása

"Vás teda týmto žiadame o odstránenie našich mien z akýchkoľvek materiálov o ocenení. Čiastku 1 250 €, ktorá naše ocenenia dohromady sprevádzala, venujeme Jánovi Benčíkovi a Jurajovi Smatanovi, aby sme podporou ich boja proti dezinformáciám aspoň trochu zmiernili negatívny dopad Vašej spolupráce s ľuďmi, ktorí dezinformácie šíria," píšu.

Popoludní reagovala na ich výzvu dekanka tiež otvoreným listom, ktorý poskytla Omédiách.com.

„Vaše rozhodnutie rešpektujem. Hoci sa pozastavujem nad mierou teatrálnosti tohto aktu," píše Petranová. Nesúhlasí s ich verziou podpory Smatanu a Benčíka. „Vrátenie ocenenia je možné jedine jeho vrátením v plnom rozsahu. Dekréty pošlite poštou, finančnú hotovosť poukážte na toto číslo účtu: SK598180 0000 0070 00071919," píše.

V rozsiahlom liste opäť obhajuje Rostása: „Každé legálne existujúce médium na Slovensku je pre nás objektom výskumu a bolo by chybou, ak by unikalo našej pozornosti. Pretože existuje, pretože má svoje publikum, pretože komunikuje rôzne posolstvá, pretože má vplyv na verejnú mienku a nálady v spoločnosti. S týmto zámerom plánuje FMK UCM naďalej pristupovať ku všetkým médiám aj ich predstaviteľom. Či už ide o RTVS, SME, Denník N, Nový Čas, Extra Plus, Zem a Vek, časopis Záhradkár, Strážna veža Svedkov Jehovových, alebo akékoľvek iné médium."

Zároveň dekanka pripomína Veronike Pizano a Grežovi, že preberali ocenenie na konferencii v roku 2011, na ktorej Rostás vystupoval a sedel aj ako divák. "Program konferencie v plnom znení ste mali k dispozícii, rovnako aj všetky významné médiá na Slovensku. Milá Veronika, Vy ste dokonca boli v organizačnom výbore konferencie, čiže ste vlastne spoluorganizátorkou konferencie za účasti „konšpirátora", píše Petranová.

Dovolíme si pani dekanke pripomenúť, že Rostásov konšpiračný časopis začal vychádzať v máji 2013 a jeho konšpiračná relácia Mlčanie začala na Vive od roku 2012. A tak vtedajší študenti v roku 2011 nemali prečo poznať Rostása a nemohli ani predpovedať, čoho bude tento rečník a návštevník konferencie schopný o dva roky neskôr. 

Zaujíma vás zákulisie médií? Sledujte nás na facebooku

pošli na vybrali.sme.sk


1. Microsoft v Česku spustil spravodajskú službu Microsoft News

 Společnost Microsoft začala v Česku nabízet svou službu Microsoft News.

Robert Kiyosaki a jeho tipy ako vybudovať silný tím

3. Robert Kiyosaki a jeho tipy ako vybudovať silný tím

Veľa ľudí má nápady za milión dolárov. Sú sebavedomí a veria, že ich nový produkt alebo služba ich spravia bohatými a ich sny sa naplnia. Problém je, že väčšina ľudí nevie, ako zmeniť svoj nápad za milión na skutočný milión dolárov.

Dvaja muži údajne kradli a šírili prenosy športových súťaží

4. Dvaja muži údajne kradli a šírili prenosy športových súťaží

Polícia podozrieva dvoch mužov z českého Karvinska z krádeží prenosov licencovaných a bežne nedostupných športových súťaží ako futbalová anglická Premier League.

.týždeň dementuje nepravdivú informáciu, ktorú o ich editorovi šíria konšpiračné weby

5. .týždeň dementuje nepravdivú informáciu, ktorú o ich editorovi šíria konšpiračné weby

Po prvom kole prezidentských volieb sa prostredníctvom sociálnych sietí začal šíriť status študenta bratislavského gymnázia, ktorý na facebooku vystupuje pod menom Emil Hodál, v ktorom pejoratívne písal o tom, ako Zuzana Čaputová po víťazstve „zatočí“ so svojimi oponentmi.

MZV sa ohradilo proti klamstvám poslanca SNS

6. MZV sa ohradilo proti klamstvám poslanca SNS

Ministerstvo zahraničných vecí zverejnilo vyhlásenie, v ktorom sa „striktne ohradzuje voči vyjadreniam poslanca SNS Jaroslava Pašku."

Osvienčimské múzeum: Nepózujte na koľajniciach do tábora smrti!

7. Osvienčimské múzeum: Nepózujte na koľajniciach do tábora smrti!

Múzeum v bývalom nacistickom koncentračnom tábore v Osvienčime požiadalo návštevníkov, aby prestali pózovať na koľajniciach vedúcich do niekdajšieho vyhladzovacieho tábora Osvienčim-Brezinka.

Orange vyzbieral už viac ako 304 000 nepotrebných telefónov. Motivuje zákazníkov rozmýšľať zodpovedne

8. Orange vyzbieral už viac ako 304 000 nepotrebných telefónov. Motivuje zákazníkov rozmýšľať zodpovedne

Staré mobilné telefóny nepatria do smetného koša. Vďaka pretrvávajúcemu technologickému boomu sa mobily stali našou nevyhnutnou súčasťou a fungovanie bez nich si už nevieme predstaviť.

Fico novinárom: Nemám pred vami žiaden rešpekt, budem s vami bojovať! (VIDEO)

9. Fico novinárom: Nemám pred vami žiaden rešpekt, budem s vami bojovať! (VIDEO)

Robert Fico dnes zvolal tlačovú besedu, na to, aby vynadal novinárom a oznámil im, že sa k ním bude chovať ešte horšie, ako sa chová.

Slováci vytvorili chatbota, ktorý pomáha odhaliť falošné správy

10. Slováci vytvorili chatbota, ktorý pomáha odhaliť falošné správy

Neoverené informácie, konšpirácie, falošné fotky, strašenie či chýbajúci autor. To sú časté manipulácie dezinformačných webov. Pomôcť odhaliť ich má prvý facebookový chatbot menom Checkbot.

Najčítanejšie