Oscarový Kolja bol uvedený v 43 krajinách, videlo ho 15 miliónov ľudí Foto: ČT

Oscarový Kolja bol uvedený v 43 krajinách, videlo ho 15 miliónov ľudí

23.03.2017 07:28 | Česko | ČTK

Kolem 15 milionů diváků zhlédlo koncem 90. let v kinech doma i v zahraničí oscarový snímek Kolja, odhaduje režisér Jan Svěrák. Snímek byl uveden ve 43 zemích, v USA měl přes 600 kopií.

Komedie "o muži, který se domníval, že už nemůže být hůře a netušil, že prožívá nejkrásnější chvíle svého života", získala i Zlatý glóbus, šest Českých lvů, ceny v Japonsku, Itálii či Španělsku. Doma ji zhlédlo 1,3 milionu návštěvníků kin. Od chvíle, kdy tvůrci v Los Angeles převzali prestižní zlatou sošku, uplyne 25. března dvacet let.

"Od té doby ji měly americké a britské distribuční společnosti, dnes už se nám práva vrátila. Kolju je možno vidět na iTunes po celém světě, uvádí se i v televizích," řekl Svěrák ČTK. Podle něj se budou práva nejspíš opět prodávat. Film Po strništi bos, který Svěrák právě dokončuje, je titulem ze série, která obsahuje Obecnou školu, Kolju a Vratné lahve. "Tím, že ji psal můj otec z vlastní zkušenosti, je vyprávěním o osudech mužského protagonisty od dítěte až po důchodce na pozadí historických událostí ve střední Evropě. Doufáme proto, že jako tetralogii se nám to podaří znovu dostat do světa," uvedl Svěrák.

Představitele titulní role Andreje Chalimona viděl naposled, když byl zhruba osmiletý. Dnes je mu 27 a v Rusku se občas objevuje v televizních produkcích. "Byl kouzelný jako pětiletý v tom mém filmu a já se bojím rozčarování," řekl Svěrák. Chalimon byl v ČR naposled v roce 2007 jako host zlínského festivalu. Podle serveru csfd.cz se po studiích fakulty veřejné správy jako inženýr staral o údržbu podchodů a dopravních tunelů v Moskvě.

Svěrák dále řekl, že Oscar změnil život. "Už tím, že mně i producentovi Eriku Abrahamovi otevřel dveře do světa. Od té doby však uplynula spousta let a v americkém filmovém průmyslu se nikdo neptá, co jste dělal před dvaceti lety, ale co jste dělal loni," podotkl.

Soška mu ale i paradoxně svázala ruce, neboť cítil očekávání, že další jeho snímky nastavenou laťku překonají. "V takové situaci se těžko něco dělá. Ale například jsem už nemusel dělat reklamy, točil jsem jenom filmy, které jsem chtěl," dodal. Přitom měl mnoho nabídek, ale všechny odmítl. "A to mezi nimi byly i takové pozdější hity, jako Dobrý Will Hunting, Pobřežní zprávy, Nevěsta přes internet, Čokoláda či Pravidla moštárny," řekl. I v tom byla podle něj svoboda - rozhodl se netočit "jejich" filmy, ale jen ty své.

Kolja, který vznikl podle scénáře Zdeňka Svěráka na námět Pavla Taussiga za 30 milionů korun, byl téměř z poloviny zaplacen partnery ze zahraničí. Francouzská společnost Pandora Cinema jako jeden z koproducentů podrobila scénář analýze. Zatímco ve všech kolonkách týkajících se kvalit, příběhu, vtipnosti a charakteristik postav ho ocenila jako vynikající či dobrý, v kolonce odhalující komerční úspěšnost zcela propadl.

pošli na vybrali.sme.sk


Video, ako policajt roztrhol dievčaťu slúchadlá, je kampaň (VIDEO)

1. Video, ako policajt roztrhol dievčaťu slúchadlá, je kampaň (VIDEO)

V stredu a vo štvrtok viaceré médiá a stránky na sociálnych sieťach zdieľali video, na ktorom je zaznamenený konflikt mladého dievčaťa a policajta.

S nepohodlným prokurátorom mali byť zavraždené aj jeho deti a manželka, Ďateľ sa ho snažil spochybniť

2. S nepohodlným prokurátorom mali byť zavraždené aj jeho deti a manželka, Ďateľ sa ho snažil spochybniť

S vyšetrovaním vraždy Jána Kuciaka a Martiny Kušnírovej vychádzajú na povrch nové obludné skutočnosti.

Bauer Media v prípade odškodného pre Havlovú zvažuje opravný prostriedok

3. Bauer Media v prípade odškodného pre Havlovú zvažuje opravný prostriedok

 Německé nakladatelství Bauer Media zvažuje, zda podá opravný prostředek proti úternímu rozhodnutí pražského vrchního soudu, který přiznal herečce Dagmar Havlové čtyři miliony korun odškodného za tvrzení, že měla milenecký poměr v době, kdy jí umíral manžel, bývalý prezident Václav Havel.

Pozor na podvody pri kúpe zahraničnej dovolenky cez internet

4. Pozor na podvody pri kúpe zahraničnej dovolenky cez internet

Finančná správa upozorňuje na podvodnú internetovú stránku, ktorá predáva zájazdy do zahraničia.

Reuters: Regulátori EÚ skúmajú plány Facebooku na digitálne menu

5. Reuters: Regulátori EÚ skúmajú plány Facebooku na digitálne menu

Protimonopolní regulátori Európskej únie sa rozhodli preskúmať plány americkej internetovej spoločnosti Facebook na vytvorenie novej digitálnej meny.

Supertajnú americkú základňu ohrozuje invázia záhadológov z facebooku

6. Supertajnú americkú základňu ohrozuje invázia záhadológov z facebooku

Kalifornský záhadológ vyzval na facebooku spriaznených Američanov, aby sa dostavili k supertajnej nevadskej vojenskej základni Area 51, ktorú podozrieva z ukrývania dôkazov o mimozemských civilizáciách. Informovala o tom agentúra Reuters.

Do Bratislavy zavíta herečka z Harryho Pottera a Game of Thrones (FOTO)

7. Do Bratislavy zavíta herečka z Harryho Pottera a Game of Thrones (FOTO)

Už v septembri príde na Comics salón do Bratislavy Natalia Tena, jedna z herečiek filmovej série o Harrym Potterovi, kde stvárnila postavu Nymphadory Tonks allias Tonksovej.

Redaktorku JOJ prekvapilo, že sa spomína v Kočnerovej Threeme

8. Redaktorku JOJ prekvapilo, že sa spomína v Kočnerovej Threeme

V ďalšej časti komunikácie Mariana Kočnera s Alenou Zsuzsovou, ktorá bola údajne zachytené z aplikácie Threema v jeho telefóne, sa spomína aj televízna redaktorka.

Najkvalitnejší stolný tenis nájdete na Arena Sport

9. Najkvalitnejší stolný tenis nájdete na Arena Sport

Už túto sobotu a nedeľu 24. a 25. augusta 2019 vám televízia Arena Sport prinesie priame prenosy zo svetového turnaja v stolnom tenise 2019 ITTF World Tour, Czech Open.

 

Babiš sa odvolal proti novému rozhodnutiu v kauze stretu záujmov ohľadom ovládania médií

10. Babiš sa odvolal proti novému rozhodnutiu v kauze stretu záujmov ohľadom ovládania médií

 Premiér Andrej Babiš (ANO) se odvolal proti novému rozhodnutí černošického úřadu v kauze jeho možného střetu zájmů.

Najčítanejšie