Print this page

Tlačová konferencia nominantov SNS na Ministerstve obrany SR úplne jasne preukázala, že bývalý generál, dnes minister obrany Peter Gajdoš, a bývalý politruk, dnes generálny tajomník služobného úradu ministerstva obrany Ján Hoľko si spomenuli na existenciu vojakov len vtedy, keď sa na Slovensku blížia troje voľby. Myslí si to tieňový minister obrany za hnutie OBYČAJNÍ ĽUDIA a nezávislé osobnosti (OĽANO) Jaroslav Naď

Naď považuje populistický krok nominantov SNS za veľmi smutný fakt. „Vojaci si mysleli, že keď budú mat generála na poste ministra, čakajú ich lepšie časy. V tejto chvíli však zažívajú veľké vytriezvenie,“ uviedol Naď, podľa ktorého majú najmä vojaci s nízkou hodnosťou nedostatočné platy, ktoré je podľa neho potrebné bezodkladne navýšiť.

Naď upozorňuje, že navýšenie platov vojakov o približne 300 eur mesačne tak, ako to dnes zaznelo na tlačovej konferencii ministerstva obrany, nie je systémové. „Na ministerstve takéto navýšenie platov vojakov koncepčne nepripravovali. Celé tri roky boli totiž veľmi zaujatí netransparentnými biznismi a hľadaním vnútorného nepriateľa. Teraz narýchlo, v predvolebnom roku, podhadzujú vojakom “maškrtu” cez nesystémové príplatky,“ tvrdí J. Naď s tým, že takéto navyšovanie platov malo ministerstvo urobiť systémovo cez zmenu zákona, resp. tabuliek hneď po nástupe nového vedenia MO SR. „V tomto prípade bolo navýšenie platov robené politicky a navyše tak narýchlo, že dnes aj pán politruk Hoľko priznal, že to budú financovať vnútornou úpravou rozpočtu. Keby to plánovali len o niekoľko mesiacov skôr, bolo by to v štandardnom rozpočte. Ani pred pol rokom ešte nemysleli na platy vojakov. Bohužiaľ, taký je fakt,“ pokračoval.

„Ak si páni v SNS myslia, že vojaci im na tento ťah skočia, tak sa veľmi mýlia. Vojaci totiž veľmi dobre vedia a vidia, že pôsobenie SNS v rezorte obrany je čistou a špinavou tragédiou,“ povedal Naď a dodal: „Čerešničkou na torte je fakt, že zákon na systémové riešenie platov vojakov, ktorý predložia na rokovanie vlády a parlamentu by mal byť schválený až koncom roka. Čiže tesne pred voľbami. Naozaj smutné a na plač.“