Ruské úrady zakázali premietať komédiu o Stalinovi Reprofoto: youtube В Рейтинге

Ruské úrady zakázali premietať komédiu o Stalinovi

24.01.2018 10:13 | TV | ČTK

  

 

 

Ruské úrady zakázali v Rusku premietať britsko-francúzsku filmovú komédiu The Death of Stalin (Stalinova smrť) o boji o moc po smrti komunistického diktátora Josifa Stalina. Ministerstvo kultúry dnes odobralo filmu renomovaného režiséra Armanda Iannucciho povolenie. Film sa mal v ruských kinách premietať od štvrtka 25. januára.

Na film sa hneď po septembrovej premiére v Toronte sťažovali ruskí komunisti, podľa ktorých je protiruský. Iným hodnostárom - napríklad režisérovi Nikitovi Michalkovi - zase prekážalo, aby sa satirická snímka premietala práve v čase, keď sa na začiatku februára oslavuje 75. výročie sovietskeho víťazstva v bitke pri Stalingrade, jednej z kľúčových za druhej svetovej vojny.

Právnici ministerstva vo filme zistili "príznaky extrémizmu", je vraj "zameraný na vyvolávanie nenávisti a zášti a ničenie dôstojnosti ruského (sovietskeho) človeka" a "kriví minulosť, aby obdobie 50. rokov v živote sovietskych ľudí vyvolávalo len hrôzu a odpor".

Tlač podozrieva, že povolenie odobral filmu osobne ruský minister kultúry Vladimir Medinskij, ktorý ešte nedávno vyhlasoval, že v Rusku cenzúra neexistuje.
Nie je to prvý film, ktorý má problémy s ruskými úradmi. V nedávnej minulosti dopadli podobne viaceré filmy, napríklad Borat, Súkromná vojna pána Wilsona, Dieťa 44 či Láska.

Časopis Ogoňok napísal, že komédia, natočená podľa komiksu o Stalinovej smrti, by mohla Rusov naučiť, že strachu sa možno smiať, hoci sa zdá, že k žartom nie je dôvod, a to aj vzhľadom na množstvo stúpencov štátneho násilia. Paradoxne práve komédia podľa recenzenta dokázala ťaživosťou a pochmúrnosťou udalostí vystihnúť lepšie ako mraky historických seriálov z posledných rokoch, vyznievajúce skôr ako poklona "veľkosti doby" a zabúdajúca na utrpenie obetí stalinizmu. V absurdnej tragikomédii totiž všetka pieta k "veľkosti" chýba, a tým sa všetko mení: "V Stalinovej smrti šokuje nie to, čo sa deje (to všetko už sme tak či inak vo filmoch videli), ale to, že všetci, dokonca aj obete, pristupujú ku všetkému ako k niečomu normálnemu. V tom tkvie autentické ovzdušie doby, v ktorej sa iracionálnosť zmenila na obyčaj. " A na tomto pozadí sa kolektívny hrdina - politbyro - trhá a podráža medzi sebou, skrátka "ide o film o podstate moci v podaní jedného z najväčších majstrov politickej satiry v súčasnej kinematografii".

Film sa dostane do slovenských kín v blízkom čase.

pošli na vybrali.sme.sk


K piesni, ktorou pozývajú na Pochod za život, má výhrady Veronika Šikulová: Zneužili meno môjho otca aj jeho záhradu (VIDEO)

1. K piesni, ktorou pozývajú na Pochod za život, má výhrady Veronika Šikulová: Zneužili meno môjho otca aj jeho záhradu (VIDEO)

Spisovateľka Veronika Šikulová ostala zarazená, keď si pustila pieseň, ktorou organizátori Národného pochodu za život ( NPZŽ) pozývajú ľudí na sociálnych sieťach na nedeľný pochod.

Obchodný partner Křetínského vyhovel žiadosti novinárov Le Monde

2. Obchodný partner Křetínského vyhovel žiadosti novinárov Le Monde

Francouzský bankéř Matthieu Pigasse, který spolu s českým podnikatelem Danielem Křetínským drží podíl ve společnosti Le Monde Libre, dnes podepsal upravenou verzi dohody zaručující vliv zaměstnanců, novinářů a čtenářů listu Le Monde na budoucí vlastnickou strukturu.

Krimi o zákulisí polície a mafie

3. Krimi o zákulisí polície a mafie

Novinka Mafiánska poprava vás zavedie do fiktívnej pohraničnej dediny Híd, kde sa odohráva príbeh, ktorý vychádza z reálnych udalostí. Oveľa významnejšie veci s dosahom aj na vyšetrovanie vraždy sa však odohrávajú v hlavnom meste, kde biele goliere rozhodujú o tom, či do správnych kresiel zasadnú správni šéfovia, ktorí pôjdu vrahom po krku. Zatiaľ čo iní sa stretávajú s mafiánmi na pumpách a berú od nich hotovosť.

Economia zriadila radu, ktorá má dozerať na redakčnú nezávislosť

4. Economia zriadila radu, ktorá má dozerať na redakčnú nezávislosť

 Vydavatelství Economia zřídilo Radu pro redakční nezávislost. Tento orgán má hájit svobodnou žurnalistiku a čtenářům a veřejnosti zaručovat, že redaktoři Economie svoji práci vykonávají bez jakéhokoliv nevhodného vlivu i zásahů vlastníka společnosti.

Po boku Druckera ide do politiky aj bývalá televízna moderátorka (VIDEO)

5. Po boku Druckera ide do politiky aj bývalá televízna moderátorka (VIDEO)

 Exminister zdravotníctva a vnútra dnes oficiálne predstavil tím svojej novej strany Dobrá voľba.

Zuzana Piussi: Ako dôverníčka som v súdnej sieni počúvala obvinenia a svedectvá Petra Tótha (VIDEO)

6. Zuzana Piussi: Ako dôverníčka som v súdnej sieni počúvala obvinenia a svedectvá Petra Tótha (VIDEO)

"Názov nového filmu Ukradnutý štát nie je prehnaný,“ hovorí Zuzana Piussi o svojom filme, ktorý sa pripravuje do kín.

Markíza: Haščák vypovedá na NAKA

7. Markíza: Haščák vypovedá na NAKA

Podnikateľ Jaroslav Haščák z Penty prišiel na výsluch do expozitúry Národnej kriminálnej agentúry v Nitre.

Polícia rozbila gang organizujúci podvody pri sledovaní TV

8. Polícia rozbila gang organizujúci podvody pri sledovaní TV

Polícia v niekoľkých európskych krajinách rozbila skupinu, ktorá organizovala podvody pri sledovaní obsahu platených televíznych kanálov.

Internet zaplavila nová výzva, pridávajú sa k nej policajti, hasiči, záchranári z celého sveta (FOTO)

9. Internet zaplavila nová výzva, pridávajú sa k nej policajti, hasiči, záchranári z celého sveta (FOTO)

Na sociálnych sieťach sa šíri nové šialenstvo, výzva #Tetrischallenge, ku ktorej sa pridávajú policajti, záchranári a ďalšie bezpečnostné zložky, ktoré zverejňujú fotky svojich áut a ich obsahu.

Pripravuje sa televízny seriál Pán prsteňov, na Novom Zélande sa už tešia (VIDEO)

10. Pripravuje sa televízny seriál Pán prsteňov, na Novom Zélande sa už tešia (VIDEO)

Televízny seriál na motívy románu Pán prsteňov britského spisovateľa J.R.R. Tolkiena sa bude natáčať na Novom Zélande, kde vznikla aj rovnomenná úspešná filmová trilógia režiséra Petra Jacksona.

Najčítanejšie