O šéfa ČT zabojujú Dvořák, Konrád, Novák, Potužník a Vinklář

 O šéfa ČT zabojujú Dvořák, Konrád, Novák, Potužník a Vinklář Foto: ČT

O místo generálního ředitele České televize pro příštích šest let se utkají současný šéf Petr Dvořák, bývalý ředitel TV Prima Martin Konrád, bývalý šéfredaktor zpravodajství ČT Karel Novák, bývalý redaktor ČT a generální komisař českého Expa 2015 Jiří František Potužník a ekonom Petr Vinklář.

 

 

Finalisty z 12 kandidátů dnes zvolili radní ČT. Finálové kolo výběru se uskuteční po osobní prezentaci finalistů 26. dubna.

Celkem 15 radních mohlo v seznamu kandidátů označit maximálně pět finalistů. Do druhého kola postoupili uchazeči s nejvíce hlasy, minimálně jich ale museli získat osm. Dvořák získal 15 hlasů, Konrád 11, Novák 11, Vinklář devět a Potužník osm hlasů.

Podle mediálních odborníků je jasným favoritem volby Dvořák. "Favoritem je Petr Dvořák jednoznačně. Ostatní jsou druhá až třetí liga. Podle výsledku hlasování radních to vidím jasně," uvedl expert na televizní scénu Jan Potůček.

"Dvořák si to dokázal pořešit s velkou částí mocných politických hráčů. A díky investicím do filmové a televizní tvorby má na své straně i producenty, výkonné umělce a další. Jediná věc, o kterou se trochu hraje, je otázka, který z Dvořákových vyzyvatelů v tendru se s ním dohodne a věnuje mu své hlasy v radě výměnou za nějaký post na Kavčích horách," řekl ČTK provozovatel oborového serveru Borovan.cz Aleš Borovan.

Dvořákovi vyprší mandát letos 30. září, kdy bude v Česku vrcholit kampaň před volbami do Sněmovny. Vítěz výběrového řízení tak bude mít dostatek času na přípravu před nástupem do své funkce. Ke zvolení ředitele ČT je potřeba minimálně deseti hlasů.

Uchazeč o funkci musí být mimo jiné vysokoškolák, mít manažerské předpoklady k řízení veřejnoprávní instituce a vítaná je předchozí praxe v médiích. V přihlášce musel předložit vlastní koncepci dalšího rozvoje a fungování ČT jako televize veřejné služby. V záměru musely být vytýčeny jednotlivé kroky a priority v horizontu funkčního období generálního ředitele.