Fico zmanipuloval vyjadrenie Kisku, ktoré šíri v predvolebnom videu (VIDEO) Reprofoto Facebook Robert Fico

Fico zmanipuloval vyjadrenie Kisku, ktoré šíri v predvolebnom videu (VIDEO)

30.01.2020 16:04 | Blog | Miroslava Kernová

Predseda Smeru Robert Fico v predvolenom období nešetrí nekorektnými spôsobmi. Pokračuje v konfrontačnom a agresívnom štýle kampane, kde využíva manipulácie.

Svojmu politickému rivalovi Andrejovi Kiskovi vložil do úst vyjadrenie, ktoré nikdy nepovedal, a medzi ľudí pustil video, v ktorom ho za toto účelovo zostrihané “vyjadrenie“ kritizuje a vyzýva na telelvízny duel.

Pán Kiska by na Slovensku privítal tisíce migrantov. Pre mňa sú na prvom mieste slovenské rodiny, pracujúci a dôchodcovia,“ píše Fico na facebooku k videu, v ktorom hovorí: „Pán Kiska, asi pred týždňom ste mali v televízii vyjadrenie, že v prípade účasti vo vláde by ste privítali na Slovensku stovky, možno tisíce migrantov."

Kiska však nič také o migrantoch nepovedal. "Môj názor poznáte. Som absolútne proti. Títo ľudia by na Slovensku ohrozovali bezpečnosť našich občanov, vytvárali by možno moslimské komunity, ktoré by kompletne menili charakter štátu," pokračoval v predvolebnom videu predseda Smeru. K tomu pripojil zostrihané vyjadrenie Kisku z relácie Na telo.

Porovnajte si zostrih vyjadrenia Kisku vo videu Fica a originálne vyjadrenie v relácii Na telo:


Vyjadrenie Kisku začína cca 2:10:

Kiska v relácii Na telo 19. januára nehovoril, že chce pozvať migrantov, ale reagoval na otázku diváka, ktorý sa ho pýtal na jeho vyjadrenie z roku 2015.

Moderátor Michal Kovačič: „Ján sa pýta - chcem sa opýtať pána Kisku, či si nemyslí, že moderný štát z nás spravia migranti, ako to povedal v jednom rozhovore, kde povedal, citujem: ‚Musíme ukázať, že sme moderný a vyspelý štát a prijať pár tisíc migrantov‘.“

Andrej Kiska: „Určite som nepovedal migrantov, nikdy som nepoužíval slovo migranti, používal som slovo utečenci. Hovoril som o tom, že je našou morálnou povinnosťou ako úspešnej skutočne úspešnej krajiny pomôcť zopár stovkám, možno tisíckam ľudí, ktorí utekajú pred vojnou a násilím*. Tak, ako tu prišlo tých 120 asýrskych kresťanov z Iraku, tak takto pomôcť, ukázať, že tak ako od nás utekali desiatky tisíc ľudí na Západ, tak teraz prijať zopár ľudí, podľa mňa našou morálnou povinnosťou je, tých, čo utekajú pred vojnou a násilím.“

*Fico si vybral len text označený červeným a zaradil si ho do kontextu, aký sa mu hodil.

Vyvolávanie strachu z migrantov využíval Smer aj v kampani pred voľbami v roku 2016. Fico v tom pokračuje opäť - ale primitívnejšie, pomocou manipulácií, prekrúcania faktov,  podobne, ako to robia dezinformačné stránky či kotlebovci.

Podvečer pridal ďalšiu nahrávku o migrantoch a Kiskovi, kde nezabudol spomenúť aj Sorosa.

Aktualizácia: Kiska prijal Ficovu výzvu ísť do televízneho duelu, dal si však podmienku (VIDEO)V Paríži došlo k útoku pri časopise Charlies Hebdo, prípad rieši protiteroristický úrad (VIDEO)

V Paríži došlo k útoku pri časopise Charlies Hebdo, prípad rieši protiteroristický úrad (VIDEO)

Muž a žena dnes boli zranení v Paríži pri útoku, ktorého vyšetrovanie prevzal protiteroristický úrad prokuratúry. Útočník vyzbrojený pravdepodobne sečnou alebo bodnou zbraňou oboch ľudí vážne zranil na ulici pred ich pracoviskom.

Signál 4ky sa opäť rozšíril do ďalších kútov Slovenska

Signál 4ky sa opäť rozšíril do ďalších kútov Slovenska

Signál najmladšieho operátora 4ka sa šíri aj z nových vysielačov, ktoré v ostatnom kvartáli pribudli v  mnohých mestách. Plný komfort modernej 4G siete je tak dostupný pre tisícky nových zákazníkov ako zo západného, tak aj stredného či východného Slovenska.

Našli nezvestného blogera, ktorý v januári zverejňoval kritické videá o novej nákaze vo Wu-chan (VIDEO)

Našli nezvestného blogera, ktorý v januári zverejňoval kritické videá o novej nákaze vo Wu-chan (VIDEO)

Po siedmich mesiacoch sa zrejme našiel čínsky právnik, aktivista a bloger Čchen Čchiou-š'. Nezvestný bol od chvíle, keď na prelome januára a februára kriticky informoval o situácii vo Wu-chan, ťažko zasiahnutom epidémiou choroby covid-19.

Začína nový seriál Pumpa s Heribanom a Kubovčíkom, bude aj o Smere či Matovičovi (VIDEO)

Začína nový seriál Pumpa s Heribanom a Kubovčíkom, bude aj o Smere či Matovičovi (VIDEO)

""Je úplne jedno, čo Matovič nosí, či nenosí… Keď dôjde sem, tak bude mať rúško! A keď nebude mať, tak mu na papulu natiahnem tie jeho tramky!“ hovorí herec Michal Kubovčík Danovi Heribanovi v novom komediálnom skeč seriáli Pumpa, ktorý prichádza na obrazovky Jednotky.

Česká miniseria o kyberšikane, ktorá sa vysiela aj na Slovensku, má nomináciu na Emmy (VIDEO)

Česká miniseria o kyberšikane, ktorá sa vysiela aj na Slovensku, má nomináciu na Emmy (VIDEO)

Český seriálový thriller #martyisdead, ktorý môžu vidieť aj slovenskí diváci na Mall.tv, dnes získal nomináciu na medzinárodnú televíznu cenu Emmy.

Fun rádio má novú moderátorku (FOTO)

Fun rádio má novú moderátorku (FOTO)

Do vysielania Fun rádia pribudol tento týždeň nový moderátorský hlas. Informuje rádio v tlačovej správe.

Séria Životy slávnych: aká bola Mona Lisa?

Séria Životy slávnych: aká bola Mona Lisa?

Séria Životy slávnych z vydavateľstva Slovenský spisovateľ pokračuje. Úžasná edícia, ktorá približuje osudy slávnych umelcov, ako boli Picasso (Žila som s Picassom), Dalí (Tajný život Salvadora Dalího), van Gogh (Smäd po živote), či životopis Grécky poklad od Irvinga Stona – príbeh priekopníka modernej archeológie Heinricha Schliemanna.

O2 spustila kampaň aj web pre nového digitálneho operátora Radosť (VIDEO)

O2 spustila kampaň aj web pre nového digitálneho operátora Radosť (VIDEO)

Spoločnosť O2 dnes sprístupnila web radost.digital aj s možnosťou objednávok novej služby Radosť, o ktorom informovala začiatkom septembra.

Príchodu 5G sa obáva len pätina opýtaných, konšpirácie veľmi nezabrali (VIDEO)

Príchodu 5G sa obáva len pätina opýtaných, konšpirácie veľmi nezabrali (VIDEO)

V oblasti telekomunikácií je pojem 5G dlhodobo diskutovanou témou, pretože predstavuje novú mobilnú dátovú sieť, ktorá má nahradiť súčasné riešenie 4G.

Nominácie na Novinársku cenu sú známe

Nominácie na Novinársku cenu sú známe

Nadácia otvorenej spoločnosti zverejnila nominované príspevky súťaže Novinárska cena 2019. Víťazov vyhlási na slávnostnom odovzdávaní 28. septembra v Starej tržnici v Bratislave.

Najčítanejšie