Trend zmazal pôvodný článok o svojom majiteľovi – plagiátorovi. Článok sme pre vás zachránili (FOTO) Foto: Penta

Trend zmazal pôvodný článok o svojom majiteľovi – plagiátorovi. Článok sme pre vás zachránili (FOTO)

30.03.2020 15:26 | Blog | Miroslava Kernová*

Web Trend.sk, ktorý patrí vydavateľstvu Penty, najprv napísal článok s titulkom: Spolumajiteľ Penty je plagiátor. Rigorózku obhájil tam, kde Danko. Neskôr redakčný článok zmazal a zverejnil len agentúrny text s jemnejším titulkom: Denník N: Finančník Dospiva získal titul JUDr. odpísaním cudzej práce.

Denník N v nedeľu popoludní informoval, že jeden z majiteľov finančnej skupiny Penta sa pri získaní titulu nechoval veľmi eticky. Marek Dospiva získal v Banskej Bystrici titul za ukradnutú prácu - doktorom práv sa stal vďaka práci, ktorú okopíroval od iného študenta.

V nedeľu podvečer tému na základe informácií Denníka N spracoval aj web Trend.sk. O 19:52 vyšiel článok s titulkom Spolumajiteľ Penty je plagiátor. Rigorózku obhájil tam, kde je Danko. Redakčný článok, pod ktorým nebolo meno autora len skratka TREND.sk, bol krátky ale kritický, rovnako aj status na facebooku.

 

Článok však po niekoľkých hodinách z webu zmizol a zmizol aj link, na ktorý odkazoval status na facebooku, teraz odkazuje len na webovú titulku Trendu. Na web redakcia zavesila o niekoľko hodín neskôr agentúrny článok, ten už mal menej údernejší titulok, ale aj obsah.

Pôvodný článok na webe už nie je, cez google históriu sme však článok našli:

 

Nový článok z agentúry ČTK, ktorý sa na stránke objavil:

Aktualizácia 17:00 o vyjadrenie šéfredaktora: "Pôvodný článok bol naším monitoringom Denníka N. Pred desiatou večer som včera zaregistroval správu ČTK, ktorá bola tiež monitoringom Denník N, obsahovala ale navyše vyjadrenie Marka Dospivu, kde sa k opísanej práci priznal a vyjadril poľutovanie. Správa bola dobre vystavaná a nahradiť jeden text iným aktuálnejšou som vyhodnotil ako najjednoduchšie riešenie. Obzvlášť, keď už víkendový webový editor mal po službe," odpísal pre Omediach.com Tomáš Skřivánek, šéfredaktor TRENDu a Trend.sk.

V redakciách sa zvyčajne využíva pri horúcich aktualitách opačný postup - redakcia dá najskôr agentúrny článok a potom ho nahradí plnohodnotnejšou redakčnou správou.

Pri tak závažnej téme, ktorá sa týka spolumajiteľa jednej z najväčších finančných skupín v krajine, a ten je naviac aj spolumajiteľom Trendu, by vôbec neprekážalo, ak by si Trend dal námahu a spracoval tému ako plnohodnotný vlastný článok. Takto to vyzerá ako cenzúra správy, ktorá jasne a rázne pomenovala neetické správanie spolumajiteľa.

*Autorka článku v minulosti pracovala vo vydavateľstve Trendu

Zaujíma vás zákulisie médií, sledujte nás aj na Facebooku.Nora Gubková bude vo vedení rozhlasového spravodajstva

Nora Gubková bude vo vedení rozhlasového spravodajstva

Bývalá dlhoročná hovorkyňa Nora Gubková len pred pár dňami nastúpila do RTVS ako editorka a už mieri medzi šéfov spravodajstva.

Rezník zosadil vedenie televízneho spravodajstva RTVS

Rezník zosadil vedenie televízneho spravodajstva RTVS

V RTVS v televíznej časti spravodajstva a publicistiky to posledné dni vrie. Medzi členmi vedenia spravodajstva sú nezhody. Až také, že ich riešila Rada RTVS.

Abstinujúci gambler prehovoril o svojej závislosti

Abstinujúci gambler prehovoril o svojej závislosti

„Nevenujem majiteľom ani prevádzkovateľom stávkových kancelárií.“ Píše v úvode knihy Gambler samotný autor. Aj on

Markíza bude mať špeciálny večer - Spolu pre Slovensko (VIDEO)

Markíza bude mať špeciálny večer - Spolu pre Slovensko (VIDEO)

Televízia Markíza odvysiela v nedeľu, 7. júna 2020, so začiatkom o 20:30 charitatívny večer s názvom Spolu pre Slovensko. V spolupráci so Slovenskou sporiteľňou prinesie na obrazovky program, v rámci ktorého sa známe osobnosti predstavia spoločne s hrdinami z prvej línie v boji s COVID-19.

Moderátorka BBC skončila potom, čo premiéra kritizovala za poradcu

Moderátorka BBC skončila potom, čo premiéra kritizovala za poradcu

Moderátorka britskej vysielacej spoločnosti BBC dočasne skončila s účinkovaním vo svojej relácii potom, čo sa kriticky vyjadrila k súčasnej afére premiérovho poradcu Dominika Cummingsa.

Riaditeľ ČT: Časti poslancov vyhovuje stupňujúci sa tlak na ČT

Riaditeľ ČT: Časti poslancov vyhovuje stupňujúci sa tlak na ČT

 

Generálního ředitele České televize (ČT) Petra Dvořáka výsledek dnešní volby do Rady ČT nepřekvapil. Část poslanců se podle něj dlouhodobě netají tím, že jim vyhovuje, když se tlak na ČT a její nezávislost stupňuje. Dvořák to uvedl ve stanovisku zveřejněném na twitteru České televize. Sněmovna zvolila do Rady ČT ekonomku Hanu Lipovskou, novináře Pavla Matochu a moderátora Lubomíra Veselého známého pod jménem Luboš Xaver Veselý.

"Výsledek volby pro mě není překvapivý. Část poslanců se dlouhodobě netají tím, že jí vyhovuje stav, kdy se tlak na Českou televizi a její nezávislost stupňuje, k čemuž má možná směřovat i personální obměna Rady ČT," uvedl Dvořák.

O této skutečnosti podle něj svědčil nedávný dopis předsedy sněmovního volebního výboru Stanislava Berkovce (ANO) o kandidátech do rady. Berkovec v e-mailu u kandidátů například analyzoval, zda případné zvolení vzbudí protesty médií a zda by mohli v radě zastupovat zájmy generálního ředitele.

"Nemohu tak nyní jako ředitel televize, kterou Rada ČT kontroluje, vyslovit nic jiného než víru v to, že přístup všech jejích členů k České televizi bude konstruktivní, objektivní a bude respektovat zákon a Kodex ČT," dodal Dvořák.

Většina opozice výsledek volby kritizuje. ODS jej považuje za ohrožení svobody a nezávislosti fungování veřejnoprávního média. Podle předsedy Pirátů Ivana Bartoše je volba výsledkem nedůstojného politického handlu. Místopředseda hnutí STAN Petr Gazdík považuje volbu za alarmující a za ohrožení nezávislosti jednoho ze stěžejních pilířů demokracie. TOP 09 hovořila o černém dni pro svobodu českého mediálního prostředí a ČT jako takovou. Rozčarování dal najevo i poslanec koaliční ČSSD Roman Sklenák.

Rada ČT je orgán, jehož prostřednictvím veřejnost uplatňuje své právo kontroly tohoto veřejnoprávního média. Do působnosti rady náleží například jmenování a odvolání generálního ředitele a schvalování rozpočtu.

Online účet zadarmo cez Georgea propaguje známy herec (VIDEO)

Online účet zadarmo cez Georgea propaguje známy herec (VIDEO)

Slovenská sporiteľňa prichádza s novou kampaň, ktorou tvárou je herec Marián Mitáš.

4ka naďalej rozširuje svoje pokrytie, jej signál pribudol vo vyše troch desiatkach miest a obcí

4ka naďalej rozširuje svoje pokrytie, jej signál pribudol vo vyše troch desiatkach miest a obcí

Mobilný operátor 4ka má opäť dobré správy pre svojich klientov. V týchto týždňoch zvýšil svoje pokrytie na 80% populácie, pre ktorých je odteraz k dispozícii najmodernejšia LTE sieť.

RTVS odvysiela priamy prenos letu kozmickej lode do vesmíru (VIDEO)

RTVS odvysiela priamy prenos letu kozmickej lode do vesmíru (VIDEO)

Na stredu 27. mája je naplánovaný štart misie Demo-2 do vesmíru. Od roku 2011, čo bol ukončený program letu raketoplánov do vesmíru, je to prvýkrát čo poletí americká posádka do vesmíru z americkej pôdy na americkom zariadení, ale aj prvýkrát, čo ľudí do vesmíru dopraví súkromná spoločnosť.

Zuzana Čaputová bude večer na Markíze  (VIDEO)

Zuzana Čaputová bude večer na Markíze (VIDEO)

Televízia Markíza odvysiela dnes večer so začiatkom o 20:30 ďalšie vydanie spravodajského špeciálu Koronavírus: Mimoriadna relácia.

Najčítanejšie