Markíza už minulý rok natočila reportáž o zneužívaní 14-ročnej Natálie v zariadení v Galante Reprofoto Markíza

Markíza už minulý rok natočila reportáž o zneužívaní 14-ročnej Natálie v zariadení v Galante

10.09.2016 21:56 | TV | mk

Nevídaný dosah mal článok s názvom Requiem pre znásilnené dievčatá, v ktorom poslankyňa strany SaS Natália Blahová píše o údajnom zneužívaní len 14 ročných dievčat v resocializačnom zariadení.

 


Len za jeden deň si článok na jej blogu prečítalo takmer 350 tisíc ľudí, má viac ako tisícku zdieľaní. O prípad sa zaujíma polícia, prezident a mnohé médiá.

 

Markíza dne prišla so zásadnou informáciou, že približne pred rokom začala s prípravou reportáže o veľmi podobnom prípade zneužívania maloletých dievčat v rovnakom resocializačnom zariadení v Galante.

Reportáž vtedy neodvysielala, dnes vysvetlila prečo. Podľa slov moderátorky Zlatice Puškárovej lebo „náhle klienti zmenili svoje stanovisko a všetko popreli. Po medializácií poslankyňou Bláhovou nás opäť kontaktovala matka jedného z dievčat." Matka dnes vysvetlila, že reportáž stopla, lebo sa jej vyhrážali. Markíza dnes odvysielala túto reportáž, kde priniesla výpoveď nielen 14-ročnej Natálie, ale pravdeodobne aj ďalších dievčat.

„Bol tam jeden terapeut, ktorý bol sám preliečený narkoman. Raz večer prišiel za mnou na izbu, zavolal ma na cigaretu, že nech si idem zapáliť. Potom sme sa vrátili na izbu a vyspala som sa s ním. Povedal mi, že za to tam budem mať nejaké výhody. Že keď budem dobrá, tak bude chodiť Ježiško," popisuje 14-ročná Natália, ako vyžadoval sex terapeut v zariadení, kde po rozhodnutí súdu dá štát zatvoriť neplnoleté deti aj na 18 mesiacov a rodičia si myslia, že štát sa o nich postará.

Matka popísala, ako podala trestné oznámenie a keď televízia začala natáčať reportáž, tak na ňu tlačili, aby ju stiahla. „Navštívil nás pán riaditeľ (zariadenia) aj s jeho manželkou. Požadovali, aby sme okamžite tú Markízu odvolali, lebo oni sa báli o poškodenie mena, že im zoberú licenciu," povedala matka. "Začali nám chodiť výhražne SMSky, psychicky ju deptali," doplnil jej manžel.

Odporúčame aj: Na nápravné centrum v Galante upozornilo SME už v roku 2009

Redaktorka Markízy Kristína Kövešová, ktorá reportáž pripravovala, zároveň povedala, že aj jej sa vyhrážali - v samotnom zariadení: „Vo vnútri boli traja ľudia, ktorí sa mi vyhrážali, že ma ako novinárku zničia. Ukázali mi vyhlásenia, v ktorých klient a údajný svedok tvrdil, že som ich podplatila a naviedla na výpovede," povedala.

Markíza na konci reportáže prečítala stanovisko nemenovaného riaditeľa zariadenia: „Podané trestné oznámenie nezakladá preukázanie viny. Počkáme si na výsledok trestného konania. Orgánom činným v trestnom konaní poskytujeme súčinnosť a nemáme záujem na bulvarizácii problému. Sme presvedčení, že udalosti sa nestali. V prípade, ak by sa preukázala vina konkrétnej osobe, budeme súdnou cestou žiadať primeranú satisfakciu za poškodenia dobrého mena našej organizácie."

Aktualizácia: Do redakcie Markízy ale aj ďalších médií sa prihlásili ďalší klienti, ktorí popísali svoje skúsenosti so zariadením. Ich výpovede odvysielala Markíza v nedeľu večer.

pošli na vybrali.sme.sk


Danšari. Spoznajte umenie upratovať

1. Danšari. Spoznajte umenie upratovať

Danšari je japonské umenie upratovať, ktoré ponúka návod, ako si urobiť poriadok nielen v priestore, v ktorom žijeme, ale v sebe samom. Výborne ho popísala a ponúkla aj množstvo tipov Hideko Jamašitová v knihe Danšari – umenie upratovať.

Minulý rok opäť klesol predaj slovenských novín

2. Minulý rok opäť klesol predaj slovenských novín

Vydavatelia vlani zaznamenali nižší predaj tlačeného vydania novín. Predaný náklad klesol oproti predchádzajúcemu roku každému z piatich sledovaných celoštátnych denníkov.

RTVS odvysiela špeciálne vydanie Reportérov (VIDEO)

3. RTVS odvysiela špeciálne vydanie Reportérov (VIDEO)

Od vraždy investigatívneho novinára Jána Kuciaka a jeho snúbenice Martiny Kušnírovej uplynie vo štvrtok 21. februára presne rok.

Markíza odvysiela duel Mistríka so Šefčovičom (VIDEO)

4. Markíza odvysiela duel Mistríka so Šefčovičom (VIDEO)

Televízia vysvetľuje, prečo v dueli nepočítala so Zuzanou Čaputovou.

Křetinský s Tkáčom kúpili za 52 miliónov známe časopisy vo Francúzsku

5. Křetinský s Tkáčom kúpili za 52 miliónov známe časopisy vo Francúzsku

Spoločnosť Czech Media Invest (CMI), ktorú spoluvlastnia hlavne český miliardár Daniel Křetínský a Patrik Tkáč z J&T, dokončila nákup francúzskych časopisov mediálnej skupiny Lagardère za 52 miliónov eur. Súčasťou kúpy je licencia na značku módneho magazínu Elle pre Francúzsko.

Fico opäť zaútočil na novinárov: Vy ste najväčší zločinci na svete! (VIDEO)

6. Fico opäť zaútočil na novinárov: Vy ste najväčší zločinci na svete! (VIDEO)

Národná rada dnes opätovne nezvolila žiadnych kandidátov na sudcov Ústavného súdu a súd sa tým stane nefunkčným.

eKasa prichádza na Slovensko

7. eKasa prichádza na Slovensko

Od 1. apríla vstúpi do platnosti nová povinnosť pre podnikateľov vo forme eKasy s online pripojením do systému finančnej správy. Štátu má priniesť zvýšenie transparentnosti výberu daní a podnikateľom zjednodušenie komunikácie so štátom a potenciál pre inovácie. Nové riešenia pokladníc okrem online pripojenia majú priniesť mnohé vlastnosti, ktoré podnikateľom môžu uľahčiť život. Všetky bločky z pokladníc budú po novom obsahovať aj QR kód, ktorý jednoduchým spôsobom umožní overiť pravosť a platnosť pokladničného dokladu.

Komisia: Bývalý prorektor Univerzity Karlovej sa v textoch dopustil plagiátorstva

8. Komisia: Bývalý prorektor Univerzity Karlovej sa v textoch dopustil plagiátorstva

Bývalý prorektor Univerzity Karlovej v Prahe Martin Kovář sa podľa etickej komisie Filozofickej fakulty UK dopustil plagiátorstva. Na rokovaní akademického senátu Filozofickej fakulty UK to uviedla členka komisie Olga Lomová.

Cestovateľ Miroslav Zikmund oslavuje 100 rokov, na všetky miesta by sa vrátil opäť (VIDEO)

9. Cestovateľ Miroslav Zikmund oslavuje 100 rokov, na všetky miesta by sa vrátil opäť (VIDEO)

Cestovatelskou legendou se už za života stala dvojice Zikmund - Hanzelka, která společně navštívila přes 80 zemí, ve světě proslavila bývalé Československo a vozy Tatra a mimo jiné dojednala i zakázky pro československý průmysl.

O 100 dní budú Eurovoľby - kampaň prináša súťaž, špeciálnu schránku aj časomieru

10. O 100 dní budú Eurovoľby - kampaň prináša súťaž, špeciálnu schránku aj časomieru

Len niekoľko týždňov po prezidentských voľbách čakajú Slovensko ďalšie dôležité voľby – voľby do Európskeho parlamentu. Voliči na Slovensku budú v sobotu 25. mája 2019 vyberať 14 zástupcov do Európskeho parlamentu.

Najčítanejšie