Chatovací robot ChatGPT, ktorý využíva umelú inteligenciu, sa stal najrýchlejšie rastúcou spotrebiteľskou aplikáciou v histórii. Uviedli to analytici najväčšej švajčiarskej banky UBS. Podľa nich systém vyvinutý spoločnosťou OpenAI dosiahol v januári, dva mesiace od svojho spustenia, hranicu 100 miliónov aktívnych užívateľov mesačne. Firma aktuálne oznámila spoplatnenie aplikácie, najprv v Spojených štátoch. Informovala o tom agentúra Reuters.
Vedci z Filozofickej fakulty Univerzity Palackého v Olomouci vyvinuli technológiu, ktorá dokáže pomocou rozboru textu určiť jeho autora, jeho psychické rozpoloženie či sociálne prostredie. Pri svojom výskume analyzovali frekvenciu slov v textoch spisovateľov, politikov i vrahov a získané poznatky využili pri tvorbe postupu pre profilovanie osôb. Technológiu je možné využiť v prispôsobení internetového obsahu konkrétnemu užívateľovi, reklame, personalistike, psychológii, kriminalistike aj v oblasti bezpečnosti štátu. Novinku už eviduje patentový úrad Spojených štátov, povedal novinárom Dan Faltýnek z katedry všeobecnej lingvistiky FF UP.
Súd v Iráne poslal na desať a pol roka do väzenia mladý pár, ktorý sa na jeseň nechal natočiť pri tanci pri teheránskej Veži slobody (Azadí), jednej z najznámejších stavieb v iránskej metropole. Informovali o tom ochrancovia ľudských práv.
Šírenie dezinformácií, strachu a nenávisti sa v ruských štátnych médiách opäť dotklo aj Slovenska. Na najnovšie vyhrážky, ktoré odzneli v diskusnej relácie hlavnej ruskej štátnej televízie Rossija 1, upozornila polícia:
Nová európska streamovacia služba bude dostupná od 14. februára na Slovensku, v Česku, Albánsku, Maďarsku, Kosove, Severnom Macedónsku, Poľsku a Rumunsku. SkyShowtime sľubuje premiérové filmy vrátane hollywoodskych a nové seriály od najväčších svetových štúdií.