Indická vláda zabránila šíreniu dokumentu BBC o kontroverznej úlohe premiéra (VIDEO)

Indická vláda zabránila šíreniu dokumentu BBC o kontroverznej úlohe premiéra (VIDEO) Reprofoto BBC

India zamedzila šíreniu dokumentu britskej stanice BBC, ktorý poukazuje na kontroverznú úlohu súčasného indického premiéra Naréndry Módího pri protestoch v štáte Gudžarát z roku 2002. Módi z vtedajšej pozície predsedu vlády Gudžarátu podľa kritikov nijak nezakročil proti nepokojom. Protesty si vyžiadali viac ako 1000 obetí, predovšetkým medzi miestnymi moslimami. Indická vláda, ktorú opozícia kvôli zablokovaniu dokumentu obviňuje z cenzúry, sa odvoláva na zákon o výnimočnom stave, informoval denník The Guardian.

Módiho vláda označila dokument za propagandistický a podľa agentúry Reuters zakázala v nedeľu všetko šírenie čo i len úryvkov z dokumentu na sociálnych sieťach. "Zaujatosť a nedostatok objektivity a úprimne aj naďalej trvajúci koloniálny spôsob uvažovania sú (v snímke) očividné," uviedol hovorca indického ministerstva zahraničia.

Prvú časť dvojdielneho dokumentu India: The Modi Question (India: Otázka Módiho) zverejnila BBC v utorok. Snímka sleduje Módiho postup v Indickej ľudovej strane (BJP) a jeho zvolenie za predsedu vlády štátu Gudžarát v roku 2001. "Tvorbe dokumentu predchádzal dôsledný výskum v súlade s najvyššími redakčnými štandardmi," uviedla vo svojom vyhlásení stanica BBC.

Napriek tomu, že je možné dokument zhliadnuť len na území Británie, podľa indických predstaviteľov ho niekoľko užívateľov zdieľalo na sieti YouTube. Vláda tiež nariadila zablokovanie viac ako 50 príspevkov na twitteri s odkazom na dokument. Šírenie úryvkov z videa vláda zakázala na základe zákona schváleného v roku 2021, ktorý v núdzových prípadoch umožňuje blokovanie informácií.

"Nepriateľská propaganda a protiindický odpad označovaný za 'dokument', šírený vo videách BBC World a v tweetoch odkazujúcich na dokument, boli zablokované na základe zákonov o suverenite Indie," uviedol na twitteri Kančan Gupta, poradca indického ministerstva pre informácie a vysielanie.

Dokument tiež v spoločnom vyhlásení skritizovalo viac ako 300 bývalých sudcov, úradníkov a popredných osobností verejného života. Obvinili BBC z presadzovania britskej imperiálnej agendy a z toho, že sa stavia do úlohy sudcu a poroty v otázke napätia v Indii medzi moslimami a hinduistami.

O dokumente sa hovorilo aj v britskom parlamente. Opozičný labouristický poslanec Imran Hussain vyzval premiéra Rishiho Sunaka, aby sa vyjadril k informáciám, že britská vláda vedela o Módiho úlohe počas násilností. "Nie som si istý, či s týmto popisom stavu vôbec súhlasím," reagoval Sunak, ktorý má indické korene a rovnako ako Módí sa hlási k hinduizmu.

Zamedzenie šírenia dokumentu prišlo v čase, keď médiá v Indii podľa denníka The Guardian čelia stále väčšiemu tlaku a voči vláde kritickí novinári sú vystavení represiám zo strany štátu. India sa vlani v indexe slobody tlače prepadla o osem miest, na stopäťdesiatu pozíciu zo 180 krajín. To je jej najhoršia pozícia v histórii.

Náboženské nepokoje v Gudžaráte vypukli v roku 2002 po tom, čo dav moslimov podpálil vlak s hinduistickými pútnikmi. Viac ako 60 cestujúcich zahynulo. Väčšina obetí nasledujúcich protestov bola z radov moslimov. Podľa oponentov Módí neurobil takmer nič, aby nepokoje zastavil. Módí ale opakovane poprel, že v krviprelievaní hral nejakú úlohu a verdikt Najvyššieho indického súdu z roku 2013 ho na základe nedostatočných dôkazov zbavil viny.