Kariéru hollywoodskeho magnáta ohrozuje sexuálny škandál Reprofoto youtube Tribeca

Kariéru hollywoodskeho magnáta ohrozuje sexuálny škandál

08.10.2017 22:07 | TV | ČTK

"Dospieval som v 60. a 70. rokoch, kedy pravidlá správania boli iné. Taká bola vtedy kultúra..." 


Jeden z najmocnejších mužov Hollywoodu, filmový producent Harvey Weinstein, ktorý má na konte filmy ako Pulp Fiction, Zamilovaný Shakespeare alebo Divoký Django, čelí obvineniu, že roky sexuálne obťažoval ženy vo filmovom priemysle. Správanie magnáta bolo roky verejným tajomstvom, napísala agentúra AP.

 

Podľa článku denníka The New York Times 65-ročný Weinstein uzavrel kvôli sexuálnemu obťažovaniu mimosúdnu dohodu o odškodnení s najmenej ôsmimi ženami. Jednou z Weinsteinových obetí bola v minulosti herečka Ashley Judd. "Mnohokrát a rozličným spôsobom som mu hovorila 'nie'," povedala denníku The New York Times Judd, ktorej Weinstein v jednom hoteli v Hollywoode pred dvadsiatimi rokmi ponúkal masáž a chcel, aby ho sledovala v sprche. "Ženy v Hollywoode si o Weinsteinovi medzi sebou rozprávali už dlho a je načase, aby sa o tom hovorilo verejne," povedala Judd podľa britského denníka The Guardian v reakcii na článok v The New York Times.

Odporúčame aj: Slávne herečky odhalili temnú stránku Hollywoodu

Spoluzakladateľ produkčnej a distribučnej firmy Miramax v reakcii na článok uviedol, že si uvedomuje, že jeho správanie v minulosti spôsobilo mnoho bolesti a že sa za to ospravedlňuje. Zároveň hovorí, že "dospieval v 60. a 70. rokoch, kedy pravidlá správania boli iné. Taká bola vtedy kultúra," povedal Weinstein, ktorý o sebe vyhlasuje, že "15 ľudí o mne hovorí, že som génius, 15 ľudí hovorí, že som sviňa". Po zverejnení článku oznámil, že plánuje denník zažalovať.

Z vedenia The Weinstein Company medzitým odišla tretina členov správnej rady, ktorú, ako píše The New York Times, tvoria výhradne muži. Zostávajúci členovia rady najali externú právnickú firmu, ktorá bude vyšetrovať údajné dlhoročné Weinsteinove prehrešky voči ženám.

Zamestnankyne firmy budú môcť prívnikom povedať o obťažovaní, ktorého boli svedkami, alebo ktoré samé zažili. Spoločnosť si vraj "ženy váži" a záleží jej na tom, aby v spoločnosti panovala atmosféra, v ktorej sa so všetkými zaobchádza s rešpektom a úctou.

Pre Weinsteinovu firmu, ktorú v roku 2005 založil po odchode z Miramaxu a ktorá má problémy s klesajúcim predajom, znamená jeho odchod veľkú ranu, píše NYT. The Guardian pripomenul, že jeho závratná kariéra, počas ktorej si pripísal viac ako 300 nominácií na Oscara, v uplynulých rokoch nabrala klesajúcu tendenciu. Posledným oscarovým filmom, ktorého je Weinstein producentom, je Umelec z roku 2011, tohtoročný Tulipánová horúčka je považovaná za veľmi slabú.

NYT pripomína, že pred vlaňajšími prezidentskými voľbami vo svojej rezidencii na Manhattane usporiadal benefičnú akciu v prospech demokratickej kandidátky Hillary Clintonovej a tento rok u neho ako stážistka pracovala Malia Obamová, staršia dcéra bývalého prezidenta Baracka Obamu. Strana a jej politici teraz posielajú peniaze získané od Weinsteina nadáciám, ktoré sa zasadzujú napríklad o väčšie zapojenie žien do politiky.

pošli na vybrali.sme.sk


Najčítanejšie