Ruskej televízii RT odobrali v USA kongresovú akreditáciu Reprofoto RT

Ruskej televízii RT odobrali v USA kongresovú akreditáciu

01.12.2017 08:06 | Tlač | ČTK

  

 

 

Ruské médiá zaradená v USA na zoznam "zahraničných agentov" nebudú mať odteraz vstup do amerického Kongresu. Oznámil to kongresový výbor vydávajúci novinárske akreditácie. Moskva v reakcii na nové reštrikcie voči ruským štátnym médiám rozhorčene varovala pred analogickou odvetou.

Nálepku zahraničné agent nedávno dostala americká pobočka ruskej štátnej televízie Russia Today (RT). Zákon o zahraničných agentoch, teda subjektoch financovaných cudzou vládou, platí v USA už od 30. rokov minulého storočia, v Rusku podobné ustanovenie nadobudlo účinnosť pred piatimi rokmi. V oboch krajinách sa označenie prideľuje selektívne a je vnímané hanlivo.

Práve zaradenie RT medzi zahraničnými agentmi bolo podľa Kongresu dôvodom odobratia parlamentnej akreditácie. Novinári ruskej televízie, považovaní v USA za nástroj kremeľskej propagandy, tak nebudú mať prístup do žiadnej z oboch parlamentných komôr, nebudú môcť priamo referovať ani o verejných vypočutiach v jednotlivých kongresových výboroch.

Prezidentský hovorca Dmitrij Peskov krok Kongresu označil za nepriateľský a nedemokratický akt, ktorý je v rozpore so zásadami slobody slova. "Toto rozhodnutie nezostane bez odpovede," varoval. Podľa poslancov ruskej Štátnej dumy môže byť čoskoro zakázaný vstup do ruského parlamentu spravodajcom amerických staníc Hlas Ameriky a Rádio Sloboda, ktoré boli nedávno zaradené na ruský zoznam zahraničných agentov.

Ruský premiér Dmitrij Medvedev v rozhovore s novinármi označil stav rusko-amerických vzťahov za "desivý", najhorší od čias studenej vojny. Prirovnal ho dokonca k protikomunistickej poľovačke na čarodejnice, ktorú v USA v 50. rokoch minulého storočia rozpútal senátor Joseph McCarthy.

pošli na vybrali.sme.sk


Súťaž Marketér roka 2018 pozná nominácie

1. Súťaž Marketér roka 2018 pozná nominácie

Odborná porota zverejnila mená nominovaných marketingových profesionálov na cenu Marketér roka.

4G sieť na Slovensku oslavuje piate výročie

2. 4G sieť na Slovensku oslavuje piate výročie

Telekom ju od začiatku zrýchlil dvanásťnásobne, sprístupnil pokrytie po celej krajine a päťkrát získal certifikát Best in Test.

Trump označil za svoj úspech údajný pokles obľuby médií v USA. Pravda je iná

3. Trump označil za svoj úspech údajný pokles obľuby médií v USA. Pravda je iná

Americký prezident Donald Trump považuje za jeden zo svojich najväčších úspechov v najvyššej štátnej funkcii zníženie obľuby médií medzi Američanmi.

Zomrel herec, ktorý stvárnil kráľa v Troch orieškoch pre Popolušku (VIDEO)

4. Zomrel herec, ktorý stvárnil kráľa v Troch orieškoch pre Popolušku (VIDEO)

Vo veku 87 rokov zomrel vo štvrtok v Drážďanoch nemecký filmový a divadelný herec Rolf Hoppe.

Jana Vaľová na streche a redaktorka, ktorá sa stratila

5. Jana Vaľová na streche a redaktorka, ktorá sa stratila

Pred voľbami vyšlo vo vydavateľstve Penty niekoľko článkov, ktoré vyzerali ako skryté PR pre primátorku a kandidátku v komunálnych voľbách Janu Vaľovú. Viaceré ju jednostranne ospevovali, chválili, či urobili z nej takmer historickú osobnosť Humenného. Úplnou špecialitkou z tejto kategórie bol rozhovor s kandidátkou na primátorku Humenného v poslednom vydaní pred voľbami v lifestylovom časopise Madam Eva. Pokračovanie.

Slovenská sporiteľňa v kampani vyzýva k zodpovednému správaniu sa počas Vianoc

6. Slovenská sporiteľňa v kampani vyzýva k zodpovednému správaniu sa počas Vianoc

Už pravidelne viaceré organizácie upozorňujú pred Vianocami na nezodpovedné zadlžovanie niektorých ľudí, ktorí potom počas roka nedokážu dlhy splácať.

Kočnerove zmenky, ktoré sa týkajú Markízy, sú falošné, tvrdí znalkyňa

7. Kočnerove zmenky, ktoré sa týkajú Markízy, sú falošné, tvrdí znalkyňa

Stanovisko znalkyne, ktorá na základe požiadavky NAKA skúmala zmenky predložené v kauze falšovania zmeniek voči televízii Markíza dokazuje, že zmenky nie sú autentické.

Orange Sport exkluzívne prinesie špičkové zápasy zo série XFN

8. Orange Sport exkluzívne prinesie špičkové zápasy zo série XFN

Televízna stanica Orange Sport do svojho programu zaraďuje ďalší exkluzívny obsah. Fanúšikovia bojového umenia si budú môcť už 18. novembra vychutnať prvý z dvoch očakávaných X Fight Nights turnajov tejto jesene a zimy.

Seznam.cz: Reportáž o Babišovi ml. bola etická

9. Seznam.cz: Reportáž o Babišovi ml. bola etická

Redakce pořadu Zvláštní vyšetřování, který v pondělí večer přinesl rozhovor se synem premiéra Andreje Babiše, postupovala ve všech ohledech eticky a výhradně s ohledem na veřejný zájem.

Najčítanejšie