RTVS odvysiela kontroverzný film o SNP. Odborník na povstanie ho odporúčal nevysielať Foto: SFÚ

RTVS odvysiela kontroverzný film o SNP. Odborník na povstanie ho odporúčal nevysielať

02.09.2014 14:19 | TV | mk

V utorok večer odvysiela RTVS nový dokument Povstanie, ktorý vznikol podľa predlohy historika Martina Lacka. Kontroverzný historik bude aj hosťom diskusie Večera s Havranom.

 

 

RTVS zaradila medzi relácie, ktoré vysiela v súvislosti s SNP aj nový dokument Povstanie Slovensko 1939 – 45. Dokument vznikol za podpory Audiovizuálneho fondu aj z peňazí zo zmluvy so štátom. Režisér Vladimír Štric ako námet použil knihu Martina Lacka Slovenské národné povstanie 1944. Lacko, ktorý písal aj scénar pre film, pracuje pre ÚPN a ako sa píše na stránke  „podal pomocnú ruku" kontroverznej stránke 29august1944.sk, ktorá velebí Slovenský štát a spochybňuje SNP a ktorou sa zaoberá  polícia. Stránka označuje začiatok SNP za čierny deň slovenského národa a partizánov za vrahov. Proti obsahu stránky vydali spoločné stanovisko Historický ústav SAV, Vojenský historický ústav a Múzeum SNP. Na stránke je podľa nich množstvo údajov, ktoré falšujú a skresľujú históriu.

"Sedemdesiate výročie SNP podnietilo zvýšenú iniciatívu profesionálnej historickej obce vo výskume a interpretácii vrcholnej fázy protifašistického odboja na Slovensku ako organickej a rešpektovanej súčasti celoeurópskej antifašistickej rezistencie. Toto výročie sa však opäť stalo príležitosťou aj na prezentovanie ideologických a politických snáh, ktoré po obsahovej i formálnej stránke hrubo deformujú a primitívne očierňujú jednu z najvýznamnejších udalostí moderných slovenských dejín," píšu v stanovisku.

Stanislav Mičev, šéf Múzea SNP robil posudok k dokumentu. Podľa Pravdy odporúčal RTVS, aby film nevysielala. Zároveň zamietol žiadosť, aby jeho meno či Múzeum SNP režisér zverejnil v záverečnom poďakovaní. „Dokumentárny film Povstanie. Slovensko 1939 – 1945 nazerá na SNP aj optikou, ktorá môže vyvolať diskusiu. Sme však presvedčení, že jednou z úloh verejnoprávneho média je poskytovať priestor aj takýmto názorom, práve preto bude v bezprostredne nadväzujúcom diskusnom formáte Michala Havrana o SNP oponentom Martina Lacka riaditeľ Múzea SNP Stanislav Mičev," povedal pre Omédiách.com Juraj Kadáš, hovorca RTVS.

Aktualizácia 22:50: Moderátor a tvorca relácie Michal Havran pre Omédiách.com povedal, že relácia nesúvisí s dokumentom ani prítomnosť Lacka v diskusii. "Prítomnosť Martina Lacka nesúvisí s filmom, ale s našou snahou porozumieť aj takým názorom a pohľadom, s ktorými nesúhlasíme," povedal Havran.

 

Diskusná relácia sa už predtáčala. Mičev pre Pravdu povedal, že o tom, že hosťom diskusnej relácie bude aj Lacko, sa dozvedel až na mieste.

Režisér Vladimír Štric v reakcii pre Pravdu povedal, že na knihe Lacka sa mu páčilo, "že autor písal o SNP veľmi podrobne, bez prehnaného rešpektu." Podľa jeho slov scenár sa dočkal troch ďalších verzií, pričom jeho výsledná podoba je diametrálne odlišná od pôvodnej.

Po filme odvysiela RTVS diskusnú reláciu aj o filme Večera s Havranom.

pošli na vybrali.sme.sk


Slovensko má jedinečnú luxusnú knihu Harmónia veľkého sveta (VIDEO)

1. Slovensko má jedinečnú luxusnú knihu Harmónia veľkého sveta (VIDEO)

Pozrite si VIDEÁ, ako vyzerá jedna z najkrajších kníh 17.storočia, ktorá práve vyšla v exkluzívnom prevedení v slovenčine. Navyše vyšla ako moderné faksimile, čiže verná kópia originálu z roku 1661, doplnená o slovenský preklad latinského výkladu.

Vzniká nový film o Václavovi Havlovi, Olgu stvárni Anna Geislerová

2. Vzniká nový film o Václavovi Havlovi, Olgu stvárni Anna Geislerová

Na výročie okupácie Československa vojskami Varšavskej zmluvy sa začne natáčať film Havel.

 

Ivan Zach úplne ovládol televíznu skupinu Prima

3. Ivan Zach úplne ovládol televíznu skupinu Prima

 Televizní skupinu Prima zcela ovládl Ivan Zach. Jeho firma THR Media koupila 75 procent v polovičním vlastníkovi Primy Denemo Media od Vladimíra Komára. V Denemo Media má přitom zbývající čtvrtinový podíl Zachova skupina GES, která zároveň už vlastní druhou polovinu Primy.

Asociácia vydavateľov tlače sa mení

4. Asociácia vydavateľov tlače sa mení

Minulý týždeň v stredu sa uskutočnilo valné zhromaždenie Asociácie vydavateľov tlače (AVT), na ktorom bola prijatá zmena stanov.

Jaromír Soukup rozbehol vlastný e-shop

5. Jaromír Soukup rozbehol vlastný e-shop

Ředitel TV Barrandov a předseda představenstva mediálního domu Empresa Media Jaromír Soukup spustil vlastní internetový obchod.

Ako si zbytočne nepredražiť dovolenku? Tu je 7 tipov, na ktoré sa oplatí myslieť pri cestovaní do zahraničia

6. Ako si zbytočne nepredražiť dovolenku? Tu je 7 tipov, na ktoré sa oplatí myslieť pri cestovaní do zahraničia

S letom sa blíži aj čas dovoleniek a cestovania. Obdobie, ktoré nás bude stáť nemalé úspory, a preto by sme si mali dať pozor, aby sa nám výlet zbytočne nepredražil. Bežné veci, akými sú platba za ubytovanie, letenky, výbery hotovosti z bankomatu či platba kartou nás môžu vyjsť viac, ako by sme chceli.

Británia zakázala sexistické reklamy

7. Británia zakázala sexistické reklamy

Výjavy, v ktorých žena nevie riadiť a muž nezvláda postarať sa o rodinu, zmiznú z britských médií.

Slováci majú čoraz väčší záujem o aktívnu dovolenku

8. Slováci majú čoraz väčší záujem o aktívnu dovolenku

Polovica Európanov je obézna. Tento priemer, žiaľ, nevylepšujú ani Slováci. Štatistiky však ukazujú, že máme záujem zmeniť svoj životný štýl – viac sa hýbeme a čoraz viac si vyberáme aktívny spôsob trávenia letnej dovolenky.

Po novom šéfredaktorovi má Trend aj nového zástupcu

9. Po novom šéfredaktorovi má Trend aj nového zástupcu

 Po vlne odchodov sa v Trende mení vedenie.

Zomrela speváčka Lýdia Volejníčková (VIDEO)

10. Zomrela speváčka Lýdia Volejníčková (VIDEO)

Včera 13. júna zomrela vo veku 66 rokov speváčka Lýdia Volejníčková.

Najčítanejšie