Obľúbený animovaný seriál RTVS Chochmesovci vychádza v knižnej podobe

Obľúbený animovaný seriál RTVS Chochmesovci vychádza v knižnej podobe Foto: RTVS

Vydavateľstvo RTVS prináša malým aj veľkým čitateľom sériu zábavných príbehov animovanej televíznej rodinky Chochmesovcov. Animovaný seriál z produkcie RTVS sa dočkal knižnej podoby s podtitulom „Veselá príručka slušného správania.“ 

Rodinka Chochmesovcov sa objavila na televíznych obrazovkách v roku 2018 a úspech prvej série, ktorá mala 25 častí, podnietil vznik ďalších pokračovaní. Dodnes ich vzniklo 55 a seriál sa dotkol všetkých tém etikety a bontónu, pričom sa venoval aj niektorým etickým témam. Chochmesovci sú tradičná súčasná trojgeneračná rodina, žijúca v meste, zložená z mierne excentrických členov: mama je ambiciózna workoholička, otec intelektuál a nešikovný opravár, dcéra je hipsterka, syn počítačový maniak a dopĺňajú ich hippie babička a konzervatívny dedko.

Kniha zo seriálu prevzala najzaujímavejšie a najčastejšie témy etikety a bontónu. Venuje sa zoznamovaniu, stolovaniu, tykaniu a vykaniu, konverzácii, návšteve, ale zaujímavou formou vysvetľuje aj súčasné témy ako správanie sa na internete a telefonovanie, či etické témy ako vzťah k domácim zvieratám a správanie sa k starým či zdravotne znevýhodneným ľuďom.

Knižná novinka z dielne RTVS obsahuje 14 príbehov a 4 testy vedomostí. V spojení s množstvom vtipných obrázkov dokáže osloviť nielen deti, ale aj dospelých čitateľov. Tí si môžu svoje vedomosti o etikete osviežiť a naučiť pomocou nej aj svoje deti či vnukov a vnučky základom bontónu a slušnosti. Podľa televízneho seriálu ju napísala Tereza Simanová, jedna zo scenáristiek Chochmesovcov, v súčasnosti dramaturgička Rádia Devín. Výtvarne knihu spracovalo Ové Pictures, mladé kreatívne štúdio, ktoré dalo podobu aj animovanému seriálu. Produkčne knihu zastrešilo štúdio K2 Production, ktoré vyrábalo aj animovaný seriál.