Vedci z Filozofickej fakulty Univerzity Palackého v Olomouci vyvinuli technológiu, ktorá dokáže pomocou rozboru textu určiť jeho autora, jeho psychické rozpoloženie či sociálne prostredie. Pri svojom výskume analyzovali frekvenciu slov v textoch spisovateľov, politikov i vrahov a získané poznatky využili pri tvorbe postupu pre profilovanie osôb. Technológiu je možné využiť v prispôsobení internetového obsahu konkrétnemu užívateľovi, reklame, personalistike, psychológii, kriminalistike aj v oblasti bezpečnosti štátu. Novinku už eviduje patentový úrad Spojených štátov, povedal novinárom Dan Faltýnek z katedry všeobecnej lingvistiky FF UP.
Súd v Iráne poslal na desať a pol roka do väzenia mladý pár, ktorý sa na jeseň nechal natočiť pri tanci pri teheránskej Veži slobody (Azadí), jednej z najznámejších stavieb v iránskej metropole. Informovali o tom ochrancovia ľudských práv.
Moskovský súd odsúdil na osem rokov odňatia slobody známeho televízneho novinára Alexandra Nevzorova za zverejnenie správ, že ruskí vojaci úmyselne ostreľovali pôrodnicu vo vtedy obliehanom Mariupole na juhovýchode Ukrajiny. Ruské úrady tieto informácie označili za klamlivé. Nevzorova súdili v neprítomnosti, vlani na jar jeho manželka informovala, že je v Izraeli, v lete dostal ukrajinské občianstvo.
13. ročník národnej súťaže PR projektov a kampaní – PROKOP 2022 predlžuje termín prihlasovania najlepších projektov zPR brandže za rok 2022. Agentúry azadávatelia môžu prihlásiť svoje najlepšie projekty až do 16. februára 2023 do 24:00 hod.
Šírenie dezinformácií, strachu a nenávisti sa v ruských štátnych médiách opäť dotklo aj Slovenska. Na najnovšie vyhrážky, ktoré odzneli v diskusnej relácie hlavnej ruskej štátnej televízie Rossija 1, upozornila polícia: