Budúci šéf Reportérov členov vedenia spravodajstva v RTVS kritizoval, teraz s nimi problém nemá Foto: FB V. Štofaník

Budúci šéf Reportérov členov vedenia spravodajstva v RTVS kritizoval, teraz s nimi problém nemá

02.04.2018 21:59 | TV | mk

Šéfom nových Reportérov bude Vincent Štofaník, ktorý minulý rok z RTVS odišiel pre nesúhlas s personálnou politikou vedenia a zároveň kritizoval, že šéfovia spravodajstva prichádzajú z tlačových oddelení ministerstiev. Teraz s tým problém nemá.

 

V januári Jaroslav Rezník nečakane zrušil Reportérov, urobil tak krátko potom, ako sa Matica slovenská sťažovala na reportáž z Reportérov. Podľa webu Matice, vo vedení Matice pôsobí otec generálneho riaditeľa Jaroslav Rezník, st. Vedenie RTVS zrušenie Reportérov odmietlo spájať s nespokojnosťou Matice. „Svojou kvalitou nezodpovedala nárokom, aké má relácia tohto typu spĺňať – témami, ani ich spracovaním," oznámilo dôvod náhleho zrušenia relácie vedenie RTVS.

Redakcia Reportérov prešla pod reláciu Občan za dverami, s tým, že Rezník sľúbil, že prinesie nových Reportérov. Tých má pripraviť a nakoniec im šéfovať Vincent Štofaník, ktorý z RTVS pre nesúhlas s personálnou politikov Rezníka odišiel.

V RTVS pracoval 9 rokov a za Václava Miku šéfoval rozhlasovej časti RTVS. Odišiel, lebo sa mu nepáčilo, že mu Rezník bez jeho vedomia dosadzoval jeho podriadených. „Posledné týždne dochádzalo k zmenám, pri ktorých som nebol v zhode so svojimi novými podriadenými ani s ich predstavami o tom, ako by malo verejnoprávne rádio vyzerať (…) Šéfdramaturg Rádia Slovensko, Michal Dzurjanin, ktorý sa po mne stal aj šéfom celého rozhlasu, bol vymenovaný bez môjho súhlasu a vedomia. Dozvedel som sa o tom z tlačovej správy,“ povedal po svojom odchode Štofaník minulý rok pre Denník N.

Rezník to neskôr v rozhovore pre Denník N poprel. Na otázku, čo sa teda stalo Rezník povedal toto: „Viete čo, Michal Horáček má vo svojej knihe Habitus hazardného hráča jednu vetu: „Koukej se živým do očí, ne mrtvým do prdele.“ Nevidím dôvod, aby som to teraz celé rekriminoval. Ale nebolo to tak, ako hovorí Vinco," povedal Rezník pre N.

Dnes je Vincent Štofaník späť, ako nový šéf zrušených Reportérov - od polovičky marca je riaditeľom Odboru aktuálnej a analytickej publicistiky, momentálne vedie zlúčený tím Občan za dverami, pod ktorý prešli redaktori Reportérov. Pracuje na novom nastavení investigatívnych Reportérov a od septembra im bude aj šéfovať.

Poslali sme mu tieto otázky (neodpovedal na všetky):

Prečo ste sa rozhodli vrátiť do RTVS?

V RTVS (predtým v Slovenskom rozhlase) som pracoval 9 rokov. Verejnoprávne médiá, či už rozhlas alebo televízia, vytvárajú priestor pre zmysluplnú prácu novinára. Ponuku pracovať v tíme investigatívnej a občianskej publicistiky som sa rozhodol prijať, pretože vo všeobecnosti a osobitne v tejto spoločenskej situácii, považujem za správne, ak sa aktívne zapojím do procesu budovania redakcie (Reportéri RTVS), ktorá má byť prirodzenou súčasťou verejnoprávnej inštitúcie. Rezignovať na túto výzvu a následne len ako divák či poslucháč komentovať program RTVS by som považoval za chybu.

Čo ste medzi tým robili?

Na pozícii programového riaditeľa SRo som skončil 31.10. 2017. Uplynulé dva mesiace som pracoval na príprave vlastného projektu v oblasti vzdelávania.

V Denníku N ste kriticky hodnotili príchod ľudí, ktorí prišli na riadiace posty priamo z ministerstiev, teraz budú takýto ľudia vaši kolegovia, ktorí ovplyvňujú spravodajstvo, nevadí vám to (Človek, ktorý pracuje pre ministerstvo alebo nejakého politika, sa do istej miery stáva neslobodným, a to je pre prácu v médiách hendikep. Prináša si nejaké vnútorné nastavenie a autocenzúru, inak sa pozerá na riziko, ktoré môže nejaké jeho rozhodnutie priniesť... Má vyššiu mieru autocenzúry - povedal minulý rok Štofaník - pozn.red.)?

V spravodajstve RTVS pracuje množstvo skúsených profesionálov vrátane jeho vedenia, naďalej potvrdzuje svoju vysokú kvalitu a najvyššiu dôveryhodnosť. To je pre mňa v tejto chvíli rozhodujúce.

Ako hodnotíte doterajšie vysielanie Reportérov?

Do televíznej časti RTVS prichádzam pracovať na obnovení a zlepšení fungovania redakcie Reportérov RTVS, ktorá sa, verím, môže v budúcnosti zaradiť medzi lídrov investigatívnej publicistiky, akú dnes na Slovensku poznáme najmä v súkromných printových médiách. Preto mi dovoľte, aby som sa nevracal k hodnoteniu minulosti, ale sústredil sa na to, akú kvalitu a profesionálnu úroveň bude mať relácia na jeseň. To si vyžaduje množstvo práce aj skúsenosti nových ľudí

Považujete za správne rozhodnutie riaditeľa reláciu s týmto názvom pozastaviť?

Bez odpovede.

Ako budú vyzerať noví Reportéri? Kto bude tvoriť tím Reportérov? Pribudnú aj nové mená?
Ale ku konkrétnym detailom by som sa rád vyjadril až po určitom čase.

pošli na vybrali.sme.sk


Na komunikačnom oddelení v Tescu sú zmeny

2. Na komunikačnom oddelení v Tescu sú zmeny

Na komunikačnom oddelení spoločnosti Tesco Slovensko došlo k viacerým zmenám.

Zomrel spisovateľ a bývalý šéfredaktor Dotykov a rádia Devín

3. Zomrel spisovateľ a bývalý šéfredaktor Dotykov a rádia Devín

V stredu vo veku 58 rokov zomrel spisovateľ, básnik, textár, publicista a dlhoročný rozhlasový spolupracovník Maroš M. Bančej.

Pri požiari v štúdiu animovaných filmov zahynulo najmenej 33 ľudí (VIDEO)

4. Pri požiari v štúdiu animovaných filmov zahynulo najmenej 33 ľudí (VIDEO)

Najmenej 33 ľudí zahynulo pri požiari v známom japonskom štúdiu animovaného filmu Kyoto Animation Studio v japonskom Kjóte.

Nela Pocisková a Filip Tuma v kampani Orange hovoria o svojom súkromí (VIDEO)

5. Nela Pocisková a Filip Tuma v kampani Orange hovoria o svojom súkromí (VIDEO)

Spoločnosť Orange štartuje novú PR kampaň s názvom Rodinné LOVEstories.

Známy prejav Jakeša má už 30 rokov, pozrite si necenzurovaný záznam (VIDEO)

6. Známy prejav Jakeša má už 30 rokov, pozrite si necenzurovaný záznam (VIDEO)

Paní Zagorová je síce „milá holka“, ale už tri roky po sobe berie 600 tisíc... a čo potom „Jandovia a iní“? Od slávneho prejavu Miloša Jakeša, ktorý bol predzvesťou pádu komunismu, uplynulo presne 30 rokov.

Aj vás nadchla aplikácia, ktorá vám ukáže, ako budete vyzerať o 30 rokov? Pozor, prináša viaceré riziká

7. Aj vás nadchla aplikácia, ktorá vám ukáže, ako budete vyzerať o 30 rokov? Pozor, prináša viaceré riziká

Na sociálnych sieťach pribúdajú v posledných dňoch fotky ľudí, ako môžu vyzerať o 30 rokov, či naopak fotky, ako vyzerajú o niekoľko rokov mladší. Ľudia si ich vytvorili pomocou aplikácie FaceApp, ktorá dokáže pomocou umelej inteligencie zmeniť tvár ľudí podľa rôznych kritérií a aj podľa veku. Odborníci však varujú, aplikácia sa môže dostať k citlivým údajom, s ktorými môže ďalej bez vedomia ich majiteľa nakladať.

Turecký súd zbavil viny novinára a experta Reportérov bez hraníc

8. Turecký súd zbavil viny novinára a experta Reportérov bez hraníc

Istanbulský súd dnes oslobodil novinára a experta medzinárodnej novinárskej organizácie Reportéri bez hraníc (RSF) Erola Önderoglua obžaloby z teroristickej propagandy.

AFP: Pigasse a Křetínský chcú posilniť svoje pozície v Le Monde

9. AFP: Pigasse a Křetínský chcú posilniť svoje pozície v Le Monde

Francouzský bankéř Matthieu Pigasse a český miliardář Daniel Křetínský exkluzivně jednají o odkoupení podílů španělské mediální skupiny Prisa ve společnosti Le Monde Libre. Ta kontroluje skupinu Le Monde, jenž vydává stejnojmenný deník.

O2 Dobrá vec pozná svojich víťazov O2 Športovej akadémie Mateja Tótha. Poteší až 40 škôl po celom Slovensku

10. O2 Dobrá vec pozná svojich víťazov O2 Športovej akadémie Mateja Tótha. Poteší až 40 škôl po celom Slovensku

Aktuálny ročník O2 Dobrej veci v boji o O2 Športovú akadémiu Mateja Tótha už pozná svojich víťazov. Akadémie, ktorých cieľom je budovať kladný vzťah detí k športu a motivovať ich k nemu cez všeobecnú pohybovú prípravu, získalo pre nadchádzajúci školský rok až 40 základných škôl po celom Slovensku.

Najčítanejšie