Budúci šéf Reportérov členov vedenia spravodajstva v RTVS kritizoval, teraz s nimi problém nemá Foto: FB V. Štofaník

Budúci šéf Reportérov členov vedenia spravodajstva v RTVS kritizoval, teraz s nimi problém nemá

02.04.2018 21:59 | TV | mk

Šéfom nových Reportérov bude Vincent Štofaník, ktorý minulý rok z RTVS odišiel pre nesúhlas s personálnou politikou vedenia a zároveň kritizoval, že šéfovia spravodajstva prichádzajú z tlačových oddelení ministerstiev. Teraz s tým problém nemá.

 

V januári Jaroslav Rezník nečakane zrušil Reportérov, urobil tak krátko potom, ako sa Matica slovenská sťažovala na reportáž z Reportérov. Podľa webu Matice, vo vedení Matice pôsobí otec generálneho riaditeľa Jaroslav Rezník, st. Vedenie RTVS zrušenie Reportérov odmietlo spájať s nespokojnosťou Matice. „Svojou kvalitou nezodpovedala nárokom, aké má relácia tohto typu spĺňať – témami, ani ich spracovaním," oznámilo dôvod náhleho zrušenia relácie vedenie RTVS.

Redakcia Reportérov prešla pod reláciu Občan za dverami, s tým, že Rezník sľúbil, že prinesie nových Reportérov. Tých má pripraviť a nakoniec im šéfovať Vincent Štofaník, ktorý z RTVS pre nesúhlas s personálnou politikov Rezníka odišiel.

V RTVS pracoval 9 rokov a za Václava Miku šéfoval rozhlasovej časti RTVS. Odišiel, lebo sa mu nepáčilo, že mu Rezník bez jeho vedomia dosadzoval jeho podriadených. „Posledné týždne dochádzalo k zmenám, pri ktorých som nebol v zhode so svojimi novými podriadenými ani s ich predstavami o tom, ako by malo verejnoprávne rádio vyzerať (…) Šéfdramaturg Rádia Slovensko, Michal Dzurjanin, ktorý sa po mne stal aj šéfom celého rozhlasu, bol vymenovaný bez môjho súhlasu a vedomia. Dozvedel som sa o tom z tlačovej správy,“ povedal po svojom odchode Štofaník minulý rok pre Denník N.

Rezník to neskôr v rozhovore pre Denník N poprel. Na otázku, čo sa teda stalo Rezník povedal toto: „Viete čo, Michal Horáček má vo svojej knihe Habitus hazardného hráča jednu vetu: „Koukej se živým do očí, ne mrtvým do prdele.“ Nevidím dôvod, aby som to teraz celé rekriminoval. Ale nebolo to tak, ako hovorí Vinco," povedal Rezník pre N.

Dnes je Vincent Štofaník späť, ako nový šéf zrušených Reportérov - od polovičky marca je riaditeľom Odboru aktuálnej a analytickej publicistiky, momentálne vedie zlúčený tím Občan za dverami, pod ktorý prešli redaktori Reportérov. Pracuje na novom nastavení investigatívnych Reportérov a od septembra im bude aj šéfovať.

Poslali sme mu tieto otázky (neodpovedal na všetky):

Prečo ste sa rozhodli vrátiť do RTVS?

V RTVS (predtým v Slovenskom rozhlase) som pracoval 9 rokov. Verejnoprávne médiá, či už rozhlas alebo televízia, vytvárajú priestor pre zmysluplnú prácu novinára. Ponuku pracovať v tíme investigatívnej a občianskej publicistiky som sa rozhodol prijať, pretože vo všeobecnosti a osobitne v tejto spoločenskej situácii, považujem za správne, ak sa aktívne zapojím do procesu budovania redakcie (Reportéri RTVS), ktorá má byť prirodzenou súčasťou verejnoprávnej inštitúcie. Rezignovať na túto výzvu a následne len ako divák či poslucháč komentovať program RTVS by som považoval za chybu.

Čo ste medzi tým robili?

Na pozícii programového riaditeľa SRo som skončil 31.10. 2017. Uplynulé dva mesiace som pracoval na príprave vlastného projektu v oblasti vzdelávania.

V Denníku N ste kriticky hodnotili príchod ľudí, ktorí prišli na riadiace posty priamo z ministerstiev, teraz budú takýto ľudia vaši kolegovia, ktorí ovplyvňujú spravodajstvo, nevadí vám to (Človek, ktorý pracuje pre ministerstvo alebo nejakého politika, sa do istej miery stáva neslobodným, a to je pre prácu v médiách hendikep. Prináša si nejaké vnútorné nastavenie a autocenzúru, inak sa pozerá na riziko, ktoré môže nejaké jeho rozhodnutie priniesť... Má vyššiu mieru autocenzúry - povedal minulý rok Štofaník - pozn.red.)?

V spravodajstve RTVS pracuje množstvo skúsených profesionálov vrátane jeho vedenia, naďalej potvrdzuje svoju vysokú kvalitu a najvyššiu dôveryhodnosť. To je pre mňa v tejto chvíli rozhodujúce.

Ako hodnotíte doterajšie vysielanie Reportérov?

Do televíznej časti RTVS prichádzam pracovať na obnovení a zlepšení fungovania redakcie Reportérov RTVS, ktorá sa, verím, môže v budúcnosti zaradiť medzi lídrov investigatívnej publicistiky, akú dnes na Slovensku poznáme najmä v súkromných printových médiách. Preto mi dovoľte, aby som sa nevracal k hodnoteniu minulosti, ale sústredil sa na to, akú kvalitu a profesionálnu úroveň bude mať relácia na jeseň. To si vyžaduje množstvo práce aj skúsenosti nových ľudí

Považujete za správne rozhodnutie riaditeľa reláciu s týmto názvom pozastaviť?

Bez odpovede.

Ako budú vyzerať noví Reportéri? Kto bude tvoriť tím Reportérov? Pribudnú aj nové mená?
Ale ku konkrétnym detailom by som sa rád vyjadril až po určitom čase.

pošli na vybrali.sme.sk


Kontroverznej piesni Elánu dali viaceré rádiá stopku, čo hovorí na kritiku skupina Elán? (VIDEO)

Kontroverznej piesni Elánu dali viaceré rádiá stopku, čo hovorí na kritiku skupina Elán? (VIDEO)

Najnovší počin skupiny Elán videoklip Bulvárne krysy vyvolal nielen medzi novinármi ale aj mnohými fanúšikmi skupiny pobúrenie a kritiku.

SWAN posilňuje postavenie v regiónoch, majetkovo vstupuje do dvojice telekomov

SWAN posilňuje postavenie v regiónoch, majetkovo vstupuje do dvojice telekomov

Telekomunikačný operátor SWAN posilňuje svoju pozíciu na slovenskom trhu. Akvizíciou lučeneckých spoločností SBD Lučenec – stredisko Satelit a Kabel Telekom napĺňa SWAN aj naďalej svoju víziu vyzývateľa trojice nadnárodných telekomov, ktoré pôsobia na našom trhu. Zákazníkom prinesie majetkový vstup nielen modernizáciu infraštruktúry, ale aj nové produkty a služby.

Do niektorých redakcií prišla 39-hodinová nahrávka Gorily, zverejnená je aj na webe

Do niektorých redakcií prišla 39-hodinová nahrávka Gorily, zverejnená je aj na webe

V utorok večer dostalo niekoľko redakcií mailom link, na ktorom je 39 hodinová nahrávka súboru v mp3 formáte s názvom Gorila.

Zákazníci DSL internetu v Orangei budú surfovať rýchlejšie a bez dátových obmedzení. Zrýchli aj optika. Všetko za nezmenenú cenu

Zákazníci DSL internetu v Orangei budú surfovať rýchlejšie a bez dátových obmedzení. Zrýchli aj optika. Všetko za nezmenenú cenu

Od 16. októbra 2019 Orange zvyšuje rýchlosti pevného DSL internetu a optického internetu Partner a ruší pri nich dátové obmedzenia. O ďalších 100 Mbit/s vzrastie aj maximálna rýchlosť pri najvyššom variante optického internetu Home Fiber. To všetko bez akejkoľvek zmeny v cenách.

Zoznam novinárov, ktorých lustrovali a sledovali, zostavil Kočner s Petrom Tóthom

Zoznam novinárov, ktorých lustrovali a sledovali, zostavil Kočner s Petrom Tóthom

„Lustrovanie 29 novinárov a ich 140 príbuzných vrátane zavraždeného Jána Kuciaka v policajných databázach nariadil aj zabezpečil Marian Kočner a sprostredkoval ho podnikateľ s väzbami na Smer Norbert Bödör. Vypovedal o tom bývalý šéf kontrarozviedky SIS a Kočnerov priateľ a spolupracovník Peter Tóth v prípade vyšetrovania lustrácií aj v prípade vraždy Jána Kuciaka a Martiny Kušnírovej.“

Na nový videoklip Elánu sa pozrie prokuratúra, kritizujú ho aj Reportéri bez hraníc (VIDEO)

Na nový videoklip Elánu sa pozrie prokuratúra, kritizujú ho aj Reportéri bez hraníc (VIDEO)

Nový videoklip skupiny Elán vyvolal mnohé kritické reakcie a to aj v zahraničí. Autor textu sa zviditeľnil už skôr" otváraním pomyselného nožíka" akonáhle zbadá odznak za Slušné slovensko.

Video, ktoré televízia zverejnila, ako turecký útok na Sýriu, je v skutočnosti cvičenie v USA

Video, ktoré televízia zverejnila, ako turecký útok na Sýriu, je v skutočnosti cvičenie v USA

Americká televízia ABC News sa musela ospravedlniť za video.

Ruské sociálne siete špekulujú o smrti hlavného sponzora trollej farmy

Ruské sociálne siete špekulujú o smrti hlavného sponzora trollej farmy

Po ruských sociálnych sieťach kolujú špekulácie o smrti miliardára Jevgenija Prigožina, hlavného sponzora trollej farmy oficiálne Agentúry pre výskum internetu (AII) považovanej za ruské centrum pre výrobu lživých správ a šírenie spravodajských manipulácií, ktorá sídli v Petrohrade.

Novinári ostali zhrození z falošného videa s Trumpovými útokmi na médiá (VIDEO)

Novinári ostali zhrození z falošného videa s Trumpovými útokmi na médiá (VIDEO)

Združenie spravodajcov Bieleho domu (WHCA) odsúdilo falošné video, ktoré sa premietalo v Miami na politickej konferencii organizovanej stúpencami prezidenta Donalda Trumpa.

Bill Gates: Moja nová najobľúbenejšia kniha všetkých čias

Bill Gates: Moja nová najobľúbenejšia kniha všetkých čias

„Brilantná, zrozumiteľne napísaná, dobre načasovaná kniha bohatá na fakty presvedčivo presadzuje racionálny humanizmus, ktorý je – ako sa ukazuje – úžasnou voľbou,“ oceňuje túto knihu New York Times.

Najčítanejšie