Dni ruského filmu v Kine Lumière ukážu verný obraz ruskej spoločnosti

19.09.2013 13:17 | Tlačové správy | SFÚ

Od pondelka 23. septembra bude priestor v Kine Lumière patriť prehliadke Dni ruského filmu. Tá ponúkne divákom sedem celovečerných hraných filmov, ktoré sú obrazom súčasného ruského myslenia i spoločnosti.

Prehliadka potrvá do 29. septembra, projekcie sú naplánované na každý deň o 20.00 hod. v kinosále K1.

Prehliadka Dni ruského filmu ponúkne sedem dlhometrážnych hraných filmov z obdobia posledného roka. Tematicky zobrazujú dnešnú krajinu, ale vracajú sa aj do minulosti a sú reálnym obrazom súčasného ruského myslenia. Prehliadku otvorí film Šťastný nový rok, mamičky!, ktorého obsahom je päť filmových poviedok s príbehmi matky a dieťaťa ako dvoch najbližších ľudí bez ohľadu na vek. Snímka je voľným pokračovaním filmu Matky, približujúceho v ôsmich poviedkach rôzne životné situácie a gratulácie matkám k sviatku MDŽ, ktorý v Rusku po premiére vzbudil veľký záujem u verejnosti. Poviedky sú vtipné, lyrické až komické a diváci v nich uvidia dobrodružstvá hrdinov, ktoré vypovedajú o tom, že nech sa stane čokoľvek, matka bude milovať vždy a za každých okolností.
Medzi siedmimi ruskými filmami diváci nájdu zväčša komédie, melodrámy, ale aj drámy. Film Príbehy v réžii Michaila Segala rozpráva o mladom spisovateľovi, ktorý doručí do moskovského vydavateľstva zbierku svojich poviedok, a tá krátko na to začne ovplyvňovať život každého, kto sa z nej rozhodne prečítať si čo i len jednu stranu. Melodramatický príbeh Kokoko režisérky Avdotie Smirnovovej je o dvoch rozdielnych ženách, ktoré zdanlivo nemajú nič spoločné, no keď sa náhodne stretnú, prekvapivo si padnú do oka. Predstavujú dva protipóly ruskej spoločnosti, aj preto sa film považuje za „večnú komédiu ruského života". Prehliadka ponúkne aj ďalší Smirnovovej film, komediálne ladenú snímku 2 dni. Tá zobrazuje vysokopostaveného úradníka z Moskvy, ktorý má odcudziť pozemky provinčnému múzeu a postaviť na nich novú rezidenciu, no po zoznámení s mladou literárnou vedkyňou zmení názor nielen na túto otázku, ale i na celý svoj život.
Súčasťou prehliadky sú aj dve drámy. Snímka Dirigent režiséra Pavla Lungina zobrazuje hrdinu, ktorý si je pod vplyvom tragických okolností nútený uvedomiť mieru vlastného sebectva a krutosti a prehodnotiť celý život. Premietať sa bude aj vojnová dráma Biely tiger, zatiaľ posledný film ruského režiséra Karena Šachnazarova, u nás známeho predovšetkým vďaka filmu Mesto Zero z roku 1988, v ktorom až absurdným spôsobom reflektoval vtedajšiu socialistickú spoločnosť. Jeho nový film je z obdobia konca 2. svetovej vojny, kedy ťažké pretrvávajúce boje vyčerpávajú sily na oboch stranách. Čím rozhodnejšie postupuje sovietske vojsko, tým častejšie sa na bojisku objavuje obrovský nezničiteľný nemecký tank Biely tiger, ktorý je jeho nočnou morou. Sovietske velenie sa ho preto rozhodne zneškodniť zostrojením špeciálneho tanku s posádkou, ktorá sa Bielemu Tigrovi vyrovná.
Prehliadka Dni ruského filmu sa koná na základe kultúrnej dohody medzi Ministerstvom kultúry Slovenskej republiky (MK SR) a Ministerstvom kultúry Ruskej federácie (MK RF), jej organizátormi sú MK RF, Filmová spoločnosť Noy a Veľvyslanectvo Ruskej federácie na Slovensku. Zo slovenskej strany prehliadku organizujú MK SR a Slovenský filmový ústav (SFÚ). Dva filmy prehliadky sa odpremietajú za účasti hereckých predstaviteliek. Otvárací poviedkový film Šťastný nový rok, mamičky!, ktorý je iba na pozvánky a nie je určený pre verejnosť, uvedú herečky Irina Rozanovová a Júlia Nazarenková spolu Grigorijom Gevorkyanom z filmovej spoločnosti Noy a Sergejom Lazarukom z Filmovej únie Ruskej federácie, film Príbehy divákom predstaví herečka Daria Nosikovová. Všetky snímky prehliadky budú uvedené v originálnom jazyku so slovenskými elektronickými titulkami. Vstup na podujatie je voľný.

x x x

Program prehliadky:

23. september o 20.00 hod. – slávnostné otvorenie iba na pozvánky!
ŠŤASTNÝ NOVÝ ROK, MAMIČKY (r. Artem Aksenenko, Sarik Andreasian, Anton Bormatov, Dmitrij Gračov, Klim Poplavskij, 2012)

24. september o 20.00 hod.
PRÍBEHY (r. Michail Segal, 2012)

25. september o 20.00 hod.
DIRIGENT (r. Pavel Lungin, 2012)

26. september o 20.00 hod.
KOKOKO (r. Avdotia Smirnovová, 2012)

27. september o 20.00 hod.
BIELY TIGER (r. Karen Šachnazarov, 2012)

28. september o 20.00 hod.
MATKY (r. Tichon Kornev, Ashot Keščian, Karen Oganesian, Jevgenij Abizov, Sarik Andreasian, Eľdar Salavatov, Alan Badojev, Dmitrij Ďužev, Kirill Kozlov, 2012)

29. september o 20.00 hod.
2 DNI (r. Avdotia Smirnovová, 2011)Skúma mysle psychopatov. A má nový prípad

Skúma mysle psychopatov. A má nový prípad

Neurologička, staršia zvláštna agentka Sayer Altairová, skúma mysle psychopatov. Po strelnom zranení je konečne zase v teréne. Do služby ju povolali, keď agent FBI vo voľnom čase pri prechádzke so psom špeciálne vycvičeným na hľadanie mŕtvol spadol do jaskyne plnej ľudských kostí...

Trump potvrdil, že USA vykonali kybernetický útok proti ruskej dezinformačnej agentúre

Trump potvrdil, že USA vykonali kybernetický útok proti ruskej dezinformačnej agentúre

Americky prezident Donald Trump prvýkrát potvrdil, že Spojené štáty v roku 2018 vykonali kybernetický útok proti ruskej Agentúre pre výskum internetu (AII).

Za hackerstvo a za klamstvá o teroristoch hrozia mužovi štyri roky väzenia

Za hackerstvo a za klamstvá o teroristoch hrozia mužovi štyri roky väzenia

Muž čelí obžalobe zo šírenia poplašnej správy spočívajúcej v tom, že v Česku zaútočia teroristi.

Chcete si požičať kolobežku, bicykel alebo zavolať si taxík cez mobilnú aplikáciu? Tieto tipy pomôžu mať peniaze v bezpečí

Chcete si požičať kolobežku, bicykel alebo zavolať si taxík cez mobilnú aplikáciu? Tieto tipy pomôžu mať peniaze v bezpečí

Objednať si odvoz, prípadne požičať si bicykel alebo kolobežku je bežné v zahraničí, ako aj na Slovensku. Tieto nové formy prepravy využívame počas dňa, ale napríklad aj na dovolenke v cudzine.

Rektor navrhol, aby vysoké školy kúpili denník Lidové noviny

Rektor navrhol, aby vysoké školy kúpili denník Lidové noviny

Rektor Českého vysokého učení technického (ČVUT) v Praze Vojtěch Petráček navrhl, aby se vysoké školy složily a koupily Lidové noviny ze skupiny Mafra, která patří Agrofertu.

Kaczyński obvinil zahraničné médiá, že sa miešajú do volieb

Kaczyński obvinil zahraničné médiá, že sa miešajú do volieb

Šéf poľskej vládnej strany Právo a spravodlivosť (PiS) Jaroslaw Kaczyński obvinil zahraničné médiá z toho, že sa pred nadchádzajúcim druhým kolom hlasovania o budúcom poľskom prezidentovi miešajú do volieb.

Škoda Auto Slovensko má nového šéfa marketingu

Škoda Auto Slovensko má nového šéfa marketingu

Od júla 2020 nastáva zmena v top manažmente spoločnosti ŠKODA AUTO Slovensko.

Domček deduška Večerníčka zrekonštruujú a premiestnia (VIDEO)

Domček deduška Večerníčka zrekonštruujú a premiestnia (VIDEO)

Očakávaná obnova a rekonštrukcia národnej kultúrnej pamiatky známeho domčeka deduška Večerníčka sa začala 6. júla 2020.

O2 poľudštilo svoju zákaznícku linku. Od prvého momentu sa s vami bude rozprávať zamestnanec linky a nie automat (VIDEO)

O2 poľudštilo svoju zákaznícku linku. Od prvého momentu sa s vami bude rozprávať zamestnanec linky a nie automat (VIDEO)

O2 sa rozhodlo radikálne zmeniť zážitok, s akým sa zákazník najčastejšie stretáva pri volaní na zákaznícke linky. Preto v týchto dňoch pristúpilo k vypnutiu prednahratých hlášok, ktoré slúžili na navigovanie zákazníka a prináša priame spojenie so zamestnancom zákazníckej linky  už od začiatku hovoru. Zákazník tak po novom nebude musieť počúvať vopred nahraté dlhé zoznamy možností ani zadávať žiadne čísla v menu, ale hneď po vytočení čísla 949 je privítaný a spojený s najbližším voľným asistentom.

Začal proces, v ktorom herec Depp žaluje bulvárny denník

Začal proces, v ktorom herec Depp žaluje bulvárny denník

S čiernou šatkou zakrývajúcou ústa a nos dnes prišiel na súd v Londýne hrdina Pirátov z Karibiku a hollywoodsky herec Johnny Depp.

Najčítanejšie