Do SME prichádza Penta. Vzniká nový nezávislý denník

Do SME prichádza Penta. Vzniká nový nezávislý denník Foto: Penta

Zástupca šéfredaktora Tomáš Bella a doterajšie vedenie SME oznámili založenie nového nezávislého denníka.

 

 

Zástupca šéfredaktora Tomáš Bella na Facebooku oznámil, že už nepracuje v denníku SME. Podľa informácií Omédiách.com funkcie šéfredaktora denníka sa vzdá Matúš Kostolný. Nemecký vlastník oznámil svojmu spoločníkovi, že sa rozhodol predať svoj podiel firme, ktorú zastupovala agentúra SITA, ktorá prichádza do SME s finančným investorom Pentou. Pre Omédiách.com to potvrdil Alexej Fulmek, riaditeľ vydavateľstva, ktorý predpokladá, že Kostolný poverí dočasným vedením jedného zo zástupcov šéfredaktora.

Šéfredaktor denníka SME Matúš Kostolný a štyria jeho zástupcovia po oznámení rozhodnutia nemeckého akcionára predať akcie Pente podali výpoveď. Ako píše Sme.sk k odchodu vedenia denníka SME v prípade vstupu Penty do vydavateľstva Petit Press sa už skôr prihlásilo viac ako šesťdesiat členov redakcie. Tí na tomto postoji trvajú a od utorka tiež podávajú výpovede.

Odporúčame aj: Fulmek: Sita s Pentou majú náš návrh, že ich podiel odkúpime za 15 miliónov

 

„Od dnes uz nepracujem v denníku Sme. Tu sú dôvody a prosba o vašu pomoc," napísal zástupca šéfredaktora Tomáš Bella. Zároveň zverejnil dôvody odchodu zo SME, pod ktorými sú podpísaní aj šéfredaktor a ďalší zástupcovia. Na adrese opentat.sk predstavujú web, na ktorom vznikne Dočasný blog projektu nového nezávislého denníka.

Transakciu potvrdil aj hovorca Penty Martin Danko: "Nemecký vydavateľ dnes večer oznámil, že pokračuje ďalej v transakcii s dcérskou spoločnosťou SITY – firmou NAMAV. Transakcia však nie je ešte právoplatne dokončená, t.j. SITA-NAMAV zatiaľ nie je držiteľom akcionárskeho podielu," povedal Danko. "Penta nenadobudla žiadny akcionársky podiel, preto nepovažujem za primerané, aby som odpovedal na otázky, ktoré sa priamo týkajú subjektov, ktoré nepatria do nasej investičnej skupiny," dodal.

Potvrdil to aj Igor Krošaft zo SITA.

Viac: Kto má byť nový spoluvlastník Petit Pressu a čo plánuje?

 

Redakcia SME dnes popoludní.    Foto: Peter Nagy

Šéfredaktor SME a zástupcovia avizujú nový denník takto:

„Teraz, keď sa zdá byť takmer nezvratným, že skupina Penta sa stane akcionárom vydavateľa SME, prichádzame o dve veci, bez ktorých sa žurnalistika nedá robiť poriadne. Už nemáme istotu, že budeme môcť publikovať slobodne a Penta ako spolumajiteľ nutne uberie aj z dôvery našich čitateľov.
Penta sa nespráva ako normálny investor, ktorý chce v médiách podnikať, aby mu príjmy od čitateľov a z inzercie priniesli zisk. Aj neprimerane vysoká cena, ktorú ponúkla za polovicu Petit Pressu, dokazuje, že Pentu zaujíma najmä vplyv, ktorý má značka SME.
Ak by sme v tejto situácii v SME ostali, prikývli by sme na hru, v ktorej sa médiá nestarajú len o záujmy čitateľov, ale sú aj nástroj moci svojich vlastníkov.
Naši čitatelia sú mimoriadne nároční a preto s Pentou ako spolumajiteľom SME budú prirodzene podozrievavejší. Nechceme prísť o ich dôveru a o potešenie pre nich písať. Preto zo SME odchádzame a pokúsime sa vytvoriť nové médium, ktoré nikto nebude podozrievať, že slúži niekomu inému ako čitateľom.
Ak by sme v SME zostali, podporili by sme aj štýl, akým Penta podniká. Vážime si voľný trh a úspešných podnikateľov, no história Penty je predovšetkým o zneužívaní nedostatkov raného kapitalizmu a slabého štátu. Skupovanie médií je toho pokračovaním a my sa na tom odmietame podieľať.
Mrzí nás, že naše rozhodnutie môže poškodiť aj pôvodného akcionára, ktorý Petit Press zakladal. Peter Vajda a Prvá slovenská investičná skupina počas celej histórie umožňovali vedeniu denníku SME rozhodovať sa slobodne. No aj spôsob, akým sa Penta ukrytá za dcérsku firmu agentúry SITA dostala k akciám Petit Pressu, nás utvrdil v tom, že pre nich nesmieme pracovať, aj keby mali vo vydavateľstve len menšinový podiel.
Náš odchod chce byť aj gestom, že normálni ľudia sa dokážu postaviť prepojeniu politiky a biznisu. Nechceme žiť v krajine, kde verejné inštitúcie či médiá chránia najmä potreby oligarchov," píše Bella a jeho kolegovia.
Na druhej strane, vieme, že sebavedomí novinári dokážu byť pre čitateľov často užitoční aj v médiách, ktoré vlastnia oligarchovia. Preto rozumieme kolegom, ktorí ostanú pracovať v takýchto redakciách vrátane SME.
My sme sa však už rozhodli, že prídeme s novým projektom. Ak má byť vytvorenie alternatívy k médiám vlastneným oligarchami úspešné, budeme potrebovať pomoc každého, kto má pocit, že zdieľa hodnoty vyjadrené v tomto texte."

Celé ich vyjadrenie je na stránke opentat.sk.