Člen vedenia RTVS si v správach spropagoval svoju pesničku (VIDEO) Reprofoto RTVS

Člen vedenia RTVS si v správach spropagoval svoju pesničku (VIDEO)

01.05.2020 08:54 | Blog | Miroslava Kernová

Šéf marketingu RTVS predviedol učebnicový príklad konfliktu záujmov a zneužitia pozície vo verejnej funkcii. Ako šéf marketingu využil RTVS na marketing vlastnej piesne.

 RTVS v utorok v hlavných správach odvysielala rozhovor redaktorky Barbory Škulovej s Richardom Jajcayom o tom, že pre Vidiek napísal text novej piesne. RTVS Jajcaya opakovane uviedla ako gitaristu, autora hudby a textu. To, že je v RTVS riaditeľom marketingu, sa však už v príspevku nikde neobjavilo.

Správy RTVS 28.4.

„My sme sa minulý rok v septembri stretli v Slovenskom rozhlase s Bobanom Markovičom a jeho orchestrom, a povedali sme si, že spolu niečo vyskúšame spraviť. A dlho sa nič nedialo, a keď prišla táto čudná doba, v ktorej žijeme, sme zistili, že po večeroch a cez víkend my nemáme čo robiť, tak sme si povedali, tak keď nie teraz, tak nikdy,“ povedal Jajcay v príspevku.

Pieseň odpromovala v pondelok aj moderátorka RTVS Petra Bernasovská v Rádiu Slovensko, kde mala novinka premiéru, a aj na sociálnych sieťach RTVS. Všade bez uvedenia funkcie Jajcaya:

Pesničku vopchali aj do Dámskeho klubu, v ktorej opäť uviedli Jajcaya len ako gitaristu a textára.

V RTVS tak zneužili verejnoprávny priestor na skryté promo súkromných aktivít člena vedenia.

Podľa zákona o verejnej službe zamestnanec je povinný zdržať sa konania, ktoré by mohlo viesť k rozporu záujmov, nesmie zneužívať výhody vyplývajúce z výkonu práce vo verejnom záujme - mimochodom Jajcay sa v správach pochválil, že minulý rok sa v Slovenskom rozhlase s Bobanom Markovičom dohodol, že niečo" vyskúšajú spolu spraviť". Rovnako sa podľa zákona má zdržať všetkého, čo by mohlo ohroziť dôveru v nestrannosť a objektívnosť konania a rozhodovania.

Promo súkromných aktivít programovým pracovníkom a aj všetkým pracovníkom, ktorí so sekciou programu spolupracujú, zakazuje aj interný štatút RTVS, podľa ktorého je neprípustné, aby zamestnanec spájal programové pôsobenie pre RTVS a v RTVS so svojou činnosťou v obchodných spoločnostiach, resp. so svojou podnikateľskou činnosťou.

Na otázky, prečo RTVS spropagovala svojho riaditeľa marketingu, prečo neuviedla jeho funkciu pri mene a kto rozhodol o zaradení príspevkov do vysielania, hovorkyňa Erika Rusnáková a ani šéf spravodajstva Vahram Chuguryan zatiaľ neodpovedali.Nora Gubková bude vo vedení rozhlasového spravodajstva

Nora Gubková bude vo vedení rozhlasového spravodajstva

Bývalá dlhoročná hovorkyňa Nora Gubková len pred pár dňami nastúpila do RTVS ako editorka a už mieri medzi šéfov spravodajstva.

Rezník zosadil vedenie televízneho spravodajstva RTVS

Rezník zosadil vedenie televízneho spravodajstva RTVS

V RTVS v televíznej časti spravodajstva a publicistiky to posledné dni vrie. Medzi členmi vedenia spravodajstva sú nezhody. Až také, že ich riešila Rada RTVS.

Abstinujúci gambler prehovoril o svojej závislosti

Abstinujúci gambler prehovoril o svojej závislosti

„Nevenujem majiteľom ani prevádzkovateľom stávkových kancelárií.“ Píše v úvode knihy Gambler samotný autor. Aj on

Markíza bude mať špeciálny večer - Spolu pre Slovensko (VIDEO)

Markíza bude mať špeciálny večer - Spolu pre Slovensko (VIDEO)

Televízia Markíza odvysiela v nedeľu, 7. júna 2020, so začiatkom o 20:30 charitatívny večer s názvom Spolu pre Slovensko. V spolupráci so Slovenskou sporiteľňou prinesie na obrazovky program, v rámci ktorého sa známe osobnosti predstavia spoločne s hrdinami z prvej línie v boji s COVID-19.

Moderátorka BBC skončila potom, čo premiéra kritizovala za poradcu

Moderátorka BBC skončila potom, čo premiéra kritizovala za poradcu

Moderátorka britskej vysielacej spoločnosti BBC dočasne skončila s účinkovaním vo svojej relácii potom, čo sa kriticky vyjadrila k súčasnej afére premiérovho poradcu Dominika Cummingsa.

Riaditeľ ČT: Časti poslancov vyhovuje stupňujúci sa tlak na ČT

Riaditeľ ČT: Časti poslancov vyhovuje stupňujúci sa tlak na ČT

 

Generálního ředitele České televize (ČT) Petra Dvořáka výsledek dnešní volby do Rady ČT nepřekvapil. Část poslanců se podle něj dlouhodobě netají tím, že jim vyhovuje, když se tlak na ČT a její nezávislost stupňuje. Dvořák to uvedl ve stanovisku zveřejněném na twitteru České televize. Sněmovna zvolila do Rady ČT ekonomku Hanu Lipovskou, novináře Pavla Matochu a moderátora Lubomíra Veselého známého pod jménem Luboš Xaver Veselý.

"Výsledek volby pro mě není překvapivý. Část poslanců se dlouhodobě netají tím, že jí vyhovuje stav, kdy se tlak na Českou televizi a její nezávislost stupňuje, k čemuž má možná směřovat i personální obměna Rady ČT," uvedl Dvořák.

O této skutečnosti podle něj svědčil nedávný dopis předsedy sněmovního volebního výboru Stanislava Berkovce (ANO) o kandidátech do rady. Berkovec v e-mailu u kandidátů například analyzoval, zda případné zvolení vzbudí protesty médií a zda by mohli v radě zastupovat zájmy generálního ředitele.

"Nemohu tak nyní jako ředitel televize, kterou Rada ČT kontroluje, vyslovit nic jiného než víru v to, že přístup všech jejích členů k České televizi bude konstruktivní, objektivní a bude respektovat zákon a Kodex ČT," dodal Dvořák.

Většina opozice výsledek volby kritizuje. ODS jej považuje za ohrožení svobody a nezávislosti fungování veřejnoprávního média. Podle předsedy Pirátů Ivana Bartoše je volba výsledkem nedůstojného politického handlu. Místopředseda hnutí STAN Petr Gazdík považuje volbu za alarmující a za ohrožení nezávislosti jednoho ze stěžejních pilířů demokracie. TOP 09 hovořila o černém dni pro svobodu českého mediálního prostředí a ČT jako takovou. Rozčarování dal najevo i poslanec koaliční ČSSD Roman Sklenák.

Rada ČT je orgán, jehož prostřednictvím veřejnost uplatňuje své právo kontroly tohoto veřejnoprávního média. Do působnosti rady náleží například jmenování a odvolání generálního ředitele a schvalování rozpočtu.

Online účet zadarmo cez Georgea propaguje známy herec (VIDEO)

Online účet zadarmo cez Georgea propaguje známy herec (VIDEO)

Slovenská sporiteľňa prichádza s novou kampaň, ktorou tvárou je herec Marián Mitáš.

4ka naďalej rozširuje svoje pokrytie, jej signál pribudol vo vyše troch desiatkach miest a obcí

4ka naďalej rozširuje svoje pokrytie, jej signál pribudol vo vyše troch desiatkach miest a obcí

Mobilný operátor 4ka má opäť dobré správy pre svojich klientov. V týchto týždňoch zvýšil svoje pokrytie na 80% populácie, pre ktorých je odteraz k dispozícii najmodernejšia LTE sieť.

RTVS odvysiela priamy prenos letu kozmickej lode do vesmíru (VIDEO)

RTVS odvysiela priamy prenos letu kozmickej lode do vesmíru (VIDEO)

Na stredu 27. mája je naplánovaný štart misie Demo-2 do vesmíru. Od roku 2011, čo bol ukončený program letu raketoplánov do vesmíru, je to prvýkrát čo poletí americká posádka do vesmíru z americkej pôdy na americkom zariadení, ale aj prvýkrát, čo ľudí do vesmíru dopraví súkromná spoločnosť.

Zuzana Čaputová bude večer na Markíze  (VIDEO)

Zuzana Čaputová bude večer na Markíze (VIDEO)

Televízia Markíza odvysiela dnes večer so začiatkom o 20:30 ďalšie vydanie spravodajského špeciálu Koronavírus: Mimoriadna relácia.

Najčítanejšie