Otvorený list kritizuje rubriku Pravdy o poradenstve v sexuálnom spolunažívaní Reprofoto pravda.sk

Otvorený list kritizuje rubriku Pravdy o poradenstve v sexuálnom spolunažívaní

26.06.2017 10:01 | Tlač | mk

Sexuálny nátlak, sexizmus a prezentovanie ženy ako predmetu nepatria do serióznych novín, píše sa v otvorenom liste.

 

 

Občianske združenie magazínu feminist.fyi a OZ Femília poslali do redakcie Pravda otvorený list, v ktorom kritizujú portál zena.pravda.sk za rubriku, ktorá sa podľa nich zdánlivo venuje poradenstvu v oblasti inímneho života. Pod otvorený list sa podpísali stovky ľudí.

"Domnievame sa, že autor/autorka vo svojich príspevkoch porušuje etický kódex novinára/novinárky, konkrétne bod 12 a z neho vyplývajúcu ochranu verejného záujmu (t.j. tiež ochrana morálky a základných spoločenských hodnôt)," píšu v otvorenom liste.

Pod článkami je skratka MaM. Podľa vyjadrení šéfredaktorky denníka Nory Sliškovej autorom príspevkov je externý prispievateľ, meno neuviedla.

Autor podľa otvoreného listu navádza ženy na submisívne a servilné správanie, ktoré vychádzajú z jeho stereotypných predstáv o ženstve i mužstve. Vyjadrenia autora majú vzbudzovať v ženách podvedome vinu, či frustráciu, ak nevyhovejú v sexuálnom styku primárne partnerovi: "Niektorí muži pri tichej žene dokonca strácajú erekciu." Zdroj, "Nie všetci muži sa dokážu vyrovnať s tým, že nemajú dokonalé partnerky." Zdroj, či "Hľadanie milenky je často podmienené stereotypom, ktorým ste muža zavalili v posteli." Zdroj.

Takéto vzbudzovanie viny tiež môže na niektoré ženy pôsobiť aj ako forma sexuálneho nátlaku, ktorý autor/autorka miestami priamo propaguje: "Pri tej, čo si nedá vyhrnúť nočnú košeľu a tvári sa ako netýkavka ešte žiadny muž nedostal neodolateľnú túžbu." Zdroj, "Znie to neuveriteľne, ale môžete si byť istá, že muži častejšie opustia tiché milenky ako tie, ktoré možno neovládajú toľko sexuálnych polôh, ale dobre stonajú." Zdroj, "Oni chcú všetko vidieť. Telo, vagínu, mať zo sexu aj vizuálny zážitok a hanblivé baby každého chlapa len rozčuľujú." Zdroj

Celý list: Otvorený list pre portál zena.pravda.sk

Z čítania príspevkov autora MaM je zjavné, že ženy rád prezentuje ako predmet túžby, čo nevnímame ako problematické. Za problematickú považujeme jeho tendenciu prirovnávať ženy ku predmetom, ktoré je možné kúpiť, či vymeniť.

V otvorenom liste kritizujú aj to, že autor v príspevkoch vychádza zo svojich vlastných ideálnych a stereotypných predstav o žene ako o slúžke, ktorej úlohou je splniť všetky priania partnera ako v posteli, tak aj v domácnosti a nepriamo navádza na sexuálne násilie. 

Nevera zo strany partnera je podľa autora MaM takmer vždy zapríčinená nedostatkom sexuálnej submisivity zo strany partnerky: "Ak muža nezvádzate, ráno mu nezakrútite ritkou, aby mal na čo celý deň myslieť, nepredvediete mu koketný úsmev, či prsia len tak kdesi vonku pre potešenie, dá prednosť tej, čo toto presne dokáže." Zdroj.

Autor zároveň mužov prezentuje ako jedincov, ktorí sú neschopní a ktorých je možné jednoducho prekabátiť. Mužov redukuje na primitívne sexuálne zvieratá, ktoré zakaždým využívajú situáciu a sebestredne vyhľadávajú len svoje potešenie.

"Vyzývame redakciu denníka Pravda, aby prehodnotila, či sa chce takýmto obsahom prezentovať online a či považuje takúto formu "poradenstva" za vhodnú alebo dokonca etickú. Zároveň vyzývame redakciu denníka Pravda, aby sa k tomto otvorenému listu vyjadrila a zaujala postoj k obsahu, ktorý na svojej stránke publikuje a za ktorý je tým pádom aj zodpovedná," píšu v otvorenom liste.

"Dostali sme to, budeme sa tým zaoberať," reagovala šéfredaktorka Pravdy Nora Slišková.

 

 

pošli na vybrali.sme.sk


Najčítanejšie