Aj po "hajzlovi" má Staněk v STV dvere otvorené

Aj po "hajzlovi" má Staněk v STV dvere otvorené

Poradca premiéra Peter Staněk sa v relácii Doslova neovládol. Po ostrej výmene názorov, kriku a nadávkach, povedal Kaníkovi, že je "hajzel." V STV má však stále dvere otvorené.

 

 

V diskusnej relácii Slovenskej televízii bo v utorok medzi hosťami aj poslanec SDKÚ Ľudovít Kaník a ekonóm a poradca premiéra Peter Staněk. Už počas relácie Staněk neskrýval podráždenie a nervozitu. Tá sa stupňovala. Najprv nervózne poklopkával po stole, prešliapaval na mieste a neskrýval v živom vysielaní nespokojnosť. Keď na konci relácie dostal priestor na vyjadrenie, jeho prejav bol útočný, agresívny. Rozhnevalo ho, keď mu Kaník pripomenul, že bol za Mečiara štátnym tajomníkom, čo Staněk poprel. Hádku medzi Kaníkom a Staněkom sa nepodarilo zastaviť ani po viacnásobnom upozornení moderátorky Andrey Paulínyovej. Skončila tým, že ekonomický poradca premiéra povedal Kaníkovi, že je hajzel.

Po skončení relácie už žiadna ďalšia výmena názorov medzi Staněkom a Kaníkom nepokračovala, povedala pre Omédiách.com moderátorka.

Moderátorka nemá problém pozvať Staněka do diskusie opäť

STV„Uvedenú situáciu považujem za spontánnu reakciu Petra Staněka, ktorá možno vyplýva z nejakej predchádzajúcej komunikácie alebo poznania obidvoch pánov, ale je to iba môj úsudok," povedala. Podľa nej počas diskusie nič nenaznačovalo, že by takáto výmena názorov mohla vzniknúť. "Takže pre mňa osobne to bolo prekvapením."
Paulínyová sa snažila neúspešne zastaviť. „Mojou snahou bolo prirodzene zastaviť takýto spôsob diskusie, čo som urobila aj tým, že som v štúdiu vstúpila do línie očného spojenia obidvoch spomínaných pánov."

Do budúcna neuvažuje sprísniť pravidlá diskusie, napríklad vypnutím mikrofónu: „Postoj moderátora k takémuto spôsobu výmeny názorov musí vždy vychádzať z konkrétnej situácie a nedá sa paušalizovať iba riešením „vypnúť mikrofón". Pre posúdenie a riešenie by bolo dôležitým faktorom, či by sa takéto niečo „odohralo" niekde po začiatku relácie alebo počas alebo na konci, ako to bolo v tomto prípade, keď zostávali do záveru 2-3 minúty."
Moderátor podľa Paulínyovej musí najskôr využiť možnosti upokojenia dialógu. "Riešenie „vypnúť mikrofón" je prirodzene tiež možné, napokon som ho zúčastneným ohlásila aj v utorkovej relácii."

Napriek utorkovému excesu sa nechystá zmeniť postoj k analytikovi. Ekonóm P. Staněk je kvalitný hosť do diskusie, v ktorej sa rozoberajú ekonomické súvislosti vývoja sveta. Vyžaduje sa však, aby jeho prípadný oponent bol tiež argumentačne pripravený," dodala.  „Nedomnievam sa však, že by táto konkrétna výmena názorov, mala byť pre mňa do budúcnosti prekážkou v jeho pozvaní do diskusie s podobnou témou."

Peter Staněk, ktorý je z obrazovky známy aj vďaka svojej modrej bunde, je poradca premiéra Roberta Fica pre makroekonomiku a stratégie. V rokoch 1994 až 1998 bol štátnym tajomníkom ministerstva financií a poradcom premiéra Vladimíra Mečiara.