Trend zmazal pôvodný článok o svojom majiteľovi – plagiátorovi. Článok sme pre vás zachránili (FOTO) Foto: Penta

Trend zmazal pôvodný článok o svojom majiteľovi – plagiátorovi. Článok sme pre vás zachránili (FOTO)

30.03.2020 15:26 | Blog | Miroslava Kernová*

Web Trend.sk, ktorý patrí vydavateľstvu Penty, najprv napísal článok s titulkom: Spolumajiteľ Penty je plagiátor. Rigorózku obhájil tam, kde Danko. Neskôr redakčný článok zmazal a zverejnil len agentúrny text s jemnejším titulkom: Denník N: Finančník Dospiva získal titul JUDr. odpísaním cudzej práce.

Denník N v nedeľu popoludní informoval, že jeden z majiteľov finančnej skupiny Penta sa pri získaní titulu nechoval veľmi eticky. Marek Dospiva získal v Banskej Bystrici titul za ukradnutú prácu - doktorom práv sa stal vďaka práci, ktorú okopíroval od iného študenta.

V nedeľu podvečer tému na základe informácií Denníka N spracoval aj web Trend.sk. O 19:52 vyšiel článok s titulkom Spolumajiteľ Penty je plagiátor. Rigorózku obhájil tam, kde je Danko. Redakčný článok, pod ktorým nebolo meno autora len skratka TREND.sk, bol krátky ale kritický, rovnako aj status na facebooku.

 

Článok však po niekoľkých hodinách z webu zmizol a zmizol aj link, na ktorý odkazoval status na facebooku, teraz odkazuje len na webovú titulku Trendu. Na web redakcia zavesila o niekoľko hodín neskôr agentúrny článok, ten už mal menej údernejší titulok, ale aj obsah.

Pôvodný článok na webe už nie je, cez google históriu sme však článok našli:

 

Nový článok z agentúry ČTK, ktorý sa na stránke objavil:

Aktualizácia 17:00 o vyjadrenie šéfredaktora: "Pôvodný článok bol naším monitoringom Denníka N. Pred desiatou večer som včera zaregistroval správu ČTK, ktorá bola tiež monitoringom Denník N, obsahovala ale navyše vyjadrenie Marka Dospivu, kde sa k opísanej práci priznal a vyjadril poľutovanie. Správa bola dobre vystavaná a nahradiť jeden text iným aktuálnejšou som vyhodnotil ako najjednoduchšie riešenie. Obzvlášť, keď už víkendový webový editor mal po službe," odpísal pre Omediach.com Tomáš Skřivánek, šéfredaktor TRENDu a Trend.sk.

V redakciách sa zvyčajne využíva pri horúcich aktualitách opačný postup - redakcia dá najskôr agentúrny článok a potom ho nahradí plnohodnotnejšou redakčnou správou.

Pri tak závažnej téme, ktorá sa týka spolumajiteľa jednej z najväčších finančných skupín v krajine, a ten je naviac aj spolumajiteľom Trendu, by vôbec neprekážalo, ak by si Trend dal námahu a spracoval tému ako plnohodnotný vlastný článok. Takto to vyzerá ako cenzúra správy, ktorá jasne a rázne pomenovala neetické správanie spolumajiteľa.

*Autorka článku v minulosti pracovala vo vydavateľstve Trendu

Zaujíma vás zákulisie médií, sledujte nás aj na Facebooku.Social Awards Slovakia: TOP 9 influencerov, vlogerov a stránok slovenského internetu sú známe (FOTO)

Social Awards Slovakia: TOP 9 influencerov, vlogerov a stránok slovenského internetu sú známe (FOTO)

Anketa Social Awards Slovakia, v ktorom sa hľadajú TOP influenceri, vlogeri či stránky slovenského internetu, pokračuje druhým kolom.

RTVS má nového člena vedenia, ktorý nahradil Mareka Ťapáka

RTVS má nového člena vedenia, ktorý nahradil Mareka Ťapáka

Na post televízneho programového riaditeľa RTVS 1. augusta nastúpil divadelný a filmový režisér Anton Šulík.

V Mexiku bol zavraždený štvrtý novinár od začiatku roka

V Mexiku bol zavraždený štvrtý novinár od začiatku roka

V Mexiku bol v nedeľu zavraždený už štvrtý novinár od začiatku roka. Pablo Morrugares riadil spravodajský web PM Noticias. Zavraždený bol spolu s policajným telesným strážcom v meste Iguala v juhozápadnom mexickom štáte Guerrero, informovala dnes agentúra Reuters.

Bývalá novinárka je novou finančnou riaditeľkou Fundraise Capital

Bývalá novinárka je novou finančnou riaditeľkou Fundraise Capital

Investičná spoločnosť Fundraise Capital má od augusta novú finančnú riaditeľku. Je ňou bývalá banková analytička Slovenskej sporiteľne a niekdajšia redaktorka denníka Pravda Lenka Buchláková.

Viac ako 120 000 hlasov v ankete Social Awards Slovakia vytvorilo TOP 9 influencerov. Veronika a Sajfa sa rozhodli pre veľký krok!

Viac ako 120 000 hlasov v ankete Social Awards Slovakia vytvorilo TOP 9 influencerov. Veronika a Sajfa sa rozhodli pre veľký krok!

Slovensko rozhodlo o tom, ktorí influenceri a vlogeri zabojujú o prvenstvo v 1. ročníku najväčšej ankety v slovenskom online priestore. Viac ako 120-tisíc hlasujúcich vybralo spomedzi dvoch stoviek influencerov a vlogerov 9 finalistov v každej z 9 kategórií Social Awards Slovakia. V 2. kole hlasovania Slováci vyberú troch finalistov v každej kategórii. Víťazov hlasujúci i slovenskí influenceri spoznajú 29. septembra na slávnostnom gala večeri, ktorý odvysiela televízia Markíza na online platforme Markíza Plus. Naplnilo sa aj motto súťaže „S vplyvom prichádza zodpovednosť“. Moderátori Veronika Cifrová Ostrihoňová a Matej „Sajfa“ Cifra sa totiž rozhodli odstúpiť z ankety.

Trnavské rádio je v Trnave 2. najpočúvanejšie

Trnavské rádio je v Trnave 2. najpočúvanejšie

RegioMedia – media representative pre regionálne rádiá, po roku opäť monitorovala počúvanosť Trnavského rádia. To si medziročne polepšilo, v Trnave je druhé napočúvanejšie.

Zomrel jeden zo zakladateľov televízie CNN Reese Schonfeld

Zomrel jeden zo zakladateľov televízie CNN Reese Schonfeld

Vo veku 88 rokov zomrel Reese Schonfeld, novinár, ktorý spoločne s podnikateľom Tedom Turnerom založil v roku 1980 americkú spravodajskú stanicu Cable News Network (CNN).

Instagram zakročil proti Madonne

Instagram zakročil proti Madonne

Sociálna sieť prekryla Madonne zavádzajúce video o covide.

Bývalí novinári denníka Vedomosti ohlásili nový mediálny projekt

Bývalí novinári denníka Vedomosti ohlásili nový mediálny projekt

Novinári, ktorí na protest proti cenzúre odišli v júni z predného ruského ekonomického denníka Vedomosti, ohlásili založenie nového mediálneho projektu.

RTVS odvysiela naživo návrat kozmonautov z misie Demo-2 (VIDEO)

RTVS odvysiela naživo návrat kozmonautov z misie Demo-2 (VIDEO)

Po živom prenose štartu misie Demo-2 RTVS prinesie priamy prenos návratu posádky na Zem v rámci špeciálneho vydania talkshow o vede EXPERIMENT s podtitulom Naživo návrat na Zem, ktorý odvysiela na Dvojke v nedeľu 2. augusta o 20.10 h.

Najčítanejšie