Eurokomisár pohrozil Varšave kvôli zásahom v televízii a rozhlase

Eurokomisár pohrozil Varšave kvôli zásahom v televízii a rozhlase Foto: Polskie Radio

Eurokomisár Günther Oettinger dnes pohrozil Varšave, že komisia vyvolá proti Poľsku mimoriadnu procedúru pre porušenie základných hodnôt EÚ.

Nemecký politik tak reagoval na štvrtkové schválenie spornej novely zákona o verejnoprávnych médiách v poľskom parlamente.

"Veľa vecí hovorí pre to, aby sme aktivovali takzvaný mechanizmus právneho štátu a na Varšavu uvalili dohľad," vyhlásil podľa agentúry AFP eurokomisár pre digitálne hospodárstvo a spoločnosť Oettinger v nedeľňajšom vydaní nemeckého denníka Frankfurter Allgemeine Zeitung (FAZ).

"Predseda Európskej komisie Jean-Claude Juncker stanovil prvú diskusiu o stave právneho štátu v Poľsku na program rokovania komisie 13. januára," uviedol dnes podľa AFP v krátkom vyhlásení hovorca komisie.

Podľa FAZ komisia chce prvýkrát použiť procedúru, ktorá platí od roku 2014 a zameriava sa na členské krajiny, v ktorých vznikla "systematické nebezpečenstvo pre právny štát". Pokiaľ dotknutá krajina nereaguje na návrhy zmien zo strany Bruselu, komisia môže začať "procedúru pre porušenie základných európskych hodnôt," vysvetlil denník.

Odporúčame aj: Poľské rádio hrá každú hodinu hymnu alebo Ódu na radosť

Novela v Poľsku počíta s tým, že vstupom zákona do platnosti jeho zverejnením v úradnom vestníku skončia mandáty doterajších členov vedenia a dozorných rád Poľskej televízie a Poľského rozhlasu. K oficiálnej publikácii zákona chýba už len podpis prezidenta Andrzeja Dudy. To je však považované za formalitu, pretože hlava štátu má blízko k vládnej strane Právo a spravodlivosť (PiS), ktorá novelu presadila.

Zmeny, ktoré vyvolali kritiku zo strany opozície a neľúbosť v Bruseli, umožnia novej vláde dosadzovať do vedenia verejnoprávnej televízie a rozhlasu svojich ľudí. Akonáhle nové ustanovenia začnú platiť, právomoc menovať a odvolávať šéfov verejnoprávnej televízie a rozhlasu prejde na ministra štátneho pokladu. Až doteraz boli riadiace funkcie a dozornej rady vo verejnoprávnych médiách obsadzované na základe verejných konkurzov.

Politickí odporcovia vyčítajú vláde konzervatívcov, že sa urýchlene snaží upevniť si kontroverznými krokmi moc. Poukazujú tiež na spory okolo zloženie ústavného súdu a schválenie zákona o tejto vrcholnej justičnej inštancii.

Strana PiS niekdajšieho premiéra Jaroslawa Kaczyńského získala v októbrových voľbách väčšinu v oboch komorách parlamentu. Prvýkrát od pádu komunizmu tak mohla vytvoriť jednofarebný kabinet.