Zuzana Piussi prichádza s novým filmom zo zákulisia volieb Reprofoto D1film

Zuzana Piussi prichádza s novým filmom zo zákulisia volieb

24.02.2016 09:36 | TV | mk

Celovečerný film Ťažká voľba bude mať predpremiéru pred voľbami.

 


Zuzana Piussi vo filme prináša pohľad na zákulisie prezidentskej kampane a volieb v roku 2015. Ťažká voľba je česko-slovenským filmom o živote v systéme, kde sa vládne tým najlepším z pokleslých spôsobov. Film si všíma chovanie voličov, prácu marketingových expertov okolo kandidátov Andreja Kisku, Milana Kňažka a ďalších. Sleduje prípravy na stretnutia s občanmi, diskusie, ale aj to, čo robili Kiska či Radoslav Procházka v čase oddychu.

 Foto: D1film

„Film sme začali nakrúcať pred dvoma rokmi, pracovali na ňom siedmimi kameramani, po roku a pol sme film dotáčali, aby sme sa na materiál mohli pozrieť s odstupom času, dať z neho preč všetko, čo časom zostarlo, všetko, čo bolo dobové. Po dvoch rokoch sme začali strihať a snažili sme sa film urobiť tak, aby sme ukázali poetiku politického systému, ktorú väčšina ľudí nevníma, ostáva skrytá," povedala o filme Zuzana Piussi, podľa ktorej niektoré veci sú najlepšie vidieť práve ako časozberné.

Zuzana Piussi má za sebou viacero filmov, v ktorých nastavuje zrkadlo politikom aj spoločnosti. Film od Fica do Fica odmietli multiplexy, napriek tomu patril medzi najdiskutovanejšie dokumenty v roku 2012. Za film Nemoc tretej moci o slovenskom súdnictve jej hrozilo väzenie.

Foto: D1film

Vo filme sa objaví aj kandidátka na prezidentku Helena Mezenská, filozof Václav Bělohradský či senátor a protikorupčný expert Libor Michálek.

Film si môžu diváci pozrieť ešte pred parlamentnými voľbami.

Od 1. marca 2016 bude možné pozrieť si film na internete - na webe Denníka N. Premiéra sa uskutoční v dňoch od 27. februára do 6. marca 2016 v ôsmich slovenských mestách: v Bratislave, Trnave, Banskej Bystrici, Žiline, Martine, Prievidzi, Trenčíne, Liptovskom Mikuláši a tiež v Prahe.

"V sobotu 27. februára o 17.00 hod. bude premiéra v bratislavskej A4. O 19.00 budú mať film možnosť vidieť v Banskej Bystrici, v tamojšej Záhrade. V nedeľu 28. februára sa film vráti do Bratislavy, premietať sa bude vo Flame Music Bare. Na 1. marca sú naplánované dve projekcie – o 18.00 hod. v Trnave, vo Watch & Think a o 19.00 vo Foajé v Bratislave. Deň pred voľbami, 4. marca si budú môcť dokument pozrieť diváci v Martine, o 18.00 a 20.00 hod. v Mestskej scéne a Žilinčania o 19.00 hod. na Stanici-Záriečie," píše v tlačovej správe spoločnosť. 

Koncept spolu so Zuzanou Piussi pripravil producent a strihač filmu Vít Janeček a Ivan Ostrochovský. Vznik filmu podporil český Státní fond kinematografie. Distribúciu filmu na Slovensku zabezpečuje spoločnosť Filmtopia.

pošli na vybrali.sme.sk


O2 má nových maskotov - Ludda a Moyu (VIDEO)

1. O2 má nových maskotov - Ludda a Moyu (VIDEO)

Operátor O2 má novú kampaň, v ktorej predstavuje nových maskotov – robotov Ludda a Moyu.

Mark Zuckerberg sa v Bielom dome stretol s Donaldom Trumpom

2. Mark Zuckerberg sa v Bielom dome stretol s Donaldom Trumpom

Americký prezident Donald Trump sa vo štvrtok v Bielom dome stretol so šéfom spoločnosti Facebook Markom Zuckerbergom. Sám Trump to dnes oznámil na twitteri s tým, že stretnutie bolo "pekné". Firma Facebook schôdzku potvrdila, stretnutie vraj bolo "dobré a konštruktívne".

K piesni, ktorou pozývajú na Pochod za život, má výhrady Veronika Šikulová: Zneužili meno môjho otca aj jeho záhradu (VIDEO)

3. K piesni, ktorou pozývajú na Pochod za život, má výhrady Veronika Šikulová: Zneužili meno môjho otca aj jeho záhradu (VIDEO)

Spisovateľka Veronika Šikulová ostala zarazená, keď si pustila pieseň, ktorou organizátori Národného pochodu za život ( NPZŽ) pozývajú ľudí na sociálnych sieťach na nedeľný pochod.

Obchodný partner Křetínského vyhovel žiadosti novinárov Le Monde

4. Obchodný partner Křetínského vyhovel žiadosti novinárov Le Monde

Francouzský bankéř Matthieu Pigasse, který spolu s českým podnikatelem Danielem Křetínským drží podíl ve společnosti Le Monde Libre, dnes podepsal upravenou verzi dohody zaručující vliv zaměstnanců, novinářů a čtenářů listu Le Monde na budoucí vlastnickou strukturu.

Krimi o zákulisí polície a mafie

5. Krimi o zákulisí polície a mafie

Novinka Mafiánska poprava vás zavedie do fiktívnej pohraničnej dediny Híd, kde sa odohráva príbeh, ktorý vychádza z reálnych udalostí. Oveľa významnejšie veci s dosahom aj na vyšetrovanie vraždy sa však odohrávajú v hlavnom meste, kde biele goliere rozhodujú o tom, či do správnych kresiel zasadnú správni šéfovia, ktorí pôjdu vrahom po krku. Zatiaľ čo iní sa stretávajú s mafiánmi na pumpách a berú od nich hotovosť.

Economia zriadila radu, ktorá má dozerať na redakčnú nezávislosť

6. Economia zriadila radu, ktorá má dozerať na redakčnú nezávislosť

 Vydavatelství Economia zřídilo Radu pro redakční nezávislost. Tento orgán má hájit svobodnou žurnalistiku a čtenářům a veřejnosti zaručovat, že redaktoři Economie svoji práci vykonávají bez jakéhokoliv nevhodného vlivu i zásahů vlastníka společnosti.

Po boku Druckera ide do politiky aj bývalá televízna moderátorka (VIDEO)

7. Po boku Druckera ide do politiky aj bývalá televízna moderátorka (VIDEO)

 Exminister zdravotníctva a vnútra dnes oficiálne predstavil tím svojej novej strany Dobrá voľba.

Zuzana Piussi: Ako dôverníčka som v súdnej sieni počúvala obvinenia a svedectvá Petra Tótha (VIDEO)

8. Zuzana Piussi: Ako dôverníčka som v súdnej sieni počúvala obvinenia a svedectvá Petra Tótha (VIDEO)

"Názov nového filmu Ukradnutý štát nie je prehnaný,“ hovorí Zuzana Piussi o svojom filme, ktorý sa pripravuje do kín.

Markíza: Haščák vypovedá na NAKA

9. Markíza: Haščák vypovedá na NAKA

Podnikateľ Jaroslav Haščák z Penty prišiel na výsluch do expozitúry Národnej kriminálnej agentúry v Nitre.

Polícia rozbila gang organizujúci podvody pri sledovaní TV

10. Polícia rozbila gang organizujúci podvody pri sledovaní TV

Polícia v niekoľkých európskych krajinách rozbila skupinu, ktorá organizovala podvody pri sledovaní obsahu platených televíznych kanálov.

Najčítanejšie