Dajte privátnymi filtrami STOPKU vizuálnym hackerom Foto: 3M

Dajte privátnymi filtrami STOPKU vizuálnym hackerom

07.09.2017 15:56 | Tlačové správy | PR

Obrazovky a displeje sú dnes všade. A na nich citlivé dáta, súkromné aj firemné, s ktorými často pracujeme bez ohľadu na to, kto sa nám pozerá cez plece. Zvedavé oči tak môžu za pár minút vyčítať z našich displejov prístupové mená a heslá, informácie o zamestnancoch či zákazníkoch, finančné ukazovatele a množstvo ďalších dôverných informácií. Technologická spoločnosť 3M v experimente spočítala, ako rýchlo a koľko informácií takíto visual hackeri dokážu získať z našich obrazoviek a zároveň prináša technologicky vyspelé riešenie tohto fenoménu – privátne filtre pre obrazovky notebookov, tabletov, aj smartphonov.

 

 

HOME OFFICE ≠ PRÁCA Z DOMU

Viac ako polovica zamestnancov si berie svoju prácu aj mimo kanceláriu. Ale nepracujú len z domu, svoje mobilné zariadenia otvárajú aj na verejných miestach, ako sú kaviarne, dopravné prostriedky, alebo čakárne u lekára. Podľa prieskumu Ponemonského inštitútu až 87 % účastníkov spozorovalo, že niekto sleduje ich obrazovku pri práci na verejnosti, ale viac ako polovica účastníkov priznala, že nepodnikla žiadne kroky, aby v budúcnosti zabránila takémuto „špehovaniu". Pritom investície spoločností do ochrany počítačových sietí a zariadení pred únikom informácií rôznymi antivírusovými programami sa pohybujú súhrnne v miliónoch Eur. Navyše prieskum zistil, že až 68 % dopytovaných spoločností umožňuje svojim zamestnancom používať na pracovné účely aj svoje súkromné zariadenia počas práce mimo kancelárie. „Na získanie informácií nepovolanou osobou pritom netreba veľa, stačí 15 minút a neželaný únik citlivých informácií sa stane realitou," hovorí Peter Barker, marketing manager z technologickej spoločnosti 3M.

VISUAL HACKING NA PRACOVISKU

Visual hacking prekvapujúco nie je len problémom verejných priestorov. Aj veľké zdieľané kancelárie, v ktorých na dohľad sedia rôzne oddelenia či úrovne riadenia, štátne úrady, či univerzity, sú úrodnou pôdou pre zvedavé oči. V prieskume Ponemonského inštitútu až 69 % účastníkov uviedlo, že sa s vizuálnym hackingom stretlo aj na svojom pracovisku. A  vedomie hrozby úniku citlivých informácií ovplyvňuje produktivitu pracovníkov. Experiment 3M preukázal, že pracovníci, ktorí sa cítili ohrození a mali pocit, že im niekto sleduje obrazovku, stihli za 10 minút napísať iba 461 úderov na klávesnici. Naopak tí, ktorí boli presvedčení o dostatočnej ochrane svojej obrazovky, napísali za rovnaký čas až 756 úderov. Podľa Ponemonskej štúdie môže spoločnosť stáť takýto pokles produktivity až 1 mil. Eur ročne.

VIDEO Ako vyzerá visual hacking na pracovisku

Ponemon Institute: Cost of Data Breach Study

Ponemon Institute: Productivity Study

 

NECHRÁNENÁ OBRAZOVKA JE ĽAHKÁ KORISŤ

Spoločnosť 3M a Ponemon Institute zrealizovali v 8 krajinách (Čína, Francúzsko, Nemecko, India, Japonsko, Kórea, Veľká Británia a USA) aj ďalší experiment. Utajený vizuálny hacker navštívil spolupracujúcu spoločnosť a jeho úlohou bolo zistiť, ako ľahké je získať citlivé informácie iba prostredníctvom pohľadu na obrazovku. A výsledky sú doslova alarmujúce. Visual hacking je bleskový, hacker dokáže sledovať väčšie množstvo informácií naraz a predovšetkým, v 68 % prípadoch ho nikto nespozoroval.

–        V 91 % prípadoch bol vizuálny hacker úspešný - získal dôverné informácie.

–        Takmer v 50 % prípadoch na to hackerovi stačilo menej ako 15 minút.

–        52 % citlivých informácií získal hacker práve z obrazoviek počítačov.

–        Pri jednom pokuse hacker získal priemerne 3,9 ks informácií.

–        27 % získaných informácií sa týkalo prihlasovacích údajov, finančných informácií a dôverných dokumentov.

VIDEO 3M Visual Hacking Experiment

Visual Hacking Experiment Study

 

VIZUÁLNA BEZPEČNOSŤ VĎAKA PRIVÁTNYM FILTROM

Zastavenie vizuálneho hackingu je jednoduché, aj keď technologicky veľmi vyspelé. Privátne filtre od technologickej spoločnosti 3M, založené na patentovanej optickej technológii MicroLouvre™, obmedzujú zorný uhol celej obrazovky a blokujú pohľad z obidvoch strán obrazovky počítača.

„Filtre sú flexibilné, odolné a je jednoduché ich opakovane umiestniť na obrazovku akéhokoľvek monitora, notebooku, tabletu, či mobilu. Pri bočnom pohľade na obrazovku začína jej obraz už od 30 stupňov černieť a obsah obrazovky sa tým pádom stáva pre nepovolaných neviditeľný. Druhou možnosťou je zlatý filter, ktorý hackerovi ukáže len jeho vlastný obraz a zanecháva o 14 % zreteľnejšiu obrazovku ako čierny filter," hovorí odborník 3M Peter Barker.

Oba filtre sú však priehľadné a nevytvárajú žiadnu prekážku plnohodnotnej práci pri počítači. Prekážať budú iba nepovolaným divákom.

 

VIDEO Ako umiestniť privátny filter na notebook

VIDEO Ako umiestniť privátny filter na tablet

Okrem privátnych filtrov zahŕňa ponuka 3M aj filtre pre potlačenie odrazu svetla a ochranu displeja

pošli na vybrali.sme.sk
Príbeh o Vincentovi van Goghovi: Smäd po živote

Príbeh o Vincentovi van Goghovi: Smäd po živote

Príbeh Vincenta van Gogha poznáme v hrubých črtách všetci. Bol chudobný ako kostolná myš, vydržiaval ho brat Theo. Len tak mohol maľovať a len vďaka nemu po ňom zostali obrazy, pri ktorých zastane srdce.

Zamestnanci Absolut sa vyzliekli v reklame donaha (VIDEO)

Zamestnanci Absolut sa vyzliekli v reklame donaha (VIDEO)

Značka Absolut prišla s nezvyčajnou kampaňou s názvom „Vodka, ktorá nemá čo skrývať“.

Prečo do O 5 minút 12 neprišiel zástupca žiadnej vládnej strany?

Prečo do O 5 minút 12 neprišiel zástupca žiadnej vládnej strany?

V súvislosti s aktuálnou politickou krízou pripravila RTVS špeciálne vysielanie diskusnej relácie O 5 minút 12, do ktorej pozvala debatovať zástupcov všetkých parlamentných strán, vrátane ĽSNS.

Kňažko naživo na OTOvi: Ministrom financií by mal byť Bašternák, ministrom vnútra Kočner a premiérkou Trošková (+ VIDEO)

Kňažko naživo na OTOvi: Ministrom financií by mal byť Bašternák, ministrom vnútra Kočner a premiérkou Trošková (+ VIDEO)

 

Dnes večer RTVS na Jednotke vysielala OTO – Osobnosť televíznej obrazovky. Hoci námestia sú plné demonštrujúcich ľudí, spoločnosťou otriasa vražda Jána Kuciaka a Martiny Kušnírovej, a o podpore protestov sa nedávno hovorilo dokonca aj v Česku - na odovzdávaní Českého leva, na odovzdávaní slovenských televíznych cien bolo o súčasnej situácii spočiatku nezvyčajne ticho, až na niekoľko náznakov.

Marek Majeský: Erik Tomáš ma žiadal o šírenie pozitívneho hodnotenia na jeho osobu

Marek Majeský: Erik Tomáš ma žiadal o šírenie pozitívneho hodnotenia na jeho osobu

Herec Marek Majeský dnes zverejnil na facebooku status, v ktorom opísal, ako ho poslanec Smeru a mediálny poradca Roberta Fica Erik Tomáš žiadal o podporu.

Blaha šíri hoax, že Denník N napísal, že na proteste v Bratislave bolo 10 miliónov ľudí

Blaha šíri hoax, že Denník N napísal, že na proteste v Bratislave bolo 10 miliónov ľudí

Poslanec Smeru –SD Luboš Blaha šíri vymyslenú správu aj s upravenou fotkou webovej stránky Denníka N s titulkou, že „Protesty nezoslabli, v Bratislave žiadalo predčasné voľby 10 miliónov ľudí.“

Dnešné titulky: Ľudia Ficovi: Ani my neodchádzame!

Dnešné titulky: Ľudia Ficovi: Ani my neodchádzame!

V piatok podvečer boli v desiatkach miest na Slovensku aj v zahraničí protesty proti vláde. Len v Bratislave podľa odhadov prišlo na Námestie SNP okolo 65 tisíc ľudí.

Hovorkyňa Roberta Fica skončila na infúziách

Hovorkyňa Roberta Fica skončila na infúziách

Hektické obdobie politickej krízy sa odrazilo aj na zdraví hovorkyne premiéra Beatrice Szabóovej.

Emma Drobná je tvárou novej kampane Coca-Cola

Emma Drobná je tvárou novej kampane Coca-Cola

Tvárou novej komunikačnej kampane spoločnosti Coca-Cola je speváčka Emma Drobná. Víťazka SuperStar z roku 2015 je tvárou Coca-Cola v televíznom spote ale aj na sociálnych sieťach, či v rádiách.

Najčítanejšie