Budúci šéf Reportérov členov vedenia spravodajstva v RTVS kritizoval, teraz s nimi problém nemá Foto: FB V. Štofaník

Budúci šéf Reportérov členov vedenia spravodajstva v RTVS kritizoval, teraz s nimi problém nemá

02.04.2018 21:59 | TV | mk

Šéfom nových Reportérov bude Vincent Štofaník, ktorý minulý rok z RTVS odišiel pre nesúhlas s personálnou politikou vedenia a zároveň kritizoval, že šéfovia spravodajstva prichádzajú z tlačových oddelení ministerstiev. Teraz s tým problém nemá.

 

V januári Jaroslav Rezník nečakane zrušil Reportérov, urobil tak krátko potom, ako sa Matica slovenská sťažovala na reportáž z Reportérov. Podľa webu Matice, vo vedení Matice pôsobí otec generálneho riaditeľa Jaroslav Rezník, st. Vedenie RTVS zrušenie Reportérov odmietlo spájať s nespokojnosťou Matice. „Svojou kvalitou nezodpovedala nárokom, aké má relácia tohto typu spĺňať – témami, ani ich spracovaním," oznámilo dôvod náhleho zrušenia relácie vedenie RTVS.

Redakcia Reportérov prešla pod reláciu Občan za dverami, s tým, že Rezník sľúbil, že prinesie nových Reportérov. Tých má pripraviť a nakoniec im šéfovať Vincent Štofaník, ktorý z RTVS pre nesúhlas s personálnou politikov Rezníka odišiel.

V RTVS pracoval 9 rokov a za Václava Miku šéfoval rozhlasovej časti RTVS. Odišiel, lebo sa mu nepáčilo, že mu Rezník bez jeho vedomia dosadzoval jeho podriadených. „Posledné týždne dochádzalo k zmenám, pri ktorých som nebol v zhode so svojimi novými podriadenými ani s ich predstavami o tom, ako by malo verejnoprávne rádio vyzerať (…) Šéfdramaturg Rádia Slovensko, Michal Dzurjanin, ktorý sa po mne stal aj šéfom celého rozhlasu, bol vymenovaný bez môjho súhlasu a vedomia. Dozvedel som sa o tom z tlačovej správy,“ povedal po svojom odchode Štofaník minulý rok pre Denník N.

Rezník to neskôr v rozhovore pre Denník N poprel. Na otázku, čo sa teda stalo Rezník povedal toto: „Viete čo, Michal Horáček má vo svojej knihe Habitus hazardného hráča jednu vetu: „Koukej se živým do očí, ne mrtvým do prdele.“ Nevidím dôvod, aby som to teraz celé rekriminoval. Ale nebolo to tak, ako hovorí Vinco," povedal Rezník pre N.

Dnes je Vincent Štofaník späť, ako nový šéf zrušených Reportérov - od polovičky marca je riaditeľom Odboru aktuálnej a analytickej publicistiky, momentálne vedie zlúčený tím Občan za dverami, pod ktorý prešli redaktori Reportérov. Pracuje na novom nastavení investigatívnych Reportérov a od septembra im bude aj šéfovať.

Poslali sme mu tieto otázky (neodpovedal na všetky):

Prečo ste sa rozhodli vrátiť do RTVS?

V RTVS (predtým v Slovenskom rozhlase) som pracoval 9 rokov. Verejnoprávne médiá, či už rozhlas alebo televízia, vytvárajú priestor pre zmysluplnú prácu novinára. Ponuku pracovať v tíme investigatívnej a občianskej publicistiky som sa rozhodol prijať, pretože vo všeobecnosti a osobitne v tejto spoločenskej situácii, považujem za správne, ak sa aktívne zapojím do procesu budovania redakcie (Reportéri RTVS), ktorá má byť prirodzenou súčasťou verejnoprávnej inštitúcie. Rezignovať na túto výzvu a následne len ako divák či poslucháč komentovať program RTVS by som považoval za chybu.

Čo ste medzi tým robili?

Na pozícii programového riaditeľa SRo som skončil 31.10. 2017. Uplynulé dva mesiace som pracoval na príprave vlastného projektu v oblasti vzdelávania.

V Denníku N ste kriticky hodnotili príchod ľudí, ktorí prišli na riadiace posty priamo z ministerstiev, teraz budú takýto ľudia vaši kolegovia, ktorí ovplyvňujú spravodajstvo, nevadí vám to (Človek, ktorý pracuje pre ministerstvo alebo nejakého politika, sa do istej miery stáva neslobodným, a to je pre prácu v médiách hendikep. Prináša si nejaké vnútorné nastavenie a autocenzúru, inak sa pozerá na riziko, ktoré môže nejaké jeho rozhodnutie priniesť... Má vyššiu mieru autocenzúry - povedal minulý rok Štofaník - pozn.red.)?

V spravodajstve RTVS pracuje množstvo skúsených profesionálov vrátane jeho vedenia, naďalej potvrdzuje svoju vysokú kvalitu a najvyššiu dôveryhodnosť. To je pre mňa v tejto chvíli rozhodujúce.

Ako hodnotíte doterajšie vysielanie Reportérov?

Do televíznej časti RTVS prichádzam pracovať na obnovení a zlepšení fungovania redakcie Reportérov RTVS, ktorá sa, verím, môže v budúcnosti zaradiť medzi lídrov investigatívnej publicistiky, akú dnes na Slovensku poznáme najmä v súkromných printových médiách. Preto mi dovoľte, aby som sa nevracal k hodnoteniu minulosti, ale sústredil sa na to, akú kvalitu a profesionálnu úroveň bude mať relácia na jeseň. To si vyžaduje množstvo práce aj skúsenosti nových ľudí

Považujete za správne rozhodnutie riaditeľa reláciu s týmto názvom pozastaviť?

Bez odpovede.

Ako budú vyzerať noví Reportéri? Kto bude tvoriť tím Reportérov? Pribudnú aj nové mená?
Ale ku konkrétnym detailom by som sa rád vyjadril až po určitom čase.Šéfredaktorom Investigatívneho centra Jána Kuciaka sa stal Lukáš Diko

Šéfredaktorom Investigatívneho centra Jána Kuciaka sa stal Lukáš Diko

 Šéfredaktorom Investigatívneho centra Jána Kuciaka (ICJK) sa od 13. júla stal Lukáš Diko, ktorý prevzal vedenie redakcie občianskeho združenia.

Skúma mysle psychopatov. A má nový prípad

Skúma mysle psychopatov. A má nový prípad

Neurologička, staršia zvláštna agentka Sayer Altairová, skúma mysle psychopatov. Po strelnom zranení je konečne zase v teréne. Do služby ju povolali, keď agent FBI vo voľnom čase pri prechádzke so psom špeciálne vycvičeným na hľadanie mŕtvol spadol do jaskyne plnej ľudských kostí...

Trump potvrdil, že USA vykonali kybernetický útok proti ruskej dezinformačnej agentúre

Trump potvrdil, že USA vykonali kybernetický útok proti ruskej dezinformačnej agentúre

Americky prezident Donald Trump prvýkrát potvrdil, že Spojené štáty v roku 2018 vykonali kybernetický útok proti ruskej Agentúre pre výskum internetu (AII).

Za hackerstvo a za klamstvá o teroristoch hrozia mužovi štyri roky väzenia

Za hackerstvo a za klamstvá o teroristoch hrozia mužovi štyri roky väzenia

Muž čelí obžalobe zo šírenia poplašnej správy spočívajúcej v tom, že v Česku zaútočia teroristi.

Chcete si požičať kolobežku, bicykel alebo zavolať si taxík cez mobilnú aplikáciu? Tieto tipy pomôžu mať peniaze v bezpečí

Chcete si požičať kolobežku, bicykel alebo zavolať si taxík cez mobilnú aplikáciu? Tieto tipy pomôžu mať peniaze v bezpečí

Objednať si odvoz, prípadne požičať si bicykel alebo kolobežku je bežné v zahraničí, ako aj na Slovensku. Tieto nové formy prepravy využívame počas dňa, ale napríklad aj na dovolenke v cudzine.

Rektor navrhol, aby vysoké školy kúpili denník Lidové noviny

Rektor navrhol, aby vysoké školy kúpili denník Lidové noviny

Rektor Českého vysokého učení technického (ČVUT) v Praze Vojtěch Petráček navrhl, aby se vysoké školy složily a koupily Lidové noviny ze skupiny Mafra, která patří Agrofertu.

Kaczyński obvinil zahraničné médiá, že sa miešajú do volieb

Kaczyński obvinil zahraničné médiá, že sa miešajú do volieb

Šéf poľskej vládnej strany Právo a spravodlivosť (PiS) Jaroslaw Kaczyński obvinil zahraničné médiá z toho, že sa pred nadchádzajúcim druhým kolom hlasovania o budúcom poľskom prezidentovi miešajú do volieb.

Škoda Auto Slovensko má nového šéfa marketingu

Škoda Auto Slovensko má nového šéfa marketingu

Od júla 2020 nastáva zmena v top manažmente spoločnosti ŠKODA AUTO Slovensko.

Domček deduška Večerníčka zrekonštruujú a premiestnia (VIDEO)

Domček deduška Večerníčka zrekonštruujú a premiestnia (VIDEO)

Očakávaná obnova a rekonštrukcia národnej kultúrnej pamiatky známeho domčeka deduška Večerníčka sa začala 6. júla 2020.

O2 poľudštilo svoju zákaznícku linku. Od prvého momentu sa s vami bude rozprávať zamestnanec linky a nie automat (VIDEO)

O2 poľudštilo svoju zákaznícku linku. Od prvého momentu sa s vami bude rozprávať zamestnanec linky a nie automat (VIDEO)

O2 sa rozhodlo radikálne zmeniť zážitok, s akým sa zákazník najčastejšie stretáva pri volaní na zákaznícke linky. Preto v týchto dňoch pristúpilo k vypnutiu prednahratých hlášok, ktoré slúžili na navigovanie zákazníka a prináša priame spojenie so zamestnancom zákazníckej linky  už od začiatku hovoru. Zákazník tak po novom nebude musieť počúvať vopred nahraté dlhé zoznamy možností ani zadávať žiadne čísla v menu, ale hneď po vytočení čísla 949 je privítaný a spojený s najbližším voľným asistentom.

Najčítanejšie