Rodinný film zvíťazil v cenách filmovej kritiky Foto: ČT

Rodinný film zvíťazil v cenách filmovej kritiky

28.01.2017 23:55 | Česko | ČTK

Vítězem Cen české filmové kritiky se stal Rodinný film, který v produkci Jiřího Konečného natočil slovinský filmař a absolvent pražské FAMU Olmo Omerzu.

Zároveň byl oceněn v kategorii Nejlepší scénář, na kterém s ním spolupracoval Nebojša Pop-Tasić. V roce 2012 Omerzu získal od kritiků cenu jako Objev roku. Laureáti sedmého ročníku ankety byli dnes vyhlášeni v pražském Divadle Archa.

Rodinný film se zamýšlí nad tím, jak se dvě dospívající děti vypořádají s nečekanou svobodou, když se jejich rodiče vydali na plavbu jachtou po oceánu. Ukazuje, co udělá odloučení s dosud fungující rodinou. Navíc, když do rodinného "testu" nečekaně vstoupí dramatická událost.

Nejlepším dokumentem byl vyhlášen Normální autistický film, ve kterém Miroslav Janek zachytil život pohledem pěti dětí, které společnost opatřila nálepkou "autista". Na mezinárodním festivalu v Jihlavě loni získal hlavní cenu.

Cenu za režii kritici udělili Tomáši Weinrebovi a Petru Kazdovi za černobílé drama Já, Olga Hepnarová o známé české vražedkyni. Polská herečka Michalina Olszańská dostala za ztvárnění titulní role cenu za Nejlepší ženský herecký výkon. Zároveň se snímek stal díky polskému kameramanovi Adamu Sikorovi Nejlepším audiovizuálním počinem. Tomáš Weinreb a Petr Kazda dostali cenu společnosti innogy pro Objev roku.

V mužské kategorii byl za herecký výkon oceněn Miroslav Hanuš z pražského Divadla v Dlouhé; ztvárnil bachaře ve filmu Petra Václava Nikdy nejsme sami.

Nově přibyla kategorie Mimo kino. Chce upozornit na počiny mimo klasickou kinodistribuci vznikající pro televizi, internet či galerie. Oceněni byli tvůrci seriálu Pustina; v produkci HBO ho podle scénáře Štěpána Hulíka natočili Ivan Zachariáš a Alice Nellis. Osmidílný projekt už v polovině ledna získal hlavní cenu Trilobit Českého filmového a televizního svazu FITES.

Vítěz této ankety, v níž hlasovalo pět desítek kritiků a publicistů, Olmo Omerzu v příštích dnech dokončí natáčení nového filmu, jehož název ještě nezná. "Je to zimní road-movie o dvou chlapcích, kteří projíždějí republikou a zažívají dobrodružství. V příběhu odhalujeme, co je pravda a co ne. I samotný vypravěč je totiž velmi nespolehlivý," řekl ČTK. Scénář napsal Petr Pícha, v hlavních rolích se objeví neherci Tomáš Mrvík a Jan Uher, z těch známějších se v něm objeví Lenka Vlasáková a Martin Pechlát.

Držitel herecké ceny Miroslav Hanuš neskrýval dojetí - nikdy totiž žádnou cenu nedostal, ani nic nevyhrál. "Nejsem soutěživý typ, z toho důvodu ani nemám rád sport. Je mi hezké ale, že mi někdo něco dal. Zřejmě jsem tu DAMU nestudoval zbytečně," řekl ČTK divadelník, který začínal jako kulisák na Vinohradech, ale působí i jako režisér. Cení si toho, že byl vybrán. Navíc Václavův snímek Nikdy nejsme sami vznikal podle něj v doslova pionýrských podmínkách. "Kdybychom se více neshledali, bylo to krásné," vzkázal kritikům.

Ceny organizuje Sdružení českých filmových kritiků, aby upozornilo na nejlepší filmové počiny roku, nové objevy a naděje české kinematografie. Hosty ceremoniálu večerem provedli Jana Plodková a Jiří Havelka.

Vyhlášení "konkurenčních" cen Český lev bude 4. března v Rudolfinu. Také tento galavečer odvysílá Česká televize, moderátorkou bude Adela Banášová.

pošli na vybrali.sme.sk


4ka zahusťuje svoju sieť a pridáva nové lokality

4ka zahusťuje svoju sieť a pridáva nové lokality

Mobilný operátor 4ka pokračuje vo výstavbe vlastnej siete, od začiatku jesene pokryl viacero lokalít, napríklad obce Bystré, Gabčíkovo, Ihľany, Istebné, Lenartovce, Markušovce, Oslany, Rudňany, Svrčinovec či Zborov nad Bystricou. Ich obyvatelia tak môžu využívať už aj modernú LTE sieť operátora.

RTVS odvysiela špeciálne diskusie (VIDEO)

RTVS odvysiela špeciálne diskusie (VIDEO)

Pád totalitných režimov v bývalých krajinách sovietskeho bloku aj dôvody, ktoré k tomu viedli, rozoberie moderátor Peter Turčík v špeciálnej diskusii Pamäť na hojdačke, ktorú RTVS pripravila k 30. výročiu Nežnej revolúcie.

O2: Slovensko pred rokom 89 je krajina, kam sa nechceme nikdy vrátiť

O2: Slovensko pred rokom 89 je krajina, kam sa nechceme nikdy vrátiť

Spoločnosť O2 si pripomína 30. výročie Nežnej revolúcie a pri tejto príležitosti podporila projekty, ktoré mladým ľuďom približujú, prečo sa pred 30 rokmi ľudia postavili za slobodu a demokraciu a prečo sa za tieto hodnoty oplatí bojovať aj dnes.

Biele vrany 2019 pripomínajú dôležitosť a aktuálnosť hodnôt Nežnej revolúcie

Biele vrany 2019 pripomínajú dôležitosť a aktuálnosť hodnôt Nežnej revolúcie

Organizátori dnes už po dvanásty raz slávnostne odovzdali ocenenia Biela vrana za občiansku odvahu a obhajobu verejného dobra. V čase 30-teho výročia Nežnej revolúcie nám príbehy ocenených pripomínajú obrovskú hodnotu slobody, ale aj to, aké dôležité je neustále sa o ňu starať. Zároveň upozorňujú na to, že ani 30 rokov po prevrate nežijeme v spoločnosti, kde sú právo a spravodlivosť rovnako dostupné pre všetkých. Ocenenie preto získali štyria laureáti, ktorí tieto odkazy stelesňujú.

Vznikol portál Defence News. Šéfuje mu novinár, ktorý musel odísť kvôli článku o Paškovi

Vznikol portál Defence News. Šéfuje mu novinár, ktorý musel odísť kvôli článku o Paškovi

Dnes 17. novembra, symbolicky na 30. výročie od Nežnej revolúcie, odštartoval nový portál s názvom Defence News.

30 rokov od Nežnej revolúcie: Sú pre mladých ľudí dôležitejšie peniaze alebo sloboda?

30 rokov od Nežnej revolúcie: Sú pre mladých ľudí dôležitejšie peniaze alebo sloboda?

Čo znamená pre mladých Slovákov sloboda? Vedia niečo o Nežnej revolúcii a živote pred rokom 1989? A aký je podľa nich vzťah medzi slobodou a peniazmi? Odpovede aj na tieto otázky dal exkluzívny prieskum, ktorý pre Slovenskú sporiteľňu pri príležitosti 30. výročia Nežnej revolúcie pripravili spoločnosti Insight Diver a G82.

CNN: Trump osobne riadil kampaň proti Bidenovi na Ukrajine

CNN: Trump osobne riadil kampaň proti Bidenovi na Ukrajine

Donald Trump sa vlani v decembri osobne stretol s dvomi podnikateľmi z bývalého ZSSR a poveril ich "tajnou misiou" na Ukrajine, ktorá mala poškodiť povesť prezidentovho volebného soka Joea Bidena.

SodaStream ďakuje za 30 rokov slobody emotívnym videom a špeciálnymi fľašami (VIDEO)

SodaStream ďakuje za 30 rokov slobody emotívnym videom a špeciálnymi fľašami (VIDEO)

Výrobca prístrojov na domácu perlivú vodu SodaStream si 30. výročie Nežnej revolúcie pripomína limitovanou edíciou fliaš so symbolmi Novembra 1989 pripravenou špeciálne pre slovenský a český trh.

Aký skutočne bol Ernest Hemingway?

Aký skutočne bol Ernest Hemingway?

Pre mnohých ľudí predstavuje Ernest Hemingway skôr mýtus než človeka z mäsa a kostí. Vie sa o ňom, že bol vojakom, športovcom, vášnivým milencom, emigrantom s, samozrejme, vynikajúcim spisovateľom.

Zomrel režisér trezorového filmu Všetci dobrí rodáci (VIDEO)

Zomrel režisér trezorového filmu Všetci dobrí rodáci (VIDEO)

Vo veku 93 rokov zomrel režisér, scenárista i odbojár Vojtěch Jasný, autor trezorového filmu Všetci dobrí rodáci. ČTK to z poverenia rodiny oznámil Vítězslav Tichý. Potvrdil to tiež hovorca Slováckeho divadla Josef Kubáník. Uherskohradišťske divadlo to tiež uviedlo na svojom facebooku.

Najčítanejšie