Print this page

Slovensko od roku 2009 zaplatilo súkromnej firme Skytoll za prevádzku výberu mýta takmer miliardu eur. Až 46 % z celkového výberu mýta skončilo u prevádzkovateľa, čo je štyrikrát viac ako v susednom Česku (10%). Napriek avizovaným zmenám hrozí, že bude spôsob výberu mýta pre Slovensko naďalej mimoriadne nevýhodný.

„To, čo sa dialo doteraz, bol jeden z najväčších tunelov verejných financií po roku 1989. No namiesto skutočnej nápravy sledujeme pokus o reprízu – tentokrát s rovnakým hercom, len pod iným menom,“ hovorí odborník PS na dopravu Martin Pekár

Od roku 2026 má výber mýta zabezpečiť firma CzechToll, ktorá je však sesterskou firmou Skytollu s rovnakým majetkovým pozadím – skupinou PPF a rodinou Kellnerovcov. Podľa medializovaných informácií štát opäť nebude vlastniť časť zdrojových kódov. To znamená, že akékoľvek zmeny v softvéri, ktoré nevyhnutne prídu, si bude musieť štát objednať u pôvodného dodávateľa a nebude mať pritom na výber. V dôsledku tohto nevýhodného postavenia v minulosti podľa Pekára dochádzalo k navyšovaniu ceny zo strany spoločnosti Skytoll.

Expert na dopravu pripomenul, že pôvodnú zmluvu nastavoval minister Smeru Ľubomír Vážny, a novú zmluvu opäť uzatvára minister zo Smeru – Jozef Ráž mladší. „Minister Ráž predstiera konsolidáciu verejných financií, no v skutočnosti ide len o pokračovanie starého modelu, akurát s nižšími províziami. Princíp však zostáva – verejné peniaze plynú súkromnému monopolu bez skutočnej súťaže a kontroly,“ uvádza Martin Pekár.

Pekár vyzýva na zverejnenie všetkých technických detailov novej zmluvy vrátane vlastníctva zdrojových kódov. Za povinnosť ministerstva tiež považuje vyhodnotenie alternatív, ktoré by umožnili štátu vlastniť a prevádzkovať mýtny systém bez závislosti od súkromných firiem.
„Toto nie je konsolidácia, ale pokračovanie v plytvaní. Slovensko si zaslúži moderný, efektívny a štátom vlastnený systém výberu mýta. Nie ďalší dlhoročný záväzok voči firmám napojeným na staré politické štruktúry,“ uzavrel Pekár.