Gréckokatolícka cirkev chce od RTVS, aby očistila jej meno a meno jej kňaza Foto: Grkatba.sk

Gréckokatolícka cirkev chce od RTVS, aby očistila jej meno a meno jej kňaza

13.05.2015 10:49 | TV | mk

Cirkev zverejnilia kritizovanú predreferendovú kázeň.

 

 

Okresná prokuratúra v Prešove vydala uznesenie, podľa ktorého gréckokatolícky kňaz Rastislav Baka v omši v období pred referendom o rodine neporušil zákon.
Omša z 14. januára z gréckokatolíckeho Chrámu Povýšenia sv. Kríža v Prešove-Sekčove mala byť odvysielaná v Rádiu Regina. RTVS ju odmietla odvysielať.

RTVS dala kňazovi na výber, buď sa odvysiela omša a pasáž o referende sa vystrihne, alebo sa neodvysiela. Keďže kňaz nesúhlasil so zásahom, Regina odvysielala inú bohoslužbu. „Nešlo o obsah, ktorý by hovoril o hodnotách, ale podľa RTVS bola táto časť homílie, v rozpore s platnou legislatívou. Bola v rozpore s pravidlami vysielania RTVS pred referendom, hraničí podľa nášho názoru s tzv. „hate speech", ale aj s porušovaním slovenskej a medzinárodnej legislatívy," napísala vtedy v stanovisku pre Omédiách.com RTVS.

Odporúčame aj: RTVS odmieta obvinenia cirkvi z cenzúry za stopnutie omše

„Okresná prokuratúra v Prešove vo svojom uznesení rozhodla, že vo veci predmetnej homílie „nie je dôvod na začatie trestného stíhania," oznámil to vo vyhlásení Prešovský arcibiskup a metropolita Ján Babjak. Citoval z uznesenia: „V porovnaní vyhotovenia prepisu homílie a obsahu jednotlivých článkov uverejnených v dennej tlači vyplýva, že vo veci zo strany novinárov nedošlo k uverejneniu celého znenia homílie určenej na vysielanie, ale v danom prípade boli jednotlivými periodikami uverejnené len časti homílie, resp. jej úryvky, ktoré boli okomentované novinármi a ďalšími osobami, pričom tak ako to vyplýva z obsahu samotných článkov, práve «vyjadrovanie sa» k tejto kázni, jej hodnotenie novinármi a «blogermi» v rámci článkov, ako aj názvy článkov (ako napr. článok v denníku Pravda z 28.01.2015, titulok – „Nenávistné výroky kňaza o gejoch: Špina, zvrhlosť"), vyznievajú agresívnejšie a netolerantnejšie ako samotný obsah kázne, ktorý je nutné vnímať najmä s ohľadom na tú skutočnosť, že bola primárne určená veriacim, pričom cirkev dlhodobo verejne prezentuje svoj názor resp. postoj k rodine na jednej strane a registrovaným partnerstvám a tzv. «gender» agende na strane druhej, a tento je aj všeobecne, celospoločensky známy."

Prokuratúra konštatuje, že „homília je verejným vyjadrením názorov osôb, ktoré sú veriacimi, a teda uplatnením slobody verejne prejavovať svoje náboženstvo."

Cirkev zverejnila nahrávku omše. Kázeň začína okolo 17 minúty.

Farár Baka sa rozhodol využiť právo dodatočného oznámenia na základe Tlačového zákona, ktoré zasiela do niektorých periodík.

Gréckokatolícka cirkev podáva podnet na Radu pre vysielanie a retransmisiu na preskúmanie postupu RTVS a žiada RTVS, aby „zaujala seriózny postoj potom, ako nepravdivo posunula homíliu nášho kňaza do roviny nenávistného prejavu porušujúceho slovenskú a medzinárodnú legislatívu a takýmto spôsobom očiernila meno nášho kňaza a Gréckokatolíckej cirkvi," povedal Babjak.Online účet zadarmo cez Georgea propaguje známy herec (VIDEO)

Online účet zadarmo cez Georgea propaguje známy herec (VIDEO)

Slovenská sporiteľňa prichádza s novou kampaň, ktorou tvárou je herec Marián Mitáš.

4ka naďalej rozširuje svoje pokrytie, jej signál pribudol vo vyše troch desiatkach miest a obcí

4ka naďalej rozširuje svoje pokrytie, jej signál pribudol vo vyše troch desiatkach miest a obcí

Mobilný operátor 4ka má opäť dobré správy pre svojich klientov. V týchto týždňoch zvýšil svoje pokrytie na 80% populácie, pre ktorých je odteraz k dispozícii najmodernejšia LTE sieť.

RTVS odvysiela priamy prenos letu kozmickej lode do vesmíru (VIDEO)

RTVS odvysiela priamy prenos letu kozmickej lode do vesmíru (VIDEO)

Na stredu 27. mája je naplánovaný štart misie Demo-2 do vesmíru. Od roku 2011, čo bol ukončený program letu raketoplánov do vesmíru, je to prvýkrát čo poletí americká posádka do vesmíru z americkej pôdy na americkom zariadení, ale aj prvýkrát, čo ľudí do vesmíru dopraví súkromná spoločnosť.

Zuzana Čaputová bude večer na Markíze  (VIDEO)

Zuzana Čaputová bude večer na Markíze (VIDEO)

Televízia Markíza odvysiela dnes večer so začiatkom o 20:30 ďalšie vydanie spravodajského špeciálu Koronavírus: Mimoriadna relácia.

Ale bolo to na internete! Príručka na ochranu pred internetovými hoaxami a klamstvami

Ale bolo to na internete! Príručka na ochranu pred internetovými hoaxami a klamstvami

Vďaka internetu sú dnes informácie dostupné rýchlejšie, než kedykoľvek predtým. To je určite dobrá vec, no správ môže byť niekedy až priveľa.

Expres odvysiela Radio Rave - exkluzívny live set najúspešnejších svetových dídžejov

Expres odvysiela Radio Rave - exkluzívny live set najúspešnejších svetových dídžejov

Rádio Expres exkluzívne odvysiela najväčšiu európsku house párty Radio Rave s najúspešnejšími svetovými dídžejmi súčasnosti.

Bill Gates nepovedal, že vakcína COVID-19 môže zabiť takmer milión ľudí

Bill Gates nepovedal, že vakcína COVID-19 môže zabiť takmer milión ľudí

Jedným z hlavných terčov koronovírusových hoaxov je americký miliardár Bill Gates, ktorý sa rozhodol investovať milióny do boja s pandémiou.

Na trh prichádza nová služba HBO Max

Na trh prichádza nová služba HBO Max

Na rastúci trh sa streamovacími službami prichádza nový hráč - spoločnosť HBO Max. Od stredy ponúkne mediálny obsah firmy WarnerMedia, rovnako ako vlastné nové programy, ale aj staršie obľúbené seriály, napríklad South Park alebo Priatelia.

Ako stíhali najhľadanejšieho zločinca na svete

Ako stíhali najhľadanejšieho zločinca na svete

Dvaja agenti pridelení ku kolumbijsko-americkému pátraciemu oddielu Bloque de Búsqueda, ktorý mal za úlohu skoncovať s Escobarovou hrôzovládou.Steve Murphy a Javier F. Pena.

Facebook: Do desiatich rokov môže polovica zamestnancov pracovať doma

Facebook: Do desiatich rokov môže polovica zamestnancov pracovať doma

Americká internetová spoločnosť Facebook plánuje vplyvom pandémie viac využívať prácu z domova.

Najčítanejšie