Čudné spôsoby okolo Ficovej choroby Reprofoto: TA3

Čudné spôsoby okolo Ficovej choroby

22.04.2016 14:04 | Blog | Miroslava Kernová

Pamätám sa, keď v nemocnici ležal prezident Rudolf Schuster. Nemocnica a prezidentov tím organizovali tlačové besedy, na ktorých konzílium lekárov trpezlivo odpovedalo na desiatky novinárskych otázok. Verejnosť vedela, akú ma diagnózu.

 

 

Pre politika to môže byť nepríjemné, ale je to štandardné. V nemocnici totiž nebol nejaký dôchodca Rudolf Schuster, ale najvyšší ústavný činiteľ s právomocami ovplyvňujúcimi celú krajinu.

Teraz je v nemocnici premiér Robert Fico.

Celú jeho chorobu sprevádza nepochopiteľný spôsob nekomunikovania - o chorobe neinformoval oficiálne Úrad vlády ani najbližší stranícki kolegovia premiéra, či jeho rodina. Informácie prinášajú len novinári na základe vlastných zistení.

Dnes premiéra operovali. Brífing trval minútu. Len tak niekde, vo dverách na nemocničnej chodbe. Riaditeľ nemocnice len potvrdil informácie novinárov, že k zákroku došlo a operujúci lekár, že prebiehal štandardným spôsobom. Otázky novinárov stopol hovorca ministra zdravotníctva Tomáš Kuča slovami: „Ďalšie podrobnosti si predseda vlády ani jeho rodina neželá zverejňovať."

Prečo toľko tajností?

Premiér nešiel do verejnej funkcie z donútenia ale slobodne. Slobodne preto zobral na seba obmedzenia, ktoré si táto práca vyžaduje. A to zvýšený záujem verejnosti o jeho súkromie aj zdravotný stav. Pretože má široké právomoci, ktoré ovplyvňujú chod celej krajiny. Ľudia majú právo vedieť ako na tom je. Naviac, priamou komunikáciou by sa premiér a jeho ľudia vyhli špekuláciám o jeho chorobe, ktoré takto vznikajú.

Odporúčam aj: Fico pokračuje v ignorovaní novinárov

Chorý je aj predseda parlamentu Andrej Danko. Jeho hovorkyňa novinárom oznámila, „že po bolestiach žalúdka absolvoval štandardnú lekársku prehliadku u svojho lekára MUDr. Miloša Bubána. Na jeho odporúčanie podstúpil sériu ďalších vyšetrení. Súčasný priebeh diagnostiky nateraz nevylučuje ani možný operačný zákrok v oblasti žalúdka." Danko podľa jej slov informáciu zverejnil aj z dôvodu, aby nevznikali rôzne špekulácie. "Aj preto sa rozhodol o každom ďalšom postupe lekárov informovať verejnosť, ako aj médiá," dodala hovorkyňa Zuzana Čižmáriková.

Určite je to dôstojnejšie, ako spôsoby, ktoré sa udomácňujú v komunikácii v okolí Fica.

pošli na vybrali.sme.sk


Parlament zrušil koncesionárske poplatky pre časť obyvateľov. Pozrite sa pre koho a od kedy

1. Parlament zrušil koncesionárske poplatky pre časť obyvateľov. Pozrite sa pre koho a od kedy

Parlament dnes schválil novelu zákona, ktorou zrušil koncesionárske poplatky pre dôchodcov, ľudí v hmotnej núdzi a pre zdravotne postihnutých.

Internet by sme deťom nemali zakazovať.  Mali by sme ich učiť používať ho správne

2. Internet by sme deťom nemali zakazovať. Mali by sme ich učiť používať ho správne

Internet sa veľmi rýchlo stal neoddeliteľnou súčasťou života dospelých, ale aj tínedžerov a detí. Tie si bez online pripojenia nevedia predstaviť svoj deň. Internet sa už od útleho detstva stáva ich primárnym zdrojom informácií, ale aj hlavným sprostredkovateľom sociálneho kontaktu s rovesníkmi. Nadácia Orange vo svojom grantovom programe e-Školy pre budúcnosť upozorňuje na potrebu zabezpečiť žiakom potrebné zručnosti a skúsenosti nevyhnutné pre spoločenské a pracovné prostredie 21.storočia.

Orange spúšťa globálnu komunikačnú kampaň na podporu rozumného a bezpečného používania digitálnych technológií (VIDEO)

3. Orange spúšťa globálnu komunikačnú kampaň na podporu rozumného a bezpečného používania digitálnych technológií (VIDEO)

Orange v týchto dňoch spúšťa aj na Slovensku globálnu kampaň, ktorá sa zaoberá rozumným a bezpečným používaním digitálnych technológií. 

Parlament schválil kontroverznú novelu tlačového zákona

4. Parlament schválil kontroverznú novelu tlačového zákona

Politici, vysokí štátni úradníci a ďalší predstavitelia verejných inštitúcií opäť získajú právo na zverejnenie reakcie na články tlače a tlačových agentúr, pokiaľ tieto články obsahujú nepravdivé alebo neúplné údaje o ich práci.

Mafra spustila nadstavbu iDNES, od decembra bude platená

5. Mafra spustila nadstavbu iDNES, od decembra bude platená

 Vydavatelství Mafra dnes spustilo prémiovou nadstavbu svého zpravodajského portálu iDNES.cz.

Začala vysielať nová internetová televízia - s Danglom, Zomri, Vinczeovou a ďalšími (VIDEO)

6. Začala vysielať nová internetová televízia - s Danglom, Zomri, Vinczeovou a ďalšími (VIDEO)

Necelý rok po začiatku vysielania v susednej Českej republike začala vysielať na Slovensku lokalizovaná Mall.tv aj s vlastnou produkciou. Vysielateľ avizuje dvanásť pôvodných relácií, v ktorých budú účinkovať známe tváre z Markízy, JOJ či RTVS.

Čínska firma môže kontrolovať Soukupovu Empresa Mediu a Médeu

7. Čínska firma môže kontrolovať Soukupovu Empresa Mediu a Médeu

Čínská společnost Rainbow Wisdom Investment ze skupiny CITIC se může podílet na kontrole firem Empresa Media a Médea Jaromíra Soukupa. Povolil to Úřad pro ochranu hospodářské soutěže (ÚOHS).

Pochod za život promujú aj Kotlebovci, organizátori sa dištancujú od nevhodných prejavov

8. Pochod za život promujú aj Kotlebovci, organizátori sa dištancujú od nevhodných prejavov

Organizátori Národného pochodu za život, ktorý bude tento víkend, zverejnili vyhlásenie, v ktorom sa dištancujú od "násilných a urážlivých prejavov ... a od všetkých možných foriem, ktoré by smerovali k potláčaniu ľudských práv a slobôd."

Ku klimatickej iniciatíve 250 médií z celého sveta sa pridal aj denník zo Slovenska

9. Ku klimatickej iniciatíve 250 médií z celého sveta sa pridal aj denník zo Slovenska

Stovky svetových médií a ďalších inštitúcií upozorňujú tento týždeň vo zvýšenej miere na klimatické hrozby dnešnej doby. Pridali k iniciatíve s názvom Covering Climate Now.

Reuters: Za hackerským útokom na austrálsky parlament bola Čína

10. Reuters: Za hackerským útokom na austrálsky parlament bola Čína

Čína stála za hackerským útokom na austrálsky parlament a tri najväčšie politické strany pred májovými parlamentnými voľbami. Vyplýva to zo správy austrálskych tajných služieb, o ktorej s odvolaním sa na zdroje oboznámené s obsahom dokumentu informovala agentúra Reuters.

Najčítanejšie