Print this page

Fest Anča tento rok premietne najlepšie animované filmy z celého sveta, teda aj zo Slovenska. Hneď v úvode festival otvorí v slovenskej premiére krátka snímka Ivany Šebestovej Sneh. Rozpráva príbeh ženy, ktorá čaká na svoju lásku, príbeh muža, ktorý v ďalekých krajinách hľadá dokonalú vločku a príbeh snehu, ktorý zahaľuje i roztápa sny...

Na otváracom ceremoniáli sa premietne ešte ďalší imaginatívny príbeh, nový krátky hudobný film Ondreja Rudavského Mesiac, ktorý je zároveň aj v medzinárodnej súťaži Anča Award. „Celkovo sa do súťaže prihlásilo dvadsaťsedem filmov od slovenských tvorcov. Vybrali sme z nich tri. Predstavujú to najlepšie, čo u nás za posledný rok vzniklo." prezradil Maroš Brojo. A čo bude s tými zvyšnými? Aj to prezradil dramaturg Fest Anči: „Premietneme ich v samostatnej slovenskej sekcii."
Film Mesiac odkazuje na pramene prehistorickej mystiky ľudstva. Ide o predstavu, ktorá Rudavského prenasledovala a fascinovala od mala. Atmosféra obrazov Boscha a Brueghela sa pretavuje do modernej, surrealistickej a futuristickej imaginácie a v magicky plynúcom čase vťahuje diváka do svojho sveta. Mesiac je vlastne výtvarným dielom, akýmsi obrazom meniacim sa v čase.

V Medzinárodnej súťaži študentských filmov Anča Student Award sú Pandy Matúša Vizára, ktoré si to tento rok namierili aj do Cannes. Scény z filmu majú reálny základ. Číňania prenajímajú čiernobiely symbol komercializmu a aj záchrany prírody do svetových zoo za milióny dolárov. Jedna panda sa takto vo Vizárovom filme ocitla aj v Margecanoch, kde má spomedzi ostatných zvierat podmienky na najpohodlnejší život. A to aj keby ho sama nechcela. Nastáva úporná až vtipná snaha "pomôcť" prírode a pandu rozmnožiť...
Duo autoriek Ové Pictures sa minulý rok podpísalo pod vizuál Fest Anči. Tento rok sa ich šikovnosť opäť prejavila. V medzinárodnej súťaži hudobných videí Anča Music Video Award uvidíte ich nový videoklip Idaho, ktorý Veronika Obertová a Michaela Čopíková vytvorili pre Kalifornskú kapelu Antioquia.
„Okrem filmov bude na festivale aj kvalitná domáca hudobná produkcia." hovorí riaditeľka festivalu Eva Pavlovičová. „O poriadny žúr sa postarajú napríklad Palo Čejka alias DJ Reverend, Emo Noiz Boys, Karaoke Tundra a Vec."